REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Plzeň

Metropole západních Čech
Plzeň, významné hospodářské, kulturní a správní centrum jihozápadní části Čech, leží v nejnižší části Plzeňské kotliny na soutoku řek Úhlavy, Úslavy, Radbuzy a Mže. Město založil na sklonku 13. století Václav II na křižovatce významných obchodních cest. Dnes ho protíná dálnice D5 mezi Prahou a Rozvadovem, procházejí jím mezinárodní silniční tahy. Výhodná poloha a dopravní dostupnost tak ovlivňují život města i nyní. Díky tomu se stala Plzeň po Praze druhým největším městem v Čechách a čtvrtým v České republice.
Zajímavá místa Plzně
Zoologická a botanická zahrada města Plzně
Město Plzeň se stává oblíbeným turistickým cílem nejen kvůli svému světoznámému pivu, ale také pro své nemalé možnosti odpočinku i zábavy v přírodě. Vysokým počtem návštěvníků se chlubí plzeňská zoologická a botanická zahrada v Plzni, která je pokládána za jednu z nejkrásnějších ZOO v České republice.
Nachází se nedaleko historického centra města, snadno dosažitelná autem či autobusem, pěšky i městskou hromadnou dopravou. Atraktivní přírodní rámec poskytuje plzeňské ZOO z jihu ploché údolí řeky Mže a vysoký skalnatý ostroh v severní části. Tvoří tak ideální podmínky pro její členitý areál o rozloze 21 ha, v němž najdeme poutavé expozice s mnoha vodními toky a jezírky a rozsáhlými přírodními výběhy.
Dinopark
V areálu Zoologické a botanické zahrady v Plzni na ploše 3 ha se v současné době nachází expozice cca 30 modelů dinosaurů z období nazývaných Trias, Jura a Křída. Největší model, apatosaurus, měří 23 m a jako jediný byl vyráběn na místě. Některé modely jsou ozvučené. Nechybí ani populární Tyranosaurus rex.
V DinoParku nechybí ani paleontologické hřiště, kde děti odkrývají kostru dinosaura. Je zde Dinoshop, Dinocafé a 3D kino.
Techmania
Techmania nabízí svým návštěvníkům čtyři expozice. V Edutoriu je umístěno 60 interaktivních exponátů z oblasti fyziky.
Muzeum strašidel
Muzeum strašidel nalezneme přímo v centru města. Expozice je věnována tématice svět pohádek a pověstí. Muzeum a je určeno především dětem.
Náměstí Republiky v Plzni
Ve své době jedno z největších v Evropě, obklopují výstavné měšťanské domy, jejichž renesanční a barokní úpravy často svědčily o rychle rostoucím bohatství jejich majitelů.
Chrám sv. Bartoloměje
Gotická katedrála s nejvyšší kostelní věží v Čechách (102,6 m), z níž je nádherný rozhled po celém okolí. Na hlavním oltáři se nachází socha tzv. Plzeňské madony, dílo vrcholné gotiky.
Plzeňské historické podzemí
Pod historickým centrem Plzně je asi 20 km podzemních chodeb, které kdysi sloužily nejen jako zásobárny potravin, ale i úkryty. Nyní je 750 m dlouhý podzemní prohlídkový okruh spojen s Pivovarským muzeem a jeho interaktivní částí pro děti. Vchod do podzemí je nyní z Pivovarského muzea, Veleslavínova 6, Plzeň. Více..
Pivovar Plzeňský Prazdroj
Prohlídka pivovaru seznamuje s unikátním varním postupem piva Pilsner Urquell. Trasa prohlídky vede nově otevřenou smyslovou expozicí, varnami, stáčírnou piva do sklepů, kde pivo mohou dospělí návštěvníci ochutnat.
Pivovarské muzeum
Pivovarské muzeum je v původní středověkém právovárečném domě a je nejstarší svého druhu na světě. Vypráví příběh piva od starověku až do vzniku velkých průmyslových pivovarů. Muzeum má interaktivní část zajímavou pro děti. Muzeum je nově propojeno s plzeňským historickým podzemím.
Velká synagoga
Největší synagoga v České republice, druhá největší v Evropě a třetí na světě, připomíná někdejší početnou prosperující plzeňskou židovskou komunitu. V interiéru s vynikající akustikou se konají koncerty a výstavy.
Západočeské muzeum
Krajské muzeum Plzeňského kraje je jedním z největších muzeí v České republice. Mezi světové unikáty patří sbírky Plzeňské městské zbrojnice obsahující v Evropě ojedinělou kolekci palných zbraní od 14. do 17. století.

Sadový okruh

Historické centrum města je ze tří čtvrtin obklopeno pásem sadů. Původní promenádní aleje, které vznikly již v pol. 19. století na místě zbořených městských hradeb, byly postupně doplněny i sochami a pomníky významných plzeňských osobností.
Patton Memorial Pilsen
Jediné muzeum v Čechách věnované americké armádě. Muzeum bylo otevřeno při příležitosti 60. výročí osvobození Plzně a jihozápadních Čech a dokumentuje pobyt amerických vojáků do listopadu 1945.
Expozice obsahují výběr předměty a dokumenty převážně ze soukromých sbírek, zejména součásti výstroje a výzbroje.
Naučné stezky

Sigmondova naučná stezka

Tato stezka prochází rekreační oblastí Boleveckých rybníků. Trasa dlouhá sedm kilometrů je nenáročná a vede rovinatým terénem po upravených cestách. Je na ní patnáct zastavení, která upozorňují na přírodní i jiné zajímavosti, například na přírodní rezervaci Petrovka (přirozená mokřadní a lužní společenstva, Petrovská díra, Petrovský pramen), památný strom smrk troják (stáří se odhaduje na 140 let), křížové kameny, kolomaznou pec (dochovaná technická památka na výrobu kolomazi).

Naučná lesní stezka Zábělá

Naučná stezka v délce 5 km má dva výchozí body z Bukovce nebo ze Zábělé a 10 zastávek. Během cesty se seznámíte nejen s přirozeným reliktním borem a habrovou doubravou s bohatou hájovou vegetací na skalnatém ostrohu nad Berounkou, ale také s historii 2000 let starého hradiště na Holém vrchu Stezka, která bývá využívána i cyklisty, končí u Dolanského mostu.
Naučná stezka Po stopách Františka Malocha
Jedna z nejstarších turistických cest v okolí Plzně vede po levém břehu řeky Berounky. Stezka začíná v Plzni a vede ke zřícenině hradu Věžka u obce Druztová. Na devítikilometrové stezce budete provázeni jedenácti informačními tabulemi. Malochova stezka je zajímavá i z historického hlediska. Bílá Hora, tvrze Roudné v obci Druztová a Čertův mlýn jsou zajímavými historickými památkami pro děti i dospělé.
Přírodní zajímavosti
Meditační zahrada
Životní dílo politického vězně 50. let Luboše Hrušky. Za dobu 40 let vznikl ojedinělý areál se stovkami vzácných jehličnanů a s monumentální Křížovou cestou akademického sochaře R. Podrázského.Součástí zahrady kaple sv. M. Kolbeho. Prohlídka okrasné zahrady s výkladem ke vzniku Meditační zahrady a k jednotlivým sochám křížové cesty

Bolevecké rybníky

Nejvýznamnější rekreační oblastí města jsou tzv. Bolevecké rybníky. Největším rybníkem je Velký bolevecký rybník s rozlohou 54 ha, který je kromě koupání využíván i k vodním sportům (jachting, surfing).

Přírodní park Horní Berounka

Údolí tvořené řekou Berounkou láká k procházkám kolem vody a vodáky k projížďkám po řece. V přírodním parku Horní Berounka se nachází několik zajímavých míst. Nad meandrem vytvořeným řekou nedaleko Plzně se na levém břehu zvedá Malochova skalka (přírodní památka). Dalšími zajímavostmi Horní Berounky jsou Třímanské skály, přírodní park Hřešihlavsko a zřícenina hradu Krašova.

Přírodní památka Čertova kazatelna
Členité pískovcové skály na levém břehu Mže nad silnicí v úseku mezi Radčicemi a Plzní. Skalní defilé s četnými nápadnými útvary selektivního zvětrávání. Z pěšiny romanticky se vinoucí po skalní koruně jsou pěkné výhledy na meandry Mže.
Zřícenina hradu Radyně ve výši 569 m nad m. vévodí širému okolí. Je typickou dominantou celého Plzeňska. Okolí hradu zve k procházkám a turistickým výšlapům. Zajímavostí v okolním lese jsou skály Andrejšky a Ostrá Hůrka, hojně využívány horolezci.
Alej Kilometrovka
Alej památných stromů s 211 listnatých stromů, nejstarší 200 let. Významný krajinotvorný prvek z 19. století založený akciovým okrašlovacím spolkem.

Kalendář akcí

27.8-28.8.2010- Pilsner Fest


Pilsner Urquell, Gambrinus a město Plzeň – kandidát na Evropské hlavní město kultury – pořádají oslavu plzeňských piv, gastronomie a hudby.
Zveme vás na nový ročník Pilsner Festu, který se bude konat ve dnech 27. 8. – 28. 8. 2010 v pivovaru Plzeňského Prazdroje. Letos opět slaví společně Gambrinus a Pilsner Urquell.
Hudebním fanouškům nabídne dvoudenní festival celkem 25 kapel nejrůznějších hudebních žánrů. Hrát se bude na dvou pódiích přímo v prostorách plzeňského pivovaru. Účast na festivalu přislíbily mimo jiné i tito známí umělci: J.A.R., Support Lesbiens, Mig 21m nebo Tři sestry. Poslední zmíněná si pro Pilsner Fest připravila zcela novou písničku, která poprvé zazní právě v Plzni na konci srpna. Jednotlivé kapely také předvedou zajímavý hudební vláček. Na závěr vystoupení každé kapely zazní něco z repertoáru těch, kteří se na podium teprve chystají. Uslyšíme tedy vskutku netradiční kombinace: Tři Sestry zahrají tóny známé od Xindla X, Visací Zámek si zkusí hip hop Kapitána Lásky a třeba Jirka Macháček přitvrdí a pustí se do skladby od Sunshine.
Čekají na vás jedinečné pivní speciály, netradiční prohlídky plzeňského pivovaru, Pivovarského muzea nebo Plzeňského historického podzemí.
Připraven je také speciální doprovodní program, setkání se sportovními legendami, kulinářská zóna, živé sochy, ohňostroj a samozřejmě atrakce z G-City, městečka zábavy.
Vstup na festival je zdarma.
Naplánujte si na konec prázdnin výlet do Plzně a užijte si s námi Pilsner Fest 2010!
Více informací o festivalu naleznete ZDE!

Kontakty Plzeň
Informační centrum města Plzně
nám. Republiky 41
Plzeň
301 16
tel: + 420 378 035 330
fax: + 420 378 035 332
[email protected]
www.plzen.eu

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA