Pražský hrad hostí rozsáhlou výstavu sochaře Stanislava Kolíbala

Na paměť přítele Z, dřevo, tmel hliník 214×191×5 cm
 
Jízdárna Pražského hradu od 14. září do 6. ledna hostí výstavu Stanislava Kolíbala, světově známého sochaře a především jednoho z mála českých výtvarníků, kteří se prosadili v zahraničí.
Rozsáhlá výstava Jiný svět zahrnuje dílo od roku 1956 do roku 2012.
Výstava Jiný svět, kterou pořádá Správa pražského hradu ve spolupráci s Prinz Prager Gallery a White Gallery, představuje objekty, reliéfy, plastiky, kresby a akvarely významného umělce narozeného v roce 1925. Pojetí výstavy nemá charakter chronologického přehledu celoživotní tvorby, divákovi nabízí řadu děl, která dosud nebyla reflektována, ztratila se na zahraničním trhu nebo nebyla v Čechách dosud vystavena. „Základní myšlenkou výstavy je vytvořit obraz souvislostí,“ říká Stanislav Kolíbal. Výstava Jiný svět je autorským konceptem samotného Kolíbala, jehož dílo se vyvíjelo v postupných proměnných etapách. „Označení jeho práce jako sochařské je do té míry nevyhovující, v jaké tento druh vizuálního umění prošel v posledních padesáti letech zásadními proměnami své formy a svého smyslu,“ říká kurátor výstavy Martin Dostál. „Pojmy jako objekt nebo instalace, které dnes běžně užíváme, jsou výsledkem pozoruhodného procesu, jenž Kolíbal systematicky a po svém od šedesátých let minulého století rozvíjel,“ dodává Dostál. Expozice Jiný svět ukazuje desítky let vzdálené Kolíbalovy práce, ověřuje platnost jejich smyslu a pravdivosti z dnešního pohledu, konfrontuje minulost se současností a je tak velkou reflexí umělce, který se letos v prosinci dožije 87 let.
Stanislav Kolíbal vystudoval užitou grafiku na VŠUP v Praze a scénografii na pražské DAMU. Jeho ženou je sochařka Vlasta Prachatická. Výstava Jiný svět je otevřena denně od 14. září do 6. ledna 2013 od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu stojí 120 korun, snížené pak 60 korun. Více na www.stanislavkolibal.cz
Jízdárna Pražského hradu
14 ⁄ 09 ⁄ 2012 – 06 ⁄ 01 ⁄ 2013
Otevřeno denně 10 – 18 hodin
Vstupné
Plné 120 Kč
Snížené 60 Kč1
Rodinné 240 Kč2
Novináři 10 Kč
Děti do 6 let volný vstup
Školní skupiny s doprovodem 40 Kč / osoba

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama