REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 2.12. a svátek má Blanka

Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem

Podbrdské muzeum

Podbrdské muzeum naleznete v historickém jádru města v nově zrekonstruovaném areálu továrního komplexu Agrostroj.
Hlavní expozice je umístěna v dvoupatrové budově, navazující na tovární halu, ve které se nachází galerie. Součástí muzea je i expozice historických automobilů, stodola, venkovní učebna a dětské hřiště.
Naše bezbariérové muzeum je interaktivní, je určeno všem věkovým kategoriím.
Podbrdské muzeum vítá rodiny s dětmi
Podbrdské muzeum je přátelské k dětem. Pro nejmenší návštěvníky máme k dispozici přebalovací pult a mikrovlnou troubu.
Malé děti najdou v expozic Jak se žilo na Podbrdsku hrací kout. Potěší je omalovánky se zvířátky, pastelky, ale i pověst o Třemšíně.
Starším dětem je určena magnetická tabule. Vyzkouší si znalost starých řemesel a nářadí. Jak znají faunu a floru Podbrdska jim prozradí dřevěné „spojovačky“.
K rodinnému vstupnému dostanou nejmenší děti omalovánky, starší děti si mohou vybrat pracovní listy:
Fabián, brdských lesů pán
Páni z Rožmitála
J. J. Ryba
Vyplnit je mohou přímo v expozici, nebo si je odnesou domů.
Součástí muzea je dětské hřiště s krytou učebnou na břehu rybníka Kuchynka.
 
EXPOZICE:
EXPOZICE PÁNŮ Z ROŽMITÁLA
Přízemí Podbrdského muzea představuje návštěvníkům rod pánů z Rožmitála. Instalace mapuje historii rodu, jehož kořeny sahají až do 12. století, a seznamuje nás s osudy jeho nejslavnějších příslušníků: Jaroslava Lva, Johany a Zdeňka Lva. Královna Johana z Rožmitála vládla Českému království po boku svého manžela Jiřího z Poděbrad po několik desetiletí. K vytvoření představy o životě této pozoruhodné ženy byla sestavena „komnata královny Johany“, navozující atmosféru vrcholného středověku. Její bratr, Jaroslav Lev z Rožmitála, vedl nejproslulejší výpravu českých rytířů, putující z Čech až na konec světa, kterou nám přiblíží stylizovaná místnost s filmovou projekcí. Renesanční šlechtic a královský regent Zdeněk Lev z Rožmitála dosáhl díky svému postavení největšího rozkvětu rožmitálského panství. Jemu věnovaná místnost ukazuje vrchol i strmý pád kdysi slavného rodu.
 
JAK SE ŽILO NA PODBRDSKU
Provedeme Vás historií města, překrásnou brdskou krajinou, neporušenou přírodou, která odpradávna poskytovala lidem, kteří se zde usadili, suroviny a obživu. Zpracování dřeva, slévárenství, hamry a cvočkařství patřily k tradičním podbrdským řemeslům. Část expozice prvního patra a rozsáhlá přízemní stodola dokumentují každodenní život podbrdské domácnosti. Od kolébky až do hrobu provázely každou domácnost typické výrobky, zvyky a tradice. V expozici nechybí ani galerie osobností, těch slavných, které se zde narodily, jako Václav Hudeček, Miloš Nedbal, profesor Emanuel Vlček… i těch, které zde část života působily. Váši pozornost upoutá i největší sbírka erbů vyřezaných z habrového dřeva a unikátní model chrámu svatého Víta /v poměru 1: 60/ vyrobený ze žitné slámy. Expozice je vybavena dotykovým počítačem, ve kterém najdete podrobnější informace a fotografie. Filmová smyčka vás provede celým mikroregionem a staré fotografie promítané na stěnu vám připomenou, jak vypadal Rožmitál na přelomu 19. a 20. století.
 
PAMÁTNÍK JAKUBA JANA RYBY A ČESKÉ MŠE VÁNOČNÍ
Expozice Vás seznámí s neobyčejným životním příběhem a tragickým osudem kantora a hudebního skladatele, jehož jméno je nerozlučně spjato s Rožmitálem. Proslavila jej jedna skladba, avšak muzeum vám představí jeho velmi početné a rozmanité dílo, a to nejen hudební, ale i literární. Poznáme také poměry, jaké panovaly v tehdejších školách a nesnadné počátky jejich učitelů. Na své si přijdou jak odborníci, tak široká veřejnost. Velkoryse pojatý životopis zahrnuje období od předků až po potomky. K dispozici jsou tři videa k tématu a možnost poslechu Rybovy hudby. Materiál k expozici shromažďoval a zpracovával tým, který se daným tématem zabývá již po tři generace a v bádání plánuje pokračovat i do budoucna.
 
EXPOZICE HISTORICKÝCH AUTOMOBILŮ
Nabízí nejucelenější sbírku 32 vozů Aero, včetně tří karoserií od firmy Sodomka.
 
STODOLA
Podbrdsko bylo chudým krajem, a proto takřka každá rodina měla kousek pole, zahradu a hospodářství. Pole bylo třeba pravidelně obdělávat, úrodu převézt do stodoly, oddělit zrno od plev a umlít na mouku, slámu uskladnit, nasušit trávu pro dobytek na zimu, sklidit len a připravit na tkaní….velkou péči vyžadovala i hospodářská zvířata, z mléka se vyráběl tvaroh, husy bylo třeba škubat, aby bylo peří do peřin. Práce bylo hodně a dřevění a železní pomocníci primitivní, základem života byla dřina, těžká práce od svítání do soumraku. V naší stodole najdete sbírku nářadí, náčiní i strojů, které nesměly chybět v žádné venkovské domácnosti.
 
Otevírací doba:
Leden – únor: zavřeno
Březen – květen, říjen – 15. prosinec: 9:00 – 12:00, 13:00 – 16:00
Červen – září, státní svátky: 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00
Pondělí: zavřeno
Adresa:
Podbrdské muzeum
Palackého 10
262 42 Rožmitál pod Třemšínem
Zdroj:   www.podbrdskemuzeum.cz
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA