REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 1.10. a svátek má Igor

Pietní území Ležáky

Památník Ležáky je státní příspěvková organizace pečující o trvalou vzpomínku na osadu Ležáky vyhlazenou 24. června 1942 německými nacisty.

Památník Ležáky je spravován Památníkem Lidice.

Bývalá kamenická osada Ležáky sloužila za druhé světové války jako úkryt parašutistů skupiny SILVER A s radiostanicí Libuše vyslané z Londýna.

REKLAMA

Osud osady se naplnil 24. června 1942, kdy do Ležáků vtrhli němečtí nacisté. Všichni obyvatelé kromě dvou dětí byli zavražděni, osada vypálena a srovnána se zemí.

Ležáky, osada, která nemlčela…

Stálá expozice o ležácké tragédii byla pod názvem Ležáky, osada, která nemlčela… otevřena v roce 2009. Divákovi nabízí emotivní vstup do pohnuté historie, která postihla osadu Ležáky v době protektorátu Čechy a Morava. Obrazy starých časů, které ožívají na stěnách labyrintu minulosti, vycházejí z nejnovějších historických bádání.

REKLAMA

Stálá expozice se nachází ve výstavní síni muzea Památníku Ležáky. Tvoří ji bílý výstavní box obsahující dvě vitríny, vnější promítací plochu a vnitřní výstavní prostor.

V tomto prostoru ožívá historie osady Ležáky prostřednictvím projekce dobových fotografií a dokumentů. Exponáty mapují život osady před tragédií, zavádí návštěvníka do nejtemnější doby druhé světové války a připomínají hrdinství ležáckých obyvatel i výsadkové skupiny Silver A.

Mezi exponáty naleznou návštěvníci mimo jiné i repliku vysílačky Libuše, která byla ukrývána v ležáckém mlýně a v lomu, a díky níž se podařilo navázat spojení s exilovou vládou v Londýně.

Autorem ideového záměru je Mgr. Bohumír Prokůpek, autorem expozice je PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D., autorem architektonického řešení je ateliér Pinkas – Žalský, architekti.

Otevírací doba

Duben, květen, červen, září, říjen: úterý až neděle – od 9:00 do 17:00
Červenec a srpen: denně – od 9:00 do 17:00
Listopad, prosinec, leden, únor, březen: úterý až pátek- od 9:00 do 12:00

Vstupné

Dospělí     30,- Kč
Děti od 7 do 15 let     20,- Kč
Děti do 7 let     zdarma
Studenti (ISIC)     20,- Kč
Osoby starší 65 let     20,- Kč
Osoby zdravotně postižené     20,- Kč
Geocatching (1 GPS = 1 zvýhodněné vstupné)     10,- Kč
Držitelé průkazů IYTC, ITIC, ALIVE     20,- Kč
Držitelé průkazů AMG, ICOM     zdarma
Držitelé průkazu PRESS po domluvě s vedoucí Památníku Ležáky     zdarma

Památník Ležáky

email: [email protected]
telefon: 469 344 187

www.lezaky-memorial.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA