Prázdninové cesty

Vlastním vozem se můžete vydat do Chorvatska
Pokud cestujete na rodinnou dovolenou vlastním vozem (například Citroenem C5) pro vstup do Chorvatska potřebujete mít se sebou platný řidičský a technický průkaz a  doklad o pojištění vozidla, tzv. zelenou kartu. Na silnicích pro motorová vozidla a rychlostních silnicích je povolená rychlost 110 km/hod, na dálnicích 130 km/hod. Během jízdy je zakázáno používat mobil. Povinné je i používání bezpečnostních pásů. Reflexní vestu je řidič povinen použít na cestě vždy, když vykonává jakoukoliv práci na vozidle, ať už z důvodu výměny pneumatik, žádosti o pomoc zastavováním druhých vozidel a pod. V případě jakéhokoliv poškození vozidla je nezbytné vyžádat si od policie potvrzení o poškození vozidla, bez kterého nemůžete přejít přes státní hranice. Dopravní nehodu většího rozsahu pokud je ve vašich silách, třeba hned ohlásit policii a udělat vše pro ochranu před dalším nebezpečím (oblečte si reflexní vestu a postavte výstražný trojúhelník). V případě dopravní nehody s malou materiální škodou není třeba nehodu policii ohlásit.
Pokud se chcete vyhnout zbytečnému čekání v kolonách bude vhodné, aby ste si naplánovali cestu s využitím informací v dopravním plánovacím kalendáři o dnech a směrech nejvyšší předpokládané hustoty dopravy. Informace se dají získat od Chorvatského auto klubu HAK nebo na druhém programu Chorvatského rozhlasu (98,5 MHz).
Cesta letadlem
Národní letecká společnost Star Aliance spojuje Chorvatsko s řadou evropských cílových míst: Amsterodamem, Vídní, Bruselu, Frankfurtem, Londýnem, Mnichovem, Paříží, Římem, Sarajevem, Skopijou, Curychem, Duuseldorfom, Kodaní, Prištinou, Barcelonou a Goetheborgom. Přes sezónu je chorvatské pobřeží spojeno s dalšími místy v Rakousku, Francii, Německu a Velké Británii a umožňuje takto svým cestujícím přístup na cílová místa v celém světě. Jinými významnými leteckými společnostmi, které provozují linky do Chorvatska jsou např. Aeroflot, Air France, Austrian Airlines, ČSA, Lufhansa, LOT, Ryan Air (letenky Ryanair), Malev, Germanwings a mnohé jiné. Letenky Bratislava si můžete zakoupit přes nízkonákladového přepravce, společnost Ryanair.
Hlavní chorvatský osobní lodní přepravce Jadrolinija se sídlem v Řece provozuje převážnou většinu pravidelných mezinárodních a domácích trajektových, lodních a rychlých lodních linek. Ať už se rozhodnete cestovat autem, autobusem, či letadlem, myslete včas na cestovní pojištění. Nejrychlejším variantou je objednání online cestovního pojištění přes internet z pohodlí domu.
Spojení ostrovů Cressi, Losinj, Rab, Pag, Uglian, Pašman, Olib, Brač, Hvar, Vis a dalších s pevninou zajišťují lokální trajektové linky. Místní lodní a rychlé lodní linky spojují ostatní osídleno ostrovy, na kterých není automobilová doprava.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama