REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 2.12. a svátek má Blanka

Rozkvetlé zámky na řece Orlici

Orlicko a podorlicko
Orlicko a podorlicko

Fenoménem Podorlicka, ale také parádním tipem, kam vyrazit právě v době probouzejícího se jara, jsou zámky na řece Orlici.
Procházky rozkvetlými parky můžete spojit s prohlídkou expozic, posezením v zámeckých kavárnách nebo návštěvou některých z tematických akcí, které zahajují po zimní pauze opět novou kulturní sezónu. Příjemné prostředí navíc osloví i děti!
Zámky na řece Orlici jsou unikátní především v tom, že všechny z nich mají své soukromé a většina dokonce také původní šlechtické majitele, kteří se o svá sídla v roli řádných hospodářů náležitě starají. Osobně setkat se tak můžete například s hraběnkou Dianou Sternbergovou v Častolovicích, Františkem Kinským na Novém Zámku v Kostelci nad Orlicí nebo hraběnkou Andreou Kolowrat v Rychnově nad Kněžnou. V okruhu cca 6 km najdete ve směru od Hradce Králové hned pět soukromých zámků, v pořadí novorenesanční Častolovice, empírový Nový Zámek v Kostelci nad Orlicí vždy s kvalitní nabídkou kulturního zážitku, renesanční Doudleby nad Orlicí, barokní Potštejn nebo Kolowratský zámek v Rychnově nad Kněžnou, který je spolu s průčelím Santiniho kostela Nejsvětější Trojice jedním z největších a nekrásnějších barokních celků v Čechách. A komu by ta kulturní přehlídka nestačila, ať vystoupá kochat se výhledem na hrad Litice nebo Potštejn.
Hrady a zámky své brány otevřou sice až od dubna, ale za vůní jara, množstvím květů i svěží zelení se neváhejte vydat již teď do některého ze zámeckých parků. Koncentrace zdejších zámků dává značně na výběr! Návštěvu si zpestřete třeba některou z kulturních akcí, svátky jara nebo zařaďte jako zastávku svého prvního jarního výletu. Zakončíte-li pak posezením při dobré kávě, sklence vína nebo domácím zákusku v některé ze zámeckých kaváren, nebo při dobrém moku v nějakém z místních pivovarů, váš výlet nebude mít jedinou chybu!
TIP : Na Nový Zámek za kulturou i uměním – tradičně pestrý program koncertů, přednášek a výstav
3.4.2015 – vernisáž výstavy Výtvarné jaro II, která potrvá až do 10.5., další série navazující na úspěšnou výstavu členů Unie výtvarných umělců Hradec Králové, Galerie Kinský
17.4.2015 – Jiří Dědeček – český písničkář, básník a spisovatel
2.5. 2015 – atraktivní prohlídka zámecké expozice pod názvem Život v biedermeieru přímo se zámeckým pánem Františkem Kinským, který zajímavou expozici navíc prokládá svými historkami ze života nejen na zdejším zámku (doporučujeme rezervaci)
15.5.2015 – Chantal Poullain – recitál se skupinou Chansons
29.5.2015 – přednáška s prof. Břetislavem Vachalem – významným českým egyptologem, nejen o perle v zámecké knihovně
Nový Zámek Kostelec nad Orlicí: od dubna otevřeno o víkendech a od května již denně mimo Po, vždy v čase 9-17h. Od 1.dubna je opět zahájen provoz Toniovy zámecké kavárny. Otevřeno denně kromě Po od 10-20h (v Pá a So do 22 hod.)
Nadšené budou i děti!
Potštejnský zámek patří tradičně dětem – populární hrané prohlídky s pátráním po ztraceném obrazu, zámecké sklepení se strašidelným Bubákovem, Pohádková herna a po celý rok řada tematických akcí, jen si vybrat! Letošní sezóna zde navíc přináší celou řadu novinek. Každou poslední neděli v měsíci vás nově provede přímo pan majitel zámku Zdeněk Nováček, v Zámecké cukrárně ochutnáte luxusní zákusky dle receptur ze 17. a 18.století a zámecké interiéry doplní výstava fotografií o rekonstrukci zámku či barokní a rokokové šaty.
Častolovice jsou vyhlášené naopak svým překrásným parkem s oborou bílých daňků a zámeckým zvěřincem. Přístupný je sice po celý rok, ale právě na jaře tu uvidíte spoustu mláďátek a namlouvající se pávi, kteří ohromují svým nádherným vějířem nejen samičky, ale i samotné návštěvníky. Je to úžasná podívaná nejen pro děti, které si zde zvířátka mohou pohladit i nakrmit. V Doudlebách n. Orlicí se pak zastavte na Babiččině dvorečku s domácími zvířaty pravého českého venkova.
Zámek v Kostelci n.O. a Častolovicích navíc pohodlně propojuje skrze jejich parky cyklostezka, která je příjemnou procházkou pro rodiny s kočárkem a malými dětmi. Z kosteleckého zámeckého parku vás navedou směrovky, z kopce dolů směrem k řece Divoké Orlici, podejdete železniční trať a ocitnete se rázem na cyklostezce. Po ní dorazíte až k hlavní silnici v Častolovicích, kterou přejdete a u parkoviště vstoupíte do zámeckého parku. Hned z kraje parku objevíte dětské hřiště a jezírko s vodním ptactvem.
Dětská hřiště v zámeckých parcích jsou dnes již jejich běžnou součástí. V parku potštejnského zámku najdete dobrodružnou přírodní stezku a chaloupku samotného loupežníka. Na dětské hřiště Nového Zámku je navíc dobrý dohled z terasy Toniovy zámecké kavárny, kde se občerstvíte, zatímco vaše ratolesti si zadovádí na některé z přírodních dětských atrakcí.
Vydáte-li se do Podorlicka první dubnový víkend, určitě si nenechte ujít Velikonoce na zámku Potštejn s tradičním velikonočním jarmarkem, ukázky řemesel a spoustou zábavy pro celou rodinu. „Děti zde budou tvořit, hrát si a soutěžit, poznávat velikonoční zvyky a tradice. Chybět nebudou živá zvířátka ani tradiční velikonoční maskoti, kteří provedou děti soutěžním odpolednem“, zve k návštěvě jarně vyzdobeného zámku Jan Pozdílek, kastelán a správce potštejnského zámku. Dozvíte se také, jak správně uplést pomlázku nebo košík, načerpáte inspiraci pro malování kraslic či jarní květinovou výzdobu, ochutnáte čerstvé kozí a ovčí sýry nebo si sami upečete velikonoční jidáše. A nezapomeňte se zastavit ve zdejší Zámecké cukrárně nebo Řemeslném pivovaru v podzámčí!
Více na www.mojeorlickehory.cz
Aktivita je realizována v rámci projektu „Téma roku Orlických hor a Podorlicka“, reg.číslo CZ.1.13/3.2.00/37.01343,  který je financován z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod
mbm

 
thgf
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA