Pohádkové putování s Kudy z nudy

Pohádkové putování


Na oblíbené, nestárnoucí pohádky se už dívají celé generace Čechů. Některé se natáčely na všeobecně známých místech, ale lokality jiných zase tak dobře známé nejsou.
Právě proto jsme pro vás připravili několik tipů, kam zajet s dětmi za pohádkovými exteriéry a zaručujeme, že ani vy se nebudete nudit, místa jsou to totiž přímo pohádková.
Pamatujete si na peklo v pohádce S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana? Peklovatější peklo snad ani v žádné jiné pohádce nebylo. Natáčelo se v podhůří Lužických hor a dodnes se jim říká Pekelné doly. Pokud by vás zajímalo něco z historie, vznikly při těžbě písku a jsou největším pískovcovým podzemím Evropy. Dnes se sem stahují zejména motorkáři, protože zde mají unikátní klub.
Zámek Červená Lhota je pro pohádky přímo postavený. Vzpomněli byste si na jednu z těch opravdu slavných, která se zde točila? Správně, jde o Zlatovlásku. Právě na Červené Lhotě musel Jiřík splnit tři obtížné úkoly a zjistit, která z princezen je ta pravá. Po vás tu nikdo žádné úkoly plnit chtít nebude, ale je zcela jisté, že se vám tu bude líbit. Pokud vás napadne, na kterém zámku byl Jiřík ve službě, prozradíme vám, že se jedná o Sychrov.
Žádný milovník pohádek nemůže přiznat, že by neviděl alespoň třikrát Třetího prince s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem v hlavních dvojrolích. Šílenství diamantových skal je zde navíc podáno více než působivě. Ale přišli byste na to, kde se ony skály nalézají? Jsou to Adršpašsko-teplické skály, které v sobě tajemnou a místy až děsivou atmosféru skutečně ukrývají. V Teplických skalách se dokonce dodnes dají najít pohádkové diamanty, které zde filmaři zanechali.
Když už jsme měli jednu pohádku s Libuškou Šafránkovou, musíme hned přidat další – Princ a Večernice. V pohádce se na zámku princ Velen sice nezdržuje dlouho, ale jistě si vzpomenete, jak krásný zámek byl. Kdybyste jej hledali, museli byste se vypravit do Ploskovic. Na vlastní oči spatříte, jak romantický je, a pochopíte proč právě tam chtěl princ s princeznou žít.
Co by to byl za článek o pohádkách, kdybychom nezmínili Tři oříšky pro Popelku? Tak oříšky se natáčely i na vodním hradě Švihově, který také patří mezi ty skutečně fotogenické středověké stavby. Najdete ho v Pošumaví a na jeho návštěvu ještě dlouho nezapomenete. Na hradě se koná spousta zajímavých akcí, například večerní prohlídky při svíčkách, nejrůznější koncerty a výstavy. Děti zde kromě vodního hradu čeká i pohádkové překvapení – Ráj skřítků.
Abychom měli pohromadě všechny velké české pohádky, je nejvyšší čas připomenout Pyšnou princeznu. S tou je spojeno hned několik slavných lokalit. Určitě jste poznali, že část pohádky se odehrává na zámku Hluboká. Vizuálně ale zaujme zejména princeznin útěk s králem Miroslavem. Skrývají se mimo jiné i za skálou, která vypadá jako varhany. Jde o Panskou skálu u Kamenického Šenova, tedy na zcela opačném konci republiky než je Hluboká! Utíkali tedy dlouho a daleko!
Chybět by neměla ani Sůl nad zlato. Pohádka se točila hned na dvou hradech. Prvním z nich je moravský Pernštejn, který se může pyšnit přízviskem „pohádkový“ bez jakýchkoli rozpaků. Na nádvoří už tu sice asi nenajdete onen pověstný kopec soli, ale pokud jste tu nebyli, musíte tento prohřešek napravit. Druhým hradem spojeným se Solí nad zlato je královský hrad Křivoklát.
S klasickými pohádkami se ale pochopitelně nepojí pouze panská sídla. Část příběhů se musí odehrávat i v podzámčí, a tak vás pozveme na Kopicův statek, který je oblíbenou filmařskou destinací. Natáčel se tu mimo jiné Princ Bajaja, Princ a Večernice a z modernějších pohádek třeba Nesmrtelná teta.
Když už jsme ale u té Nesmrtelné tety, můžeme prozradit, že se natáčela také na Sychrově (jako výše uvedená Zlatovláska). Lokací ovšem měli filmaři právě u této pohádky požehnaně. Některé záběry pořídili v Horšovském Týnu, další ve skanzenu Kouřim a Veselý Kopec, a scény v přírodě se točily v romantickém prostředí Hříměždických lomů, kam se určitě zajeďte někdy vykoupat.
Zapomenout však nechceme ani na moderní pohádky, takže milovníky filmu Ať žijí duchové pošleme rovnou na Krakovec, kde si můžou zazpívat „Dumky žalky a co já“. Jestli byste ale raději zpívali „Není nutno, není nutno…“, vypravte se na městské opevnění do Nymburka, uvidíte, že bude přímo veselo. Právě tady totiž poznáte městské hradby Monte Alba z pohádky Tři veteráni. Na hrad, kde žila princezna Bosana se svým vykutáleným otcem, byste se museli vypravit na Křivoklát. Rybník, kam Servác zahodil válečnému invalidovi kliku od flašinetu hledejte zase v Průhonicích.
Jestliže patříte k fanouškům Juraje Jakubiska a jeho surreálné pohádky Perinbaba, vypravte se do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, kde se natáčela také pohádka Císař a Tambor či Tajemství hradu v Karpatech.
A pokud máte nějaké další pohádkové tipy, určitě se o ně s námi i s dalšími návštěvníky Kudy z nudy podělte! Na závěr vám ale můžeme už jen popřát, abyste se měli pohádkově!

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama