REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Podolská vodárna a věže u Vltavy

Vydejte se na výlet do Prahy, kde uvidíte krásné historické budovy, které byly nebo jsou využívány pro zajištění vody Pražanům.

Pozornost návštěvníků Prahy upoutá budova na pravém břehu Vltavy, která stojí nedaleko Vyšehradu. Jde o Podolskou vodárnu. Tuto monumentální stavbu navrhl architekt Antonín Engel. Skládá se ze dvou budov. První, kde se nachází filtrační hala, byla postavena v roce 1929, druhá o několik desetiletí později. Budova je doplněna také vodárenskou věží vysokou 45 metrů a na jižní straně budovy jsou umístěny sochy, které představují řeku Vltavu a její přítoky. Více se dozvíte na www.vodnistrazci.cz.

Při procházce Prahou kolem řeky Vltavy narazíte na několik starých vodárenských věží, které před mnoha lety sloužily jako zásobárny vody. Staroměstská vodárenská věž, která vévodí Novotného lávce poblíž Karlova mostu, sloužila pro zásobování kašen na území Starého Města pražského. Její provoz skončil v roce 1884. Dnes se ve věži nachází kanceláře a na její zdi jsou zaznamenány velké historické povodně. Šítkovská vodárenská věž se nachází u Žofína. Když se k věži vydáte, zjistíte, že je přímo napojena na galerii Mánes.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA