REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Stezka Umíř láká na romantické přenocování

Stezka Umíř
Stezka Umíř

Pro milovníky přírody a nadšence pro opuštěná místa s tajemnou atmosférou byla v sobotu 17. srpna zpřístupněna nová originální naučná stezka v přírodním parku Manětínská hornatina v zaniklé osadě Umíř na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje.
Umíř se rozprostírá na planině uprostřed rozsáhlých lesních porostů nedaleko zříceniny hradu i stejnojmenného zámku Nečtiny. Historie zaniklé obce sahá až do 17. století, kdy zde žilo celkem osm hospodářů. Místu se na konci 30. let bezprostředně dotkly dramatické události spojené s budováním obranné linie proti Německu a potom odtržení částí území Československa. V těsném sousedství obce se dosud nachází pozůstatek pevnostní linie budované v roce 1937. Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo Umíře odsunuto a osada se na krátkou dobu stala součástí vojenského prostoru Dlouhá Louka. Domy podlehly postupné zkáze.
Přivést „život“ do této zapomenuté, ale krásné přírody se rozhodl Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Naučná stezka má sedm zastavení a přibližuje historii zaniklé osady Umíř, zdejší vegetaci a péči o ní (především dochované luční porosty, které jsou výsledkem 500leté činnosti člověka, a sto let starý ovocný sad), či unikátní vodní zdroje – kamenné studně. U jedné z nich byl instalován dřevěný rumpál, aby mohli návštěvníci využít místní vodu. Nové kryté posezení s bivakovacím přístřeškem je pokračováním snahy základní organizace ČSOP BERKUT budovat místa, kde mohou turisté přenocovat (dále např. Katovna na Zlatém vrchu v Bečově, srub v lokalitě Nad řekou nebo přespání na Cechu svatého Víta)
Kudy tam?
net4gas_logo_colour_rgbmísto: Plachtín, okres Plzeň sever, Plzeňský kraj
Cesta je značena KČT. 5 km od obce Trhomné po žluté turistické trase nebo 3 km od obce Plachtín také po žluté turistické značce. GPS: 49˚56’6.454″N, 13˚8’14.144″E (mapy.cz).
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA