REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Jednoduchý lampion – jak si ho s dětmi vyrobit doma

Lampionové průvody se k různým příležitostem konají po celém světě. V České republice se v současnosti můžete setkat s průvody nejčastěji v průběhu října a listopadu. S lampiony slavíme Den vzniku samostatného československého státu (28. 10.), Halloween (31. 10.), Svatého Martina (11. 11.) či Den boje za svobodu a demokracii (17. 11.). Víc o lampionech a lampionových průvodech se dočtete zde.

Co budete potřebovat?

  • Kulatou papírovou krabičku od taveného sýra
  • Pečicí papír nebo pauzovací papír
  • Tenký ohebný drátek – asi 75 cm
  • Lepidlo
  • Nůžky
  • Lihové fixy, tempery, barevné papíry, ozdobné děrovačky (raznice), vylisované listy nebo květiny, ubrousky, případně jakékoliv další věci na ozdobení, které si vymyslíte
  • Čajovou svíčku nebo led světýlka na baterky
Co budeme potřebovat
Co budeme potřebovat

Krejčovským metrem změříme odvod krabičky, kterou budeme používat. Ta od taveného sýra by měla mít obvod 35 až 36 cm. Přidejte k naměřenému číslu 1,5 cm na zalepení a získáte šířku pečícího papíru, který budete na lampion potřebovat. Výška papíru je na vás. Někdo rád využije celou výšku použitého papíru, někomu stačí cca 25 cm.

Pokud chcete použít čajovou svíčku, na spodní část krabičky nalepte čtvereček oboustranné lepicí pásky nebo svíčku přilepte tavnou pistolí. V případě použití led světýlek je jen vložíte dovnitř, až budete chtít lampion použít.

REKLAMA

Ve víku krabičky vystřihneme kruh podle fotky, po stranách uděláme dírky a připevníme drátek.

Ve víku potřebujeme vystřihnout díru
Ve víku potřebujeme vystřihnout díru

Zdobení lampionu

A teď ta kreativnější část. Vrhneme se na tělo lampionu. Papír můžete pomalovat, nalepit na něj různé tvary barevného papíru, přírodnin nebo si pohrát s decoupage technikou. Pokud chcete celý lampion zpevnit, můžete na spodní i vrchní část papíru přilepit asi centimetr široký pruh barevného papíru nebo pásky. Já jsem mezi dvě vrstvy papíru vlepila vylisované listy.

REKLAMA

Když máte papír ozdobený a všechno lepidlo je suché, můžete přejít ke kompletaci lampionu. Na vnější strany obou částí krabičky natírejte lepidlo a postupně na ně přilepujte papír. Vše nechte pořádně zaschnout.

K papíru přilepíme dno i vršek krabičky.
K papíru přilepíme dno i vršek krabičky.

Do průvodu pak můžete použít tyčku ze starého lampionu nebo si jednoduše vyrobte vlastní z klacku, provázku a háčku z drátku. Uvidíte, jak krásně se bude váš vyrobený kousek vyjímat mezi všemi těmi kupovanými.

Hotový lampion a LED světýlka místo čajové svíčky
Hotový lampion a LED světýlka místo čajové svíčky

Kromě průvodů je podzim skvělý i na výlety. Na naše tipy se můžete podívat zde.

Foto: ©Kateřina Šimková

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA