REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Škola základ života aneb vzdělání je k němu třeba

Datum konání : 6. – 11.6.2010
Místo konání : Nová budova Národního muzea

Na výstavě, kterou pořádá Národní muzeum ve spolupráci s humanitární organizací ADRA v ČR, je možno shlédnout 50 nejlepších obrázků dětí, zapojených do výtvarné soutěže, do které se přihásilo 63 základních škol. Celkem bylo zasláno 1061 obrázků. Soutěž patří do programu vzdělávacího projektu PRVák (program rozvojového vzdělávání), který prostřednictvím vyškolených lektorů blíže seznamuje děti a mladé lidi v ČR s rozvojovou problematikou.
Zajímavostí bude i doplňková výstava „A“ bylo vždy na začátku, která představí několik vzácných slabikářů ze sbírek Knihovny Národního muzea.
Národní muzeum pečuje asi o sto padesát slabikářů, vydaných od 16. do 20. století. Všechny mají jedno společné – A bylo vždy na začátku.
Pozornost návštěvníků jistě upoutá nejstarší český slabikář z roku 1547. Zachoval se v jediném exempláři v Rakouské národní knihovně, na výstavě je jeho věrná faksimile. Zajímavým exponátem je i slabikář vydaný jako demonstrativní ohlas politických událostí: Ruský slabikář čili úplný návod ku správnému čtení a psaní ruským jazykem… (1868). Návštěvníci se mohou těšit také na první barevně ilustrovaný a současně až do druhé světové války nejpopulárnější český slabikář Poupata Josefa Kožíška ilustrovaný Marií Fischerovou-Kvěchovou (poprvé vydán 1913).
Národní muzeum

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA