REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

PODZIMNÍ ROVNODENNOST – Sbohem, léto! Vítej, podzime!

23. 9. 2022

Hodně z vás se určitě také vzbudilo do mlhavého rána jako já. Jakoby nám i samotná příroda chtěla připomenout, že právě dnes je den D! Na severní polokouli zavítal podzim.

Ve 3:04 středoevropského času se střed Slunce nacházel přímo nad rovníkem, takže chvíli osvětloval obě polokoule. Následně na severním pólu začalo slunce zapadat a přišla polární noc. A jižní pól naopak po dlouhém tmavém pololetí rozjasnilo slunce v polární den.

Noc i den jsou dnes stejně dlouhé a až do zimního slunovratu, který nás čeká 21. prosince, se budou noci prodlužovat. Vstávání bude náročnější a večerní procházky se pomalu změní v lenošení v teple domova s čajem v ruce.

REKLAMA

Foto: ©Kateřina Šimková
Foto: ©Kateřina Šimková

Lidová pranostika říká, že „Je-li o podzimní rovnodennosti teplo, bude hezký podzim“. Další třeba, že „Svatá Teklička doslazuje jablíčka“. Při pohledu ven si říkám, že po tom nejistém dnešním ránu se nám z toho nakonec vyloupl opravdu krásný den, takže i ty pranostiky by snad letos mohly klapnout. Uvidíme v listopadu, jaké nám Svatá Kateřina předpoví počasí na Vánoce.

Podzimní radosti

Na podzim se začíná sklízet poslední úroda, děti plní kapsy svých bund kaštany nebo vlašáky a maminky jim rychle objednávají zimní boty a merino. Kamarádi se přestávají zdravit „Ahoj, nechceš rajčata?“ a přecházejí do záludnějšího „Ahoj, nechceš jablka nebo hokkaido?“. Kuchyně se rozvoní teplými štrůdly se skořicí. Ty nám společně s nedočkavými obchodníky připomenou, že Vánoce už téměř klepou na dveře. Ale než začneme plašit, musíme ještě postavit desítky kaštanových panáčků, zaplnit nástěnky ve školách a školkách barevnými kolážemi z listů, vyřezat si několik dýní a hlavně zkontrolovat zásoby svíček. Nesmíme taky zapomenout na draky a lampiony! Jednoduchý návod na to, jak si doma s dětmi vyrobit létajícího draka najdete na našich stránkách už v blízké době. Už teď se ale můžete podívat na návod na jednoduchý lampion.

REKLAMA

Foto: ©Kateřina Šimková
Foto: ©Kateřina Šimková

Zkuste si zatím užívat poslední záblesky babího léta a moc neremcat, když se vám zas na obličej přilepí ta otravná pavučinka. Naimpregnujte si boty a až chodníky a trávníky pokryje barevné listí, sundejte si na chvilku sluchátka z uší a šoupejte nohami, jako když jste byli dětmi. Zaposlouchejte se do těch krásných zvuků podzimu.

Foto: ©Kateřina Šimková
Foto: ©Kateřina Šimková
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA