Sochy Olbrama Zoubka ozdobí Bastion

Olbram Zoubek


V prostoru obnoveného Bastionu XXXI Novoměstských hradeb bude v úterý 21. srpna 2012 v 18:00 zahájena výstava soch Olbrama Zoubka.
Exponáty tu zůstanou až do konce října, prohlédnout si je můžete kdykoliv od 9. hodiny ranní až do 22. hodiny večerní. Vernisáž doprovodí slovem Olbram Zoubek, jeho sochařský kolega Milan Martiník a starostka Jana Černochová, která výstavě poskytla záštitu. O hudební část programu se postará Jan Matěj Rak.
Olbram Zoubek (*21. dubna 1926 v Praze) je jedním z nejvýznamnějších sochařů současnosti, který se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky. Patřil mezi umělce, odmítající konformitu s komunistickým
režimem. Mimo jiné je autorem posmrtné masky Jana Palacha (1969), kterou po nástupu „normalizace“ skrýval až do listopadu 1989, ale také posmrtné masky Jana Zajíce (1970). Až téměř třináct let po „sametové revoluci“, v květnu r. 2002, byl na Petříně odhalen jeho Pomník obětem komunismu.
Olbram Zoubak vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru Josefa Wagnera. Zde také získal restaurátorskou průpravu se specializací na renesanční sgrafito a kamennou plastiku. V době tzv. normalizace, kdy nemohl svobodně tvořit, se věnoval právě restaurátorství. Od roku 1974 jako vedoucí skupiny režimem podobně
postižených výtvarníků Václava Boštíka, Zdeňka Palcra a Stanislava Podhrázského restauroval plášť renesančního zámku v Litomyšli. Práce trvaly celých 17 sezon.
Olbram Zoubek věnoval „svému městu“ velkou sbírku soch z různých tvůrčích období. V roce 1987 se stal zakládajícím členem a předsedou Nové skupiny v Praze. V roce 1988 podepsal Několik vět a o rok později se účastnil listopadových událostí jako člen akčního výboru Svazu českých výtvarných umělců. Byl zakládajícím členem obnovenÉ Umělecké besedy a v roce 1999 se stal jejím starostou.
V roce 1990 mu byla udělena Národní cena České republiky, v roce 1996 byl oceněn státním vyznamenáním Medaile Za zásluhy I. stupně. Střídavě žije v Praze a v Litomyšli. Ateliér má v Salmovské ulici v Praze 2.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama