Svátek Lughnasad 2010 – keltské slavnosti

Datum konání : 24.7.2010
Místo konání : Zámek Nižbor

Na zámku Nižbor se v sobotu 24. července uskuteční další ročník oslav keltského svátku hojnosti Lughnasad, které pořadají Ústav archeologické památkové péče středních Čech a obec Nižbor.
Nejen příznivci Keltů tak v Informačním centru keltské kultury oslaví svátek boha Lugha, který Keltové spojovali s rituály konanými pro ochranu úrody před sklizní. Připraven je zajímavý program.
Slavnosti budou zahájeny ve 14 hodin a návštěvníci se mohou těšit na odpoledne plné hudby, tance, soubojů, her, řemesel a zábavy. Dětem bude opět k dispozici archeologická dílna, ve které budou objevovat „poklady“ ukryté pod zemí. Spoustu zábavy si jistě užijí i při nejrůznějších hrách jako je puzzle, domino s populárními postavičkami atd. Na nejmenší čeká rovněž poutavé pohádkové představení. Každý návštěvník si rovněž bude moci vyzkoušet některá tradiční řemesla nebo jen sledovat ukázky kovářství, šperkařství, řažba mincí atd.v podání sdružení Boiové a Fergunna. Premiérově se na Nižboře představí hudební skupina Vintage wine s repertoárem skladeb inspirovaných irsko-skotskými motivy. Milovníky zvuků harfy pak jistě potěší sólové vystoupení Seána Berryho.
Během pozdějšího odpoledne návštěvníky čeká koncert velmi oblíbené skupiny Dick O´Brass. Milovníci dobového tance si jistě přijdou na své až se na pódiu objeví tanečníci ze skupiny GAL-TIR. Divákům se rovněž naskytne jedinečná možnost se vybrané tance pod vedením profesionálů naučit. Připraveno je bohaté občerstvení v Taverně u ruky. Bojové souboje přinesou zábavu i napětí a diváci se na chvíli přenesou do dob Keltů a Římanů. Multimediální expozice infocentra zároveň návštěvníky seznámí s každodenním životem a kulturou Keltů. Zdejší sezónní výstava Industriální zóny – keltské výrobní areály nabízí pohled na zpracování železné rudy či výrobu švartnových náramků a představuje Kelty jako zdatné „průmyslníky“.
Jak dospělí, tak děti, kteří v sobotu na Nižbor přijdou, se mohou těšit na pohodové odpoledne a podvečer ve společnosti „Keltů“, tance, šikovných řemeslníků a krásné hudby. Přijďte tedy i vy pobavit se do Informačního centra keltské kultury a oslavit tak keltský letní svátek Lughnasad.
Kontakt:
Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor
email: info@stredocech.cz
www.celticeurope.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama