Pojďte, budeme si hrát

Datum konání:26. 11. 2010 – 5. 3. 2011

Místo konání:  Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Výstava hraček a her přináší pohled do dětského světa mnoha generací. Čím byly křehké celuloidové panenky, velmi často opatřené oblečky od maminek pro naše malé praprababičky, tím možná zase globální panenky Barbie pro dnešní dvacátníky. Výstava představí hračky všech druhů – zejména panenky, medvídky, nábytečky, houpací zvířata, zmenšeniny nářadí, ale také stavebnice, hlavolamy, vláčky a autíčka. Ty z doby totalitní mohou vyvolat nostalgii celé generace (hra Logik, igráčci, LEGO…), ty starší zase dojmou svým prostým vzhledem a účelem. Vystaveny budou hračky ze sbírek především slánského a kladenského muzea (zajímavostí jsou např. hračky od manželů Pokorných – profesionálních výrobců hraček v Kladně od roku 1924, podomácku vyrobený plechový sporáček od tatínka – zámečníka z Poldovky ve třicátých letech, loutky i maňásci místních loutkoherců a rodin až z první republiky atd.), tak zajímavosti od sběratelky hraček a vydavatelky magazínu Panenka, paní Aleny Sládkové.
Na výstavě bude možné nejen samotné hračky vidět, ale také si přečíst o starých dětských hrách, vývoji panenky či historii loutkoherectví na Kladensku, nebo si s dětmi ušít malou hračku, zahrát vrhcáby, poskládat puzzle nebo stavět z Lega. Na výstavu a na její vernisáž, kde si připomeneme novější vynález – dětský diaprojektor Diax, vás srdečně zveme 25. 11. od 17 hod.
Workshop zaměřený na výrobu hraček a komentované prohlídky budou probíhat o adventních nedělích. Více zde.
Jak proběhla vernisáž a co můžete na výstavě přibližně vidět?

Pozlacený mikrosvět – Území liliputů – Svět hmyzu-výstava vědeckých mikrofotografií a makrofotografií

Datum konání: 29. října 2010 až 13. února 2011, Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

POZLACENÝ MIKROSVĚT
představuje podivuhodný svět drobných živočichů obývajících spleť chodbiček a mikroskopických pórů v půdě doslova pod našima nohama. Na fotografiích ze skenovacího elektronového mikroskopu je zachytili kladenský rodák a patriot Mgr. Jan Mourek a Bc. Jana Dvořáková.
ÚZEMÍ LILIPUTŮ
je úspěšnou putovní výstavou velkoformátových vědeckých mikrofotografií z různých oborů biologie. Jde o dílo kolektivu vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Na mikrofotografie navazuje kolekce makrofotografií vážek z naší přírody, které zachytil RNDr. Martin Černý, Ph.D.
SVĚT HMYZU
přináší makropohled na celou řadu dalších bezobratlých živočichů. S pomocí unikátního makroobjektivu s poměrem zobrazení 1:0,2 je fotografoval David Jobák z Kladna, který se o hmyz zajímá už od dětství.

Doprovodné přednášky:

13. 1. 2011 v 18:00 Viktor Sýkora

Více info získáte na výletník.cz nebo na   /www.omk.cz/

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama