REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 8.6. a svátek má Medard

Saunujte se s dětmi, budou méně nemocné

První dětskou saunu v České republice najdete v Aquapalace Praha

Pravidelné saunování školních i předškolních dětí přináší snížení počtu prostonaných dnů na polovinu, zkrácení doby onemocnění horních cest dýchacích na jednu třetinu i výskyt případných komplikací. Prokázán a vysvětlen byl také příznivý vliv na léčbu astmatu. Zahraniční odborníci to již v praxi vyzkoušeli. Česká republika zatím stále v saunování dětí zaostává. “Návštěva sauny jednou za týden se doporučuje dětem od tří let jako funkční součást zdravotní prevence. Saunování českých dětí podle vzoru vyspělých společností je novou budoucností preventivních programů veřejné ochrany zdraví v Česku,“ dlouholetý propagátor saunování a ředitel Aquapalace Praha Radek Steinhaizl. První dětskou saunu mohou rodiče nalézt ve sportovně-relaxačním komplexu Aquapalace Praha. Pravidelně zde pořádají i saunování pro školky a školy. Informace o Saunovém světě najdete na www.aquapalace.cz.

Proč se saunovat s dětmi?

Významnou součástí celé kultury saunování je výcvik k návykům zdravého životního stylu. Dítě se učí zvládnutí sebeobsluhy, osobní hygieny, dietního i pitného režimu, ale také tzv. behaviorálního jednání při pobytu v prohřívárně, rozvoje dušení pohody, psychické zdatnosti a odolnosti. Důležité je vybrat pro dítě správnou saunu. Pokud není v areálu přímo sauna pro děti, je třeba vybrat saunu s nižším stupněm vyhřívání nebo adekvátně zkrátit dobu saunování dítěte.

Doporučená doba saunování pro děti

Děti předškolní (do 6 let) – asi 40 % doporučené doby pobytu dospělých v příslušné sauně
Děti mladší školní (7-10 let) – asi 65% doporučené doby pobytu dospělých v příslušné sauně

REKLAMA

Postup saunování s dítětem

Postup má ideálně tři fáze:
1)      Fáze očisty
2)      Fáze prohřívání
3)      Fáze ochlazení
4)      Fáze závěrečná – odpočinková
Důležitá je příprava před příchodem do sauny. S sebou je třeba připravit prádlo – osušku, župánek, ruční a pantofle) a případně nápoje. Ty je možné zakoupit i v saunovém baru.
Po příchodu do prostoru saun je třeba se převléknout do županu nebo do osušky. Do samotné sauny již dítě přichází svlečené, pouze v sapovacím prádle a po úvodní fázi očisty, která spočívá v důkladném osprchování. Druhou fází po osušení těla je již samotné prohřívání, které zabere asi
6 – 12 minut v jednom cyklu a ihned poté následuje krátké sprchování a navazující fáze ochlazení,
u dětí nejlépe pod studenou sprchou, dokud je to příjemné.
Následovat mohou další až 2 cykly prohřívání a ochlazení a poté vždy fáze závěrečná
či odpočinková.
Mohou to být pohybové aktivity i pasivní odpočinek na lehátku po dobu asi 10 minut pro zklidnění a doplnění tekutin. Před první návštěvnou vás saunér na vyžádání provede prostory saun, ukáže jednotlivé sauny, doporučí nejvhodnější pro vás i pro vaše děti a zapůjčí osušky nebo župany.

DESATERO ZDRAVÉHO SAUNOVÁNÍ

Aby mělo saunování smysl, choďte se potit minimálně jednou týdně. Nechoďte do sauny ani hladoví, ani přejedení nebo značně fyzicky unavení.
1)    V saunovacích kabinách (prohřívárnách) používejte pouze prádlo do sauny. Celé tělo včetně nohou podkládejte prostěradlem či osuškou. Plavky v prostorách Saun nepoužíváme.
2)    Před prvním vstupem do prohřívárny se umyjte vodou a mýdlem a řádně se osprchujte. Vlasy si umyjte až před posledním vstupem.
3)    Před každým vstupem do prohřívárny setřete vodu z povrchu těla.
4)    S sebou vezměte jen prostěradlo či osušku, na které si sednete nebo lehnete. Nevhodné je sedět způsobem, jako sedíte na židli, může vést k závratím nebo bolesti hlavy. Děti usaďte v klasických saunách na nižší patra, kde je teplota nižší.
5)    V saunách můžete dýchat pouze nosem, ale také ústy. Při pocitu pálení vzduchu při dýchání můžete překrýt nos i ústa dlaní. Dýchejte normální frekvencí, jak jste zvyklí. Děti mohou dýchat do tzv kapsičky, ruce spojí do mušličky a dýchají do ní.
6)    Po uplynutí doporučené doby pobytu nebo při pocitu pálení ušních boltců, špičky nosu či bradavek vyjděte z prohřívárny.
7)    Při pocení můžete velmi lehce hladit a otírat povrch těla, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže.
8)    Opláchněte se pod sprchou a ochlaďte se v bazénu – pozvolným ponořováním, nikoli skokem! Pokud možno i s hlavou, nebo alespoň po zátylek.
Sledujte průběh 3 fází – Nejprve se dostaví pocit chladu, poté začnete cítit tepelnou pohodu, v poslední fázi, kdy opět nastoupí pocit chladu, se vraťte z ochlazovacího bazénu do prohřívárny – celkem cca po 2–5 minutách.
9)    Proceduru teplo-chlad opakujte alespoň 3x. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, nepoužívejte již mýdlo a zabalte se do osušky / koupacího pláště / županu. Zabalení a osušení přejděte relaxovat na alespoň 20 minut do odpočívárny nebo k Sauna baru. V této fázi nezapomeňte řádně doplnit tekutiny. Vhodný je chlazený čaj, minerálka nebo vybrané isotonické sportovní nápoje.
10) Pokud jste saunování prováděli správně, budete se cítit příjemně uvolnění a unavení. Blahodárné účinky by zrušila konzumace alkoholu nebo kouření, proto si raději dopřejte nápoje a pokrmy, které Vám doporučí obsluha.
Komerční sdělení

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA