REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.10. a svátek má František

Tip na cyklovýlet s dětmi na jižní Moravě

Na výlet s dětmi

Při plánování cyklovýletů s dětmi se rodiče obvykle snaží vybrat trasu, která na jedné straně svou náročností odpovídá kondici malých cyklistů a je dostatečně bezpečná, ale na straně druhé poskytuje dostatek zajímavých atrakcí a objektů pro poznávání i možnosti pro odpočinek a občerstvení. Důležité je i to, aby trasa byla vhodná pro dětská kola, případně jízdu s cyklovozíkem nebo vodící tandemovou tyčí, kterou můžete použít pro spojení svého jízdního kola s dětským.
Pokud se vypravíte s dětmi na jih Moravy, máme pro vás tip. Všem podmínkám pro ideální cykloturistiku s dětmi vyhovuje trasa cyklovýletu, který vás provede Lednicko-valtickým areálem.  Trasa v délce zhruba 27 km začíná v Lednici a provede vás i malé výletníky kolem Loveckého zámečku a Janova hradu, přes nádherný přírodní park Niva Dyje a dále cestou směrem k Břeclavi si můžete prohlédnout také architektonické památky Svatý Hubert, Tři Grácie, Hraniční zámek a na závěr výletu Rybniční zámeček. Trasa vede rovinatým terénem, po asfaltových a lesních cestách, takže by ji měli zvládnout bez problémů i malí cykloturisti na dětských kolech.
Start výletu je v Lednici, kde máte možnost prohlédnout si překrásný novogotický zámek Lednice a malebný zámecký park.
Z Lednice vyrazíte po cyklotrase 5043 a budete pokračovat po trase 41 směrem k Loveckému zámečku, který můžete obdivovat po pravé straně. Zhruba po 300 metrech odbočíte na rozcestí U Janova hradu doleva k umělé středověké zřícenině zvané Janův hrad, která byla vybudovaná v letech 1801-1808 jako lovecký zámeček knížecí rodiny. Dostanete se k němu po můstku přes Starou Dyji.
Po krátké prohlídce Janohradu, kde máte možnost občerstvit se v bufetu, doporučujeme návrat na cyklotrasu 41, která vás provede naučnou stezkou Lužní les. Projedete se přírodním parkem Niva Dyje, kde se můžete párkrát zastavit a s dětmi pozorovat unikátní faunu a flóru. Dále trasa výletu vede do Břeclavi, kam se dostanete, když se na rozcestí Kančí obora napojíte na cyklotrasu Podlužní.
Pokud návštěvu Břeclavi využijete k odpočinku a občerstvení, pro návrat na trasu výletu se vraťte na rozcestí Kančí obora, kde odbočíte vlevo a po žluté turistické značce se dostanete na cyklotrasu Podlužní, odbočíte doleva a dojedete do Charvátské Nové Vsi, kde se za železniční tratí na kraji obce vydáte po žluté turistické značce lesní cestou, která vás přivede ke Kapli Svatý Hubert. Pak pokračujte k další zajímavé památce – chrámu Tři Grácie po cyklotrasách 5045 a Eurovelo 9.

Na rozcestí Tři Grácie odbočte doleva, kde vás cyklotrasy Lednická a č. 41 dovedou na hlavní silnici v Hlohovci, kterou přejedete a dále budete pokračovat asi kilometr podél jižní části Hlohoveckého rybníka, kde se k trase připojuje cyklotrasa Knížecí. Ta vás dovede k Hraničnímu zámku, kde si můžete opět odpočinout a občerstvit se v restauraci.
Trasa výletu pokračuje po cyklotrase Knížecí severním břehem Hlohoveckého a Prostředního rybníka, po silnici, která je odděluje. Na kopci nad Prostředním rybníkem si můžete prohlédnout Rybniční zámeček. Když dorazíte k Mlýnskému rybníku, zabočte doleva a pokračujte směrem od Lednických rybníků k Lednici, kde výletní okruh můžete zakončit posezením a procházkou v překrásném zámeckém parku.
A za odměnu, že malý cyklista celou vyjížďku s Vámi hravě zvládnul, můžete vybrat vhodný dárek, který udělá malému cyklistovi velkou radost a bude mu motivací pro další společné cyklotoulky.
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA