REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Pohádkové Vánoce v Betlémské kapli – výstava na téma česká pohádka

Modrotiskový betlém
Modrotiskový betlém

Tradiční vánoční výstava je opět tady a letos slibuje nezapomenutelné zážitky. Její tvůrci totiž vybrali jako hlavní téma „české pohádky“.
Setkání s pohádkovými postavičkami bude opravdu velkolepé – kromě hrdinů národních pohádek čekají na návštěvníky Spejbl a Hurvínek,
Broučci Jiřího Trnky i oblíbené postavičky z večerníčků. Samozřejmě nemůže chybět loutkové divadlo, kterému bude věnována část expozice.
Velkým lákadlem určitě bude i funkční praxinoskop, který názorně ukáže princip kresleného a loutkového filmu.
Pro pobavení návštěvníků organizátoři vytvořili funkční, přes metr dlouhý, teleidoskop neboli krasohled, jehož objektiv tvoří křišťálová koule o průměru 15 cm.
Tyto a ještě spoustu dalších skvělých zážitků nabízí letošní Vánoční výstava v Betlémské kapli, která začíná 30. 11. 2013 .
 pohadkove_vanoce_betlemska_kaple_02„Výstava se stane stylizovanou procházkou českými pohádkami, a vlastně i jejich oslavou, protože právě naše pohádkové příběhy patří díky své poetičnosti k těm nejhezčím na světě,“ říká ing. Blahoslav Lukavec, hlavní autor a organizátor výstavy s více než třicetiletou tradicí. Setkání s pohádkovými postavičkami bude opravdu velkolepé – kromě hrdinů národních pohádek čekají na návštěvníky Spejbl a Hurvínek, Broučci Jiřího Trnky i oblíbené postavičky z večerníčků. Samozřejmě nemůže chybět loutkové divadlo, kterému bude věnována část expozice. Děti i dospělí budou nadšení z nádherných loutek Karla Vody, Štěpána Pěnky, Václava Krčála, Vladimíra Cejnara, Bedřicha Šilara, Pavla Truhláře… a pár loutek přicestuje z divadla Drak.  Na výstavě budou k vidění i charakteristické postavy českých pohádek, především vodníci a čerti. Čertovské chásce bude vévodit velké dílo pražského řezbáře Oldřicha Drozdy, který na výstavu zapůjčil téměř sto vyřezaných žertovných hrátek.
Velkým lákadlem určitě bude i funkční praxinoskop, který názorně ukáže princip kresleného a loutkového filmu. Pomocí tohoto přístroje si návštěvníci mohou sami rozpohybovat postavičku, pokud si její rozfázovaný pohyb přinesou rozkreslený na čtvrtkách. Ale to není všechno! Pro pobavení návštěvníků organizátoři vytvořili funkční, přes metr dlouhý, teleidoskop neboli krasohled, jehož objektiv tvoří křišťálová koule o průměru 15 cm.
 „Výstava bude plná hádanek, díky nimž se nejen děti, ale i dospělí dozví spoustu nových zajímavostí. Třeba prostřednictvím vystavených předmětů, které se v pohádkách často vyskytují, ale lidé je už ani neznají,“ říká Blahoslav Lukavec a dodává: „Potěh, verpánek, valcha, krajáč, díže a onuce jsou ještě poměrně známé pojmy, ale co třeba kramle, kopist, herdule, brdo nebo kadlub?“ Část expozice bude věnovaná hračkám, např. skvělé české stavebnici MERKUR, která bývala velmi oblíbeným dárkem pod stromečkem. Vláček Merkur bude mít na výstavě kolejiště dlouhé přes 30 m!
Tradičně bude k vidění i mnoho betlémů ze dřeva, papíru, kovu i textilu i dalších materiálů. Unikátní betlém vyřezal z lipového dřeva Jiří Lain z Abertam. K již dříve vytvořenému Týnskému chrámu a Betlémské kapli letos přibyl Karlův most, chrám sv. Mikuláše a Hradčany. Mezi figurkami můžete hledat Jana Nerudu, Vojtěcha Náprstka, Jana Husa, Rudolfa II., France Kafku a mnoho dalších slavných osobností, které se v průběhu staletí starou Prahou procházely.
Výstava bude i praktickou ukázkou staročeských řemesel, která předvedou pozvaní mistři řemeslníci i lidoví tvůrci. Prostor dostanou také muzikanti, kteří svými koledami přispějí k tradiční sváteční atmosféře, za níž sem každoročně v době adventu a svátků míří desetitisíce českých i zahraničních návštěvníků.
Více na www.vanocnivystava.cz.
REKLAMA

Časový harmonogram výstavy

– otevření výstavy        30. 11. 2013 v 9.00 hod.
– otvírací doba         denně 9.00 – 18.00 hod.
– 24. 12. a 31. 12. 2013        9.00 – 14.00 hod.
– 25. 12. 2013 a 1. 1. 2014     13.00 – 18.00 hod.
– setkání řezbářů         30. 11. a 1. 12. 2013
– setkání krajkářek                         7. 12. a 8.12. 2013
– uzavření výstavy                         5. 1. 2014 v 18.00 hod.
betlem_2013

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA