REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 10.12. a svátek má Julie

Proč byste měli vyrazit na Erasmus?

27. 11. 2019

Který student by nechtěl vyrazit poznávat svět. Ne všichni na to ale mají prostředky. Od toho tu je program Erasmus, který umožňuje studentům vycestovat na zahraniční univerzitu a zároveň poznávat jinou kulturu.

Co je to vlastně Erasmus?

Erasmus je program od Evropské unie, který umožňuje studentům vysokých škol vycestovat na některou z partnerských škol v jiné zemi. Díky němu získáte nové možnosti, rozšíříte si obzory a naberete zkušenosti. Navíc je skvělé, že váš zůstatek na běžném účtu nebude trpět tak, jako kdybyste cestovali na vlastní pěst. Škola za vás totiž většinu nákladů sama zaplatí.

Jak dlouho Erasmus trvá?

Většinou se na Erasmus jezdí na 3 až 9 měsíců, jedná se tak o jeden semestr až celý školní rok. V oblibě je vyrazit zejména v zimně, kdy u nás klesají teploty pod bod mrazu a strávit toto období v teplejším podnebí jižních zemí je velkým lákadlem.

REKLAMA

Proč byste měli vyrazit na Erasmus?

Důvodů, proč odjet na Erasmus, je spousta a pro každého můžou být jiné. Obecně ale můžeme říct, že existuje několik hlavních důvodů. Mezi ty patří hlavně poznání nové země, její historie a kultury, zlepšení se v cizím jazyce, ať už se jedná o angličtinu, němčinu, španělštinu nebo francouzštinu a získání nových přátel a kontaktů. To všechno má pozitivní dopady na budoucí osobní, a později i pracovní život v podobě nových zážitků i znalostí a schopností.

Co zařídit před cestou?

Ještě před tím, než se pustíte do balení kufrů, musíte se na Erasmus přihlásit. S podáním přihlášky určitě neváhejte, aby na vás zbylo místo. Následně vám s dalším papírováním pomůže vaše škola. Co se týče ubytování, škola vám většinou najde koleje dané partnerské univerzity, často se ale můžete domluvit, že si ubytování seženete sami. Je také dobré si pro účely Erasmu zřídit nový běžný účet a podívat se na kurzovní lístek, ať víte, jakou má daná měna hodnotu a kolik si směnit peněz.

REKLAMA

Kam na Erasmus vyrazit?

Zemi si vybírejte podle toho, kam byste se rádi podívali nebo která univerzita vás zaujala. Můžou vyhrát pláže ve Španělsku, lákavý Amsterdam v Holandsku, ale třeba i polární záře v Norsku. Vybrat si dobře zemi je to hlavní, protože v ní strávíte poměrně dlouhou dobu. V potaz byste měli brát i finance. Od školy dostanete měsíční stipendium, je ale dobré si dopředu zjistit, kolik to bude a připravit se i na to, že budete potřebovat také nějaké kapesné. Nakonec je dobré si projít studijní plán na partnerské škole a poptat se u spolužáků, kteří již Erasmus absolvovali, na co se máte připravit.

Zemí a měst, které si v rámci Erasmu můžete vybrat, je nespočetné množství. Od Budapešti, přes Berlín a Vídeň, až po Helsinky, Tallin či Barcelonu. My jsme vybrali 3 typy, které byste určitě neměli při výběru vynechat:

Coimbra

Portugalsko láká svou bohatou historií, teplým počasím i festivalem, při kterém studenti pálí své fakultní stužky. Přečtěte si o městě Coimbra, jedná se o skvělou volbou pro ty, kdo si nepotrpí na každodenní studentské večírky, ale mají rádi relax s knihou nebo hezký piknik.

Bologna

Italské město Bologna zná každý asi zejména kvůli špagetám s boloňskou omáčkou. Co ale možná nevíte je to, že se v tomto městě nachází jedna z nejstarších a nejprestižnějších univerzit na světě. Navíc, životní styl Italů si zamilujete.

Vilnius

Litva je často opomíjenou zemí, její hlavní město je přitom plné klidu a pohody. Jídlo a pití jsou tu za příznivé ceny, takže nemusíte celý Erasmus prožít na instantních polévkách. Pokud máte rádi netradiční destinace, Vilnius je skvělá volba.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA