REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 8.6. a svátek má Medard

Rozhledna Babylon – Okolí dalešické přehrady

[inspic=701,left,fullscreen,thumb]Jedna z našich nejstarších a nejkrásnějších rozhleden stojí v oblasti Českomoravské vrchoviny,na temeni Zeleného vrchu nad obcí Kramolín.

Historie rozhledny

Věž byla postavena r.1831 hrabětem Jindřichem Vilémem Haugwitzem pro potřeby zemského [inspic=697,right,fullscreen,thumb]měření.Plnila i funkci ozdoby parku náležejícího k rodinnému loveckému zámečku Vlčí kopec ležícímu nedaleko odtud.

Základní informace

Věž měří 40 metrů,dle dobových pramenů byla vyšší o jedno patro,které údajně bylo sneseno po prohrané válce Rakousko-Prusko v roce 1866.
Z věže je krásný rozhled do širokého okolí.
[inspic=699,left,fullscreen,thumb]
Zajímavostí je architektonické pojetí stavby.Ve vyhlídkovém patře nalezneme množství fresek,které ztvárňují jednotlivá znamení zvěrokruhu.

Kudy k rozhledně?

Pojedete po přímé silnici z Kramolína do Mohelna.Kilometr za Kramolínem odbočíte vpravo a silnice vás po kilometru zavede až pod rohlednu.

Dalešická přehrada


Okolí

Koryto lemují příkré stráně, které jsou místy až 100 metrů vysoké. Krásu přehrady zvyšují zříceniny dvou středověkých hrádků, Kozlova a Holoubka. Zejména z vrcholu Kozlova je krásný pohled jednak přímo na přehradu, která tvoří veliké zákruty, jednak na okolní lesy, jimiž jsou vysoké stráně zarostlé.[inspic=702,right,fullscreen,thumb] Přehrada je dnes především rájem rybářů, kteří zde mohou v poklidu odpočívat. Přehrada se stala útočištěm také pro některé ohrožené druhy zvířat, mj. čápů, volavek, labutí, orlů, divokých kačen aj.

Zdroj:
Foto + Text Hrady.cz
Otevírací doba : Květen – Září (víkendy+svátky) 13.00 – 17.00 hodin

Tento turistický cíl se nachází v mikroregionu, který dlouhodobě podporuje Skupina ČEZ.

Kontakt:
Kramolín
tel.: +420 568 645 317

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA