První pražská defenestrace v repríze

[inspic=968,left,fullscreen,thumb]Datum konání : 31.7.2009
Začátek : 17:00 hodin
Místo konání : před budovou Novoměstské radnice (Praha)

Na pátek 31. července 2009 chystá městská část Praha 2 jedinečnou akci, která poprvé v historii připomene historickou událost z roku 1419 známou jako První pražská defenestrace. Přesně 590 let poté, co rozvášněný dav vedený Janem Želivským vyhodil konšele z oken Novoměstské radnice, se znovu přeneseme do středověku. Napínavá podívaná s rekonstrukcí okamžiků, které stály na počátku husitských válek, začíná v 17:00.
„Rekonstrukce První pražské defenestrace je především příležitostí jak strávit příjemný podvečer v duchu historických slavností a případně si i prohlédnout budovu Novoměstské radnice,“ říká Jitka Slavíková, vedoucí odboru kanceláře starostky a vnějších vztahů.
Na bývalém Dobytčím trhu vyroste před budovou Novoměstské radnice historické tržiště se stylovým občerstvením. K ochutnání tu bude například čerstvý chléb z pojízdné pece, vyrobené přesně podle Richentalovy kroniky z 15. století. Dobové občerstvení nabídne i středověká krčma, kde bude k dostání pivo, medovina, perníky a další lahůdky chutnající našim předkům i současníkům. Jako na každém správném tržišti bude i tady hrát dobová kapela. Pro dětské diváky připravují potulní kejklíři loutkové představení, které První pražskou defenestraci zpracovává veselou formou.
Na 19:00 se chystá podívaná, při níž tuhne krev v žilách. Rekonstrukce dobových událostí nás přenese do roku 1419. Podobně jako tehdy přitáhne k Novoměstské radnici průvod vedený Janem Želivským a bude požadovat propuštění vězněných stoupenců přijímání podobojí. I tentokrát dojde k potyčce mezi přívrženci Želivského a konšely, kteří metáním předmětů z oken radnice rozvášní průvod natolik, že dav vtrhne na radnici a vyhází konšely z oken. Defenestrace z roku 1419 byla událostí krvavou. Během její současné rekonstrukce 31. července 2009 nás však čeká především napětí a dobrá zábava, při které zažijete i odvážné skoky z oken radnice.
Program:
17.00 Dobová hudba
17.30 Jan Želilvský, přiblížení událostí a programu odpoledne
17.45 Defenestrace, loutkové představení
18.00 Vystoupení zástupců radnice Prahy 2
18.20 Dobová hudba
18.45 Defenestrace, loutkové představení
19.00 Průvod zastánců přijímání podobojí vedený Janem Želivským
19.30 Rekonstrukce První pražské defenestrace, kaskadérské skoky z oken radnice
20:00 Ukončení akce
Kontakt:
Lucie Foustková
PR projektu
+420 608 888 778
lucie.foustkova@mvp.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama