REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka

Světový den vody

U příležitosti blížícího se Světového dne vody (22. březen) budou již v sobotu 17. března opět veřejnosti zpřístupněny vodní elektrárna Střekov na Labi a malá vodní elektrárna Želina na Ohři.
Navštívit je lze od 9 do 15 hodin. Obě vodní díla patří mezi jedny z nejstarších v České republice a jsou tak zařazena na seznam technicko-historických památek.
Vodní elektrárna Střekov s instalovaným výkonem 19,5 MW patří společně s 19 malými vodními elektrárnami s instalovaným výkonem do 10 MW do portfolia ČEZ Obnovitelné zdroje. Za celý loňský rok dodala do sítě 95,7 milionů kWh. Celoročně by tak mohla zásobovat elektrickou energií vyrobenou třemi Kaplanovými turbínami například Teplice, Chomutov, Děčín  či téměř polovinu Ústí nad Labem. Hlavním účelem využití vodního díla Střekov je kromě získávání elektrické energie také zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho umožňuje i bezpečný rybí přechod. Za loňský rok zde evidují 1 133 návštěvníků.
Malá vodní elektrárna Želina na řece Ohři organizačně spadá pod Elektrárny Tušimice a během loňského roku dodala do rozvodné sítě  pomocí dvou Francisových turbín 1 658  MWh  elektrické energie. Podle průtoku vody je její maximální výkon 450 kW. Vyrobenou energii malou vodní elektrárnou  Želina v letech 1995 až 2011 by za rok spotřebovalo zhruba 20 448 domácností, budeme-li brát v úvahu, že průměrná spotřeba elektrické energie v ČR je nyní 2 MWh na domácnost a rok. Celému Ústeckému kraji by stačila tato energie na necelé tři dny. Všechny domácnosti v Ústeckém kraji by ji pak měly na 22 dní. V roce 2011 navštívilo Želinu 476 osob.
Pro zájemce o obnovitelné zdroje, kteří se 17. března chystají za hranice severních Čech, budou v rámci Světového dne vody zpřístupněny od 9 do 15 hodin i malé vodní elektrárny Spálov, Les Království, Předměřice, Pastviny, Práčov, Přelouč, Obříství, Hracholusky, Černé jezero, Čeňkova pila, Vydra, Kníničky a Spytihněv. Více nejen o těchto vodních elektrárnách Skupiny ČEZ – zde.
Navštívit lze také  Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové, a sice od 9.00 do 16.00 hodin s prohlídkami vždy v celou hodinu. Poslední začíná v 15.00 hodin.  Mimo dvacetiminutovou projekci filmu „Malé vodní elektrárny na Labi“ bude mít každý možnost navštívit malou vodní elektrárnu Hučák a expozici věnovanou výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Sběratele jistě ocení nabídku turistických  známek a nálepek, včetně novinky – výroční turistické známky vydané ke stoletému výročí uvedení do provozu malé vodní elektrárny Hučák. Prodej dřevěné plaketky, která má z jedné strany vyobrazenu Francisovu turbínu a ze strany druhé budovu Hučáku, je plánován pouze do konce prosince 2012.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA