Světové dědictví v hlubinách země a Zpřístupněné jeskyně ČR

Světové dědictví v hlubinách země


Tématická výstava SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ V HLOUBINÁCH ZEMĚ a ZPŘÍSTUPNĚNÉ JESKYNĚ ČR se koná na zámku ve Ctěnicích od 1. 9. do 4. 11. 2012.
SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ V HLOUBKÁCH ZEMĚ je putovní výstava WH UNESCO o Slovenském krasu, na které se Správa jeskyní ČR organizačně podílí a v připojené expozici se představuje čtrnáct zpřístupněných jeskyní v Čechách a na Moravě.
Obrazová část zahrnuje WH UNESCO 27 bannerů věnovaných lokalitám světového dědictví na území Maďarska a  Slovenska. Na dalších 14 panelech se představí české a moravské jeskyně krátkou charakteristikou jeskyně a velkoformátovou fotografií. Vstupní panel textem i obrazem představí Správu jeskyní ČR a její činnost a logo, a také mapu rozmístění zpřístupněných jeskyní v České republice.
Výstava ZPŘÍSTUPNĚNÉ JESKYNĚ ČR je přístupná v přízemí zámku a její část se nachází i ve dvou sklepeních. V přízemní části výstavy jsou tematické celky z historie života v jeskyních v dobách našich prapředků, nálezy kosterních pozůstatků zvířat i lidí a soubor pomůcek pro práci jeskyňářů od historických ukázek až k moderním zaměřovacím přístrojům a pomůckám. Z exponátů jistě zaujme figurína slaňujícího jeskyňáře v overalu s celým vybavením v životní velikosti a modely stalagmitů a škrapů. Pro názornou představu typů jeskyní a dějů v nich poslouží trojrozměrný a funkční model krasu umístěný ve sklepení zámku spolu s imitací jeskyně a z rozsedliny se plazícím jeskyňářem. K vidění jsou i řezy krápníkem a ukázky jejich možné různorodosti.
Zajímavé jsou i soubory vydávané odborné literatury, k vidění jsou i autentické zápisníky našich významných speleologů z doby největších objevů v Moravském krasu.
V koncem září  je  možnost využít prodloužený víkend v některé z našich jeskyní.
Na pozdní léto se například nabízí ve Sloupsko-šošůvských jeskyních novinka – tzv. Třetí trasa. Průvodci v dobových kostýmech provádějí návštěvníky do listopadu Historickou trasou. Návštěvníci jsou při této odlehčené prohlídce humornou formou seznámeni s historií objevování jeskyní. V těchto jeskyních je i bezbariérový vstup.
V jeskyních probíhají také koncerty a různé kulturní akce. Pro jejich přehled sledujte stránky www.caves.cz, kde naleznete aktuální nabídku a další informace.
SJ ČR a SJ MK připravila mimořádné slevy pro návštěvníky, kteří navštíví více jeskyní v Moravském krasu
Do další jeskyně Moravského krasu se slevou 20 %
Pokud návštěvník navštíví jednu ze zpřístupněných jeskyní Moravského krasu, získá po odevzdání vstupenky z této jeskyně na pokladně jeskyně Výpustek, Kateřinské, Balcarka nebo Sloupsko-šošůvské jeskyně slevu ve výši 20 % ze  vstupného pro jednotlivce. Sleva platí max. pro počet osob (dospělých a dětí) uvedených na vstupence z předchozí navštívené jeskyně. Platnost nabídky je 30 dní od zakoupení vstupenky.
www.caves.cz

 

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama