REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Pozvání do královské Kadaně

Kadaň, označovaná jako „český Carcassonne“

Královské město Kadaň, ležící nad řekou Ohří na rozhraní Krušných hor a Doupovských vrchů, je dnes městskou památkovou rezervací a důležitým turistickým cílem severozápadních Čech.

Královské město Kadaň, označované též jako „český Carcassonne“, vás oslní krásou a velkolepostí památek z časů panování velkého císaře. Bloumat můžete po parkánech městských hradeb či Katovou uličkou, nejužší ulicí v České republice, stejně jako komnatami kadaňského hradu. Na zdejších ulicích a náměstích lze obdivovat majestátní chrámy i honosné měšťanské domy, navštívit můžete zcela unikátní františkánský klášter Čtrnácti sv. Pomocníků. Z gotických věží městské radnice a Mikulovické (Svaté) brány lze spatřit úchvatná panoramata města, která jsou architektonickou perlou celého Poohří. A rovněž jsou neopakovatelnou kulisou historických slavností, úzce souvisejících s Karlem IV., ať už jde o Císařský den s velkolepým císařským průvodem, rytířskými turnaji, pouličním divadlem a desítkami kejklířů a hudebníků, středověkým tržištěm a nočním ohňostrojem, nebo o Svatováclavské vinobraní. O slavných karlovských časech můžete meditovat v expozicích městského muzea, ve zdejších restauracích a kavárnách, anebo na reprezentativním Nábřeží Maxipsa Fíka podél řeky Ohře, na němž mimo jiné najdete i kopii hodinového stroje pražského staroměstského orloje, jehož autorem byl Mikuláš z Kadaně, někdejší královský hodinář.
REKLAMA

TOP akce v Kadani – rok 2018


C. K. MASOPUST
SOBOTA 10. ÚNORA 2018, Mírové náměstí

Za velení dobrého Vojáka Švejka opět ožije kadaňské náměstí zábavou, maškarním průvodem a hudebními vystoupeními. Návštěvníci si mohou pochutnat nejen na sladkých koláčích ale i dalších masopustních dobrotách, které mohou zapíjet pivem, slivovicí nebo svařeným vínem. Pro děti bude připraven bohatý program. Nejvíce potěší, pokud přijdete v maskách i Vy.
Více informací: www.kultura-kadan.cz
NAROZENINY MAXIPSA FÍKA S HNEDLE VEDLE
SOBOTA 2. ČERVNA 2018, Nábřeží Maxipsa Fíka

Mnozí lidé se diví, proč bude slavný pohádkový hrdina slavit narozeniny právě v Kadani. Věc je však jednoduchá. Fík se narodil v nedalekém Ahníkově a protože tato vesnice už bohužel zmizela, oslaví narozeniny v nejbližším městě – Kadani. Tím spíš, že jeho duchovní otec, spisovatel Rudolf Čechura, měl ke Kadani blízký vztah. Oslava narozenin Maxipsa Fíka bude vlastně velikým dětským festivalem na nábřeží. Co by to ale bylo za narozeniny bez oslavence. I sám Maxipes samozřejmě přijde.  Letos bude Maxipes slavit s divadlem Hnedle Vedle a Saxanou, čeká nás tedy krásný program plný písniček a soutěží.
Více informací: www.mesto-kadan.cz

PARTY VE FRANTIŠKÁNU – 4. ročník
SOBOTA 9. ČERVNA 2018, Františkánský klášter

Jak už samotný název napovídá pARTy ve FRANTIŠKÁNU je festival zaměřený na různé druhy umění a zároveň také oslava umění. Ať už se jedná o umění performativní (hudba, divadlo tanec), tak o umění výtvarné. Festival je výjimečný také místem konání, které dotváří jedinečnou atmosféru.
Více informací: www.partyvefrantiskanu.cz
KADAŇSKÉ PIVNÍ SLAVNOSTI
SOBOTA 23. ČERVNA 2018, Mírové náměstí 

Oslava národního nápoje, kultivace jeho požívání a obecná pivní osvěta spojená s propagací malých pivovarů – to je hlavní motiv kadaňských pivních slavností. Ochutnávat se bude ovšem i z oblasti gastronomie a bohaté kulturní nabídky.
Více informací:  www.kultura-kadan.cz

VYSMÁTÉ LÉTO
SOBOTA 30. ČERVNA 2018, Špitálské předměstí

Populární rockfest Vysmáté léto, který se odehrává v nejkrásnější části Kadaně a to na Špitálském předměstí. Milovníci hudby se každoročně sjíždí na tuto akci do podhradí města a nejenom k poslechu krásné rokové hudby, ale mohou se zde pokochat úžasným výhledem na památkami poseté Královské město. Navíc se mohou v horkých dnech schladit na zrekonstruovaném Nábřeží Maxipsa Fíka.
Více informací:  www.vysmateleto.cz

FRANTIŠKÁNSKÉ LÉTO
OD ČERVNA DO ZÁŘÍ 2018, Františkánský klášter

Františkánské léto probíhá v areálu františkánského kláštera od června do září každou sobotu a neděli. Pravidelné nedělní pohádky a muzika se střídají s dílnami pro děti všeho věku.
Více informací: www.kultura-kadan.cz
CÍSAŘSKÝ DEN®  –  26. ročník
SOBOTA 25. SRPNA 2018

Nejvýznamnější kulturní akcí města je CÍSAŘSKÝ DEN®, kterým si Kadaň připomíná slavný příjezd císaře Karla IV. z roku 1367 a 1374. Historickou část města ovládnou dobová řemesla, kejklíři, trhovci, stylová hudba a pouliční divadlo. Středověké taverny a šenky se postarají o všechny poutníky. Na příjezd císaře Karla IV. a jeho honosného doprovodu naváže královské slyšení, rytířská klání, dvorské tance atd. Oslavy Karla IV. zakončí velkolepý noční program s ohňostrojem.
Více informací: www.cisarskyden.cz

EHD – DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ
8. – 9. ZÁŘÍ 2018

Po oba dva dny jsou otevřené zdarma tyto památky: Radniční věž, galerie Josefa Lieslera, galerie Karla Havlíčka, Kadaňský hrad, Egermannův dům – Turistické informační centrum Kadaň, kostel Povýšení sv. Kříže, Bašta, kostel Stětí sv. Jana Křtitele, Růžencová kaple, Mikulovická brána a Františkánský klášter.
Více informací: www.mesto-kadan.cz

VINOBRANÍ
SOBOTA 29. ZÁŘÍ 2018, Františkánský klášter

Vstupné:  50,-
Těšit se můžete na ochutnávku letošního burčáku, čerstvého vinného moštu a vína. Vinice byly v Kadani od nepaměti, až po roce 1945 zcela zanikly. V roce 1997 se město rozhodlo na starobylou tradici vinařství v areálu františkánského kláštera navázat  a v zahradách byla vysázena vinice. Se znovuobnovením vinic byl obnoven i tradiční vinařský svátek – VINOBRANÍ, který i letos oslavíme s jedním z hlavních vinařských patronů, tedy sv. Václavem.
Více informací: www.vinobrani-kadan.cz
ADVENT
SOBOTA 1. PROSINCE 2018, Mírové náměstí

Adventní trhy s vánoční tématikou zakončuje slavnostní rozsvícení vánočního stromu, který hraje každou celou hodinu jednu melodii. Od slavnostního rozsvícení stromu až po Tři krále si lidé mohou poslechnout 300 melodií. Před vánočním stromem je umístěno 13 malých stromečků, které zdobí děti z mateřských i základních škol v Kadani.
Více informací: www.mesto-kadan.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA