Rodinná pouť s kardinálem Dominikem Dukou v Mníšku pod Brdy

Rodinná pouť
Kardinál Dominik Duka požehná zámeckou kapli a bude diskutovat s návštěvníky Pouti rodin v zahradě zámku Mníšku.
Z Bible bude číst herec Jan Potměšil, vystoupí divadlo Fígl a zahraje Ztracená kapela.
Centrum pro rodinu Pražské arcidiecéze ve spolupráci s Městem Mníškem pod Brdy a Státním zámkem Mníškem pod Brdy pořádá Pouť rodin. Duchovní program začíná dopoledne v barokním areálu Skalka, zábavné odpoledne je připraveno v romantické zámecké zahradě.
Program začíná v sobotu 19. května v barokním areálu Skalka v 10.00 hodin bohoslužbu Křížové cesty a pokračuje od 11.00 hodin Mší svatou, kde hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka, OP. V 12.45 hodin kardinál požehná Kapli sv. Serváce na zámku Mníšku pod Brdy. V kapli je vzácný oltářní obraz od slavného barokního malíře Karla Škréty, který si nechal na zakázku namalovat zakladatel zámku Servác Egel z Engelsflussu. Tento šlechtic vyšel z chudých poměrů a svou šikovností a statečností se vypracoval až k šlechtickému titulu a velkému majetku.
Odpolední program pokračuje na zámecké zahradě. Od 13.00 hodin návštěvníky poutě pozdraví herec Jan Potměšil, který bude číst pasáže z Bible. O hodinu později si opět převezme mikrofon kardinál Dominik Duka a bude diskutovat na různá témata, podle přání příchozích. Moderovat bude Jan Potměšil.
Pro děti je připraven bohatý program
Divadlo Fígl sehraje na nádvoří zámku od 14.15 – Africké pohádky. Jde o pásmo pěti bajek s netradičními loutkami, které je určeno nejmenším dětem, ale také dospělým. V 15.00 hodin v zahradě zámku vystoupí Ztracená kapela, která hraje a zpívá s dětmi a pro děti již tři desítky let.
Zámeckými komnatami bude od 10.30 až do 15.30 hodin provázet rodiny s dětmi Klíčnice barona Kasta, která vám ukáže nejen Kapli sv. Serváce, ale také šperkovnici, salonek pro dámy i pány a nakonec lovecký salon s kulečníkem a loveckými trofejemi.
Připraveny jsou také klasické prohlídky na dvou prohlídkových trasách, jež jsou věnovány bydlení drobné šlechty za první republiky nebo přehlídka módy od Egypta po první republiku na malých panenkách od paní Jarmily Kupkové. Uvidíte róbu císařovny Sissi, Boženu Němcovou nebo Karla IV. a všechny jeho ženy.
Při příležitosti pouti Město Mníšek pod Brdy a zámek vyhlašují soutěž. Namalujte jakoukoliv technikou společně jako rodina obrázek s libovolným motivem,  na tvrdší papír velikosti A3 a pošlete jej na adresu státního zámku, nebo ho doneste přímo na zámek 19. května. Každá rodina bude odměněna sladkostí a autoři deseti vybraných obrázků budou odměněni hodnotnými cenami. Pokusme se vytvořit nejdelší „řetěz“ vystavených obrázků rodin!
„Zámek Mníšek pod Brdy nabízí zajímavé zážitky. Zajděte a odpočiňte si od každodenních starostí,“ zve k návštěvě kastelánka Jana Digrinová.
 
Sobota 19. května Pouť rodin –program:
Barokní areál Skalka
10.00 bohoslužba Křížové cesty
11.00 Mše svatá, hlavní celebrant kardinál Dominik Duka, OP

Státní zámek Mníšek pod Brdy

12.45 – požehnání Kapli sv. Serváce – zámek Mníšek pod Brdy
13.00 – čtení z Bible s hercem Janem Potměšilem
14.00 – diskuze s panem kardinálem
14.15 – divadlo Fígl – Africké pohádky na nádvoří zámku
15.00 – Ztracená kapela – kapela, která hraje a zpívá s dětmi a pro děti již přes 30 let
Doprovodný program:
Soutěž v malování obrázků a výtvarný ateliér.
 
Pozvánka na další program v květnu
Všechny květnové víkendy 5.-6. 5. , 12-13. 5. 19.-20. 5. 26.-27. 5.
Tajemství Servácovo čili co skrývá kaple mníšecká – speciální prohlídky pro dospělé věnované třem zámeckým věžím – Oživlé památky
26.5. 2012 Brdský kos – pěvecká soutěž
 
Bližší popis okruhů a programu:
Prohlídky zámku
 I. okruh zámku zahrnuje  11 historických prostor představujících bydlení drobné šlechty na počátku 20. století. Jde o reprezentativní místnosti – Zimní jídelnu, Kapli, Velkou jídelnu, Přípravnu, Velký salon s hodinovou věží, Pánský salon, Dámský salon, Knihovnu, Pracovnu, Lovecký salon a Arkádu s nástupním schodištěm.
Kaple sv. Serváce v severovýchodní věži– zakladatel zámku Servác Engel z Engelsflussu byl také velice zbožný muž. Nechal si tu vystavět soukromou kapli, kterou dal zasvětit sv. Serváci, tedy svému jmenovci, jehož považoval za svého patrona. Sv. Servác byl belgickým biskupem a je považován za patrona stolařů a zámečníků. Je zachycen na oltářním obraze proti vstupu, na něm společně se sv. Atanášem hájí sv. Trojici proti bludaři Ariovi. Obraz je originálem slavného barokního malíře Karla Škréty a je celý namalován na měděné desce. Obraz si nechal Servác Engel namalovat na zakázku za 100 zlatých, měděný plech ho přišel na 35 zl. Obraz si velice cenil, neboť se nechal slyšet, že ani za 500 zl. by se obrazu nevzdal.

II. okruh zámku zahrnuje 
8 historických prostor a Arkádu. Seznámíte se se soukromými pokoji, ve kterých poslední  majitele Kastové každodenně pobývali. Dětské pokoje, ložnice, koupelny jsou zařízeny do nejmenších detailů, nechybí křtící zavinovačka, dobové hračky, učební pomůcky, záchod či nočník. Mnoho věcí si určitě budete pamatovat od svých babiček a dědečků. Zajímá vás co se tehdy nosívalo, v čem byly ženy šik, nebo chcete vědět, jak rodina Kastů trávila volné chvíle? V tom případě nebudete zklamáni a návštěva První republiky vám připomene doby nedávno minulé, které si tolik idealizujeme a proto je milujeme.

Prohlídka Tři věže s klíčnicí barona Kasta
– veselé povídání o životě zámeckých pánů pro děti od tří let. Projděte se prvním zámeckým okruhem. Uvidíte třeba dámský salonek, šperkovnici, zvoneček s nožičkami nebo lovecké trofeje a brnění rytířů.
Móda jak ji neznáte – více než 70 panenek Barbie oblečených v dobových oblečcích, které ušila paní Jarmila Kupková. Panenky mají šatičky  jako z pohádky.  Děti si na nich mohou prohlédnout, jak chodili oblékané a učesané princezny a králové v dobách dávno minulých a dozvědí se spoustu zajímavých věcí. Například,  že chlapci do 6 let chodili oblečení jako dívky nebo že dámy měly tak utažené pasy, že ani nemohly dýchat!
 
Divadlo Fígl – Africké pohádky
Poetické pásmo pěti bajek z rovníkové Afriky. V pralese, v savaně, na břehu jezera, v lidských příbytcích, všude probíhá každodenní zápas o kus žvance, o to, kdo bude větší, silnější… nebo chytřejší.
O pavoukovi a mouše
O nejmenším člověku
O pravdě a lži
Starý had a žabí král
O pošetilých opicích
Představení s živou hudbou a netradičními loutkami. Pro děti od čtyř let i pro dospělé.
 
Správa státního zámku v Mníšku pod Brdy
Nám. F. X. Svobody 1
252 10  Mníšek pod Brdy

www.mnisek-zamek.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama