Zoo Děčín připravila pro rodiny s dětmi atraktivní novinku. V oblíbené expozici Rajské ostrovy zahájila zkušební chov tropických motýlů. Návštěvníci tak mohou obdivovat více než pět druhů pestrobarevných motýlů pocházejících z Nové Guineje a Jižní Ameriky.
Líhnutí motýlů jako zážitek zblízka
První várka 120 kukel dorazila z anglické motýlí farmy. Motýli by se měli začít líhnout už na začátku příštího týdne, tedy právě v období jarních prázdnin na Děčínsku. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost sledovat celý proces proměny na vlastní oči.
Speciální líheň, takzvaná kuklírna, je umístěna ve třetím patře expozice. Právě zde lze pozorovat okamžik, kdy se motýl vyloupne z kukly a postupně si roztahuje a suší křídla. Tento krátký, ale fascinující moment patří k nejsilnějším přírodním zážitkům, které mohou děti i dospělí v zoologické zahradě zažít.
Motýli jen na omezený čas
Tropičtí motýli patří mezi krátkověké živočichy. Dospělci žijí přibližně dva až tři týdny. Aby si návštěvníci mohli barevnou podívanou užít déle než měsíc, plánuje zoo v prvním březnovém týdnu objednat další zásilku kukel. Expozice tak zůstane plná života i v následujících týdnech.
Rajské ostrovy slaví 20 let
Expozice Rajské ostrovy, která je součástí areálu Zoo Děčín, je otevřena denně od 9 do 18 hodin a je přístupná zdarma v rámci běžné vstupenky do zoo. Letos navíc slaví 20 let od svého otevření, a novinka v podobě tropických motýlů tak symbolicky rozšiřuje její nabídku o další atraktivní prvek.
Proč jsou motýlí expozice tak oblíbené?
Motýlí domy a tropické expozice patří dlouhodobě k vyhledávaným cílům rodinných výletů. Podle odborníků je to nejen díky jejich barevnosti, ale také kvůli možnosti bezprostředního kontaktu s přírodou. Motýli se volně pohybují v prostoru a často usedají na rostliny i návštěvníky, což vytváří silný a autentický zážitek. Podobné projekty zároveň pomáhají zvyšovat povědomí o ochraně hmyzu a biodiverzity.
Pokud tedy hledáte tip na rodinný výlet během jarních prázdnin nebo víkendu, Zoo Děčín nabízí příležitost vidět něco, co se nepoštěstí každý den – zrození tropického motýla i jeho krátký, ale o to intenzivnější život.
Zdroj: TZ Zoo Děčín, zoodecin.cz