REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Státní zámek Lysice

Barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19.století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.
Bohaté sbírky, pořízené hlavně v 19.století obsahují především nábytek, sklo, porcelán, obrazy, dále pak vzácnou sbírku zbraní, dvě knihovny, předměty dovezené z Orientu a pororuhodnou sbírku historických střeleckých terčů. Od června do září je také možnost navštívit ojedinělou zámeckou zahradu s promenádní kolonádou a dále pak interiér zahradního kasína. Součásti prohlídky zahrady je také návštěva oranžerie a zámeckého zahradnictví z 2.poloviny 19.století.
Historický přehled zámku Lysice
První nepřímá zmínka o Lysicích je z roku 1308, v souvislosti s Heraltem z Lysic a Kunštátu. Pánové z Kunštátu drželi Lysice postupně ve třech větvích – lysická větev (tj. Kuna, Proček, Aleš a Heralt z Kunštátu) až do roku 1451 a po nich lestnická větev do roku 1490. Posléze vlastnili Lysice Kunštátové usedlí na Polné (Jan a po něm Hynek). V roce 1514 udělil Lysicím výsady Boček z Kunštátu. Po roce 1514 postoupil Ludvík Zajímač z Kunštátu Lysice Vilémovi z Pernštejna. Pernštejnové však o patnáct let později prodali panství Janu Černičickému z Kácova. Roku 1558 je zde z tohoto rodu připomínán Diviš Černčický, 1576 Jan Purkart, který již v roce 1584 prodal Lysice Hronovi Březnickému z Náchoda, pánu luteránského vyznání (v roce 1606 je v Lysicích i luteránská fara).
Více…
Lysická zámecká zahrada
Lysická zahrada představuje jednu z nejvýznamnějších památek historické zeleně na Moravě. Její základní architektonická struktura je pozdně renesanční a zřetelně vystupuje pod nánosem několika mladších úprav. Renesanční podobu lysická zahrada získala na počátku 17. století za Jiřího Březnického z Náchoda, spolu s renesanční přestavbou sídla. Svahovitý pozemek kolem zámecké budovy si vyžádal terasovité úpravy a rozdělení do tří samostatných částí: holanského parteru s bohatou sochařskou výzdobou a kašnou, hříště pro míčové hry a rozsáhlého bazénu obklopeného krytým ochozem.[inspic=488,right,fullscreen,thumb]
Zámecká zahrada Státního zámku v Lysicích je prezentována formou samostatné prohlídkové trasy s průvodcem. Návštěvník projde všechny terasy zahrady včetně unikátního ochozu, který mu umožní pohled na zahradu z ptačí perspektivy, přičemž může obdivovat složité ornamenty květinových záhonů, typické pro 19. století. Dále je upozorněn na skupiny exotických rostlin, bohatě osázené květinové mísy, nejstarší dřín nebo mišpuli či mohutné exempláře jínanu a katalpy. Průvodci pochází z řad studentů zahradnických škol, návštěvník má tudíž možnost se dozvědět mnoho zajímavého nejen z historie zahrady, ale též informace o květinách a dřevinách.

Stálé expozice

Expozice věnovaná Marii von Ebner – Eschenbach
V roce 2003 byla v renovovaných protorách předzámčí SZ Lysice otevřena výstava věnovaná slavné rakouské spisovatelce Marii von Ebner – Eschenbach /1830-1916/, rozené hraběnce Dubské.
Zámek v Lysicích patřil starému moravskému rodu Dubských z Třebomyslic a zejména tento fakt vedl správu zámku k vytvoření této výstavy. Exponáty připomínající její osobu i dílo jsou svezeny z celé Moravy, jedná se nejen o obrazy připomínající ji samotnou v několika životních etapách, ale také zpodobňující její předky a další příbuzné.
Lysické zámecké divadlo 1790 – 1902
V červnu 2005 byla otevřena výstava věnovaná lysickému zámeckému divadlu. To se původně nacházelo v severním křídle hlavní zámecké budovy od roku 1790 až do roku 1902, kdy jej bohužel zničil požár. Přesto se podařilo zachránit, díky uložení v zámecké knihovně, originály her, z nichž některé kromě klasiků byly i tvorbou majitele zámku či jeho šlechtických přátel. Oni sami v nich také hráli. Nechybí ani návrhy scénografie, kulis, původní loutkové divadlo, zvláště cenné jsou papírové dioráma /kolem roku1730/ či tvz. Aušpurské vystřihovánky z poč. 18 stol. Nechybí ani dobové fotografie herců v divadelních kostýmech. Celá výstava autorky PhDr. Jitky Sedlářové, i když pouze díky marginálním dokladům , dokazuje více jak stoletou existenci jednoho z nejpozoruhodnějších zámeckých divadel na Moravě.
Státní zámek Lysice, Národní kulturní památka
Zámecká 1
679 71 Lysice
Tel: 516 472235
Fax: 516 472752
[email protected]
Více o Státním zámku Lysice

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA