Tajemné podzemí a jeho příběhy

Mincovna penězokazecká dílna

Mincovna penězokazecká dílna


Blíží se konec školního roku, blíží se prázdniny, blíží se doba vysněné dovolené. Je jen jedna lokalita, kde nikdy neprší, nesněží, kde nikdy nezklame počasí, neboť je tam stále stejně. A přitom je tam krásně. Jsou to jeskyně.
V České republice je kolem 4000 evidovaných jeskyní, ale pouze 14 jich je zpřístupněno veřejnosti. Žádná z nich není stejná, každá je zajímavá něčím jiným. Nabídka prohlídek je bohatá, od běžné turistické až po adrenalinový sestup do spodních pater na zhruba tříhodinovou cestu podzemím, kdy si návštěvník může připadat jako jeskyňář-objevitel.
Některé jeskyně zaujmou bohatou krápníkovou výzdobou, jiné nahrazují menší množství krápníků bohatou barevností svých stěn, tvořených mramory. Skoro ve všech najdeme tajemná podzemní jezírka, či dokonce říčky, ale pouze v Bozkovských dolomitových jeskyních je k vidění největší podzemní jezero v České republice. V Punkevních jeskyních je návštěvník přímo zahlcen dojmy. V současnosti sice začíná svojí prohlídku na staveništi nové provozní budovy, ale vnitřek jeskyně je nedotčen venkovní činností. Krása Masarykova dómu umocněná novým scénickým osvětlením, pohled ze dna propasti Macocha vzhůru k nebi a závěreční jízda po podzemní říčce Punkvě patří v našich jeskyních k nejsilnějším zážitkům. Kdo hledá naopak klid a rád by se přenesl do časů našich dědů a pradědů, tomu je přímo předurčena prohlídka Chýnovské jeskyně. Je to nejdéle zpřístupněná jeskyně u nás, nedávno ostavila 150 let turistických prohlídek.
Ohniště plné kostí zajíců či drůbeže, o kus dál kusy měděného plechu s vyraženými kulatými otvory, pohozené kladivo. Penězokazecká dílna v podzemí, to je část Koněpruských jeskyní. Zbylé části byly objeveny při těžbě v lomu Zlatý kůň v roce 1950. A ten tajný vstup do části využívané penězokazi byl znovuobjeven z vnitřku jeskyní ještě později.
Velmi zvláštní jeskyní je jeskyně Výpustek. Mnohokráte byla za dobu své existence těžce zkoušena lidskou činností, ať lámáním krápníků pro výzdobu Lednického areálu rodem Liechtensteinů či těžbu fosfátových hlín na počátku dvacátého století až po vojenské využití za druhé světové války německou armádou a po ní pak armádou socialistického Československa. Její zpřístupnění je datováno teprve rokem 2007 a při její prohlídce naleznete stopy všech těchto činností.
jeskyne_03
Otevírací dobu všech zpřístupněných jeskyní, ceny vstupného, teplotu v jeskyních i délku prohlídek naleznete na www.caves.cz.
Na těchto webových stránkách se dozvíte mnohé i o dalších akcích, koncertech, či výstavách v zpřístupněných jeskyních u nás. Oblíbené jsou prohlídky s baterkami, koncerty s netradičními hudebními nástroji (didgeridoo) a celodenní akce s neandrtálci pro děti i dospělé.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama