Podél Otavy k Zátavskému mostu

pi_003-06.jpgKrajina výletu je vlastně údolí řeky Otavy od Písku až k Zátavskému mostu. Zpočátku je řeka sevřena mezi městskými stavbami v mírně zvlněné krajině, vytváří zde jakési „dojité w“ a obtéká Hradištní kopec v hlubokém údolí. U Písku se již otevírá a teče k severu. Od jihu vtéká do skalnatého koryta od Zátavského mostu širokým údolím. Kolem je mnoho chat v chatových osadách (Vápenice). Skály po obou stranách toku jsou využívané jako horolezecké cvičné skály.
Písek – královské město na řece Otavě s nejstarším dochovaným kamenným mostem u nás bylo založeno ve 13.st. českými králi společně s hradem. Ten je (jeho zbytek) dnes areálem Prácheňského muzea. Díky těžbě zlata a obchodnímu ruchu se městečko těšilo přízni Přemysla Otakara II. a Václava IV., stalo se centrem tzv. Prácheňského kraje, později bylo baštou kališníků. Počátek třicetileté války však znamenal pro Písek katastrofu a málem i zánik.Dnes je vyhledávaným letoviskem a oblíbeným cílem , historické centrum Písku je nyní vyhlášeno městskou památkovou zónou. Najdete zde děkanský kostel p.Marie ze 13.st. s vysokou věží (70m), velké náměstí s barokní radnicí (18.st.) se dvěma věžemi, sgrafita klášterního kostela sv. Kříže (někdejší dominikánský klášter ze 13.st.), sgrafita M.Alše na hotelu Otava (na místě Budějovické městské brány) z r.1899, nejstarší kamenný most u nás, Mariánské morové sousoší na Alšově náměstí ze 17.st., Palackého sady s empírovým altánkem a několika pomníky, městská elektrárna z roku 1888, bývalá putimská brána a okolní hradby, dům U koulí jako památka na Fr. Šrámka, památník A.Heyduka, zemský hřebčinec či bývalý hřbitov s kostelem nejsvětější trojice ze 16.st.. V nedalekých Píseckých horách můžete navštívit oblast klidu s rozhlednou na Jarníku či s vrchem Mehelníkem. U Písku začíná poslední doklad po dolování rudy – naučná stezka Cesta drahokamů. Podél Otavy k Zátavskému mostu se procházíte podél skalnatých stěn těsně u řeky.

Písecké skály
– představují oblast podél řeky Otavy, přičemž největší a nejkrásnější partie zmizely pod vodami Orlického přehradního jezera. Skály jsou z biOtické středně zrnité až jemnozrnné pararuly s polohami amfibolitů, pegmatitů, aplitů a granitoidů. Skály mají od 10-25m (35 m Májovka) a jsou ideálním cvičným horolezeckým terénem. Skály se jižně od Písku dělí na pravobřežní „Normální oblast“ – též „Stará strana“ a levobřežní „Lesácká oblast“. Severně jsou „Stínadelské skály“, „U Sulanova“, „Na sekyrce“ a Lipice. Stará strana má skály Vstupní, Trio, Začáteční, Převislá, Opuštěná, Zakletá, Rozeklaná a Závěrečná. Lesácká oblast má skály Ztracená varta, Šedomodrá, Čertovka, Hláska, Májovka a Svatováclavské skály.

Otava
– patří k nejzajímavějším řekám Čech. Nejen svou zlatonosnou minulostí, i tím, že vzniká soutokem Vydry a Křemelné pod Čeňkovou pilou na Šumavě (112,9 km a 627 m.n.m.) a protéka nejdříve Šumavskou CHKO, pak se vydává na svou pouť do vod Orlického jezera, kde doplňuje vody Vltavy u Zvíkova (0,0 km, 352 m.n.m.). Cestou přibírá Ostružnou, Volyňku a Blanici.
Celý článek si můžete přečíst na Trasovnik.cz:
http://www.trasovnik.cz/k_jihoc/pisek/vylety/v003/pi_v003.htm

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama