Orlické letní cyklo tipy

Orlické hory a podorlicko

Orlické hory a podorlicko


Šumava i jižní Morava jsou nejen u cyklistických nadšenců známé jako jedny z hlavních a největších cyklodestinací.
V posledních letech se ale mnohé změnilo a na paty jim šlape oblast Orlických hor a Podorlicka, která budování a velebení cyklo a in-line stezek věnovala velkou pozornost i finanční prostředky.
Pokud rádi brouzdáte přírodou či okolo historických památek s nohama na pedálech, vydejte se právě sem! Čekají vás desítky kilometrů cest s kvalitním a udržovaným povrchem, romantická údolí okolo řečiště Divoké Orlice, hrady a zámky či místní rozhledny rozeseté téměř na každém větším kopci. Když vás kolo začne nudit, můžete ho jednoduše vyměnit třeba za horskou koloběžku.
 
Královská hřebenovka – rodinný ideál
Kam s dětmi na koloběžkuOblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Absolvovat ji můžete i s nejmenšími dětmi v sedačce či vozíku, většími pak na vlastním kole. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy. Ze Šerlichu, kam vás z mnoha míst v podhůří doveze cyklobus, vystoupáte na nejvyšší vrchol Velkou Deštnou (1115 m n.m.) s nádherným vysokohorským klečovým porostem a květenou. Následně již pohodlně sjíždíte jen s občasným stoupáním. Hřeben je z části odlesněn, jen s nízkým porostem kleče, keřů a borůvčí, takže vás budou provázet krásné výhledy do Polska i do Čech, a také bunkry a menší řopíky, které k našim horám neodmyslitelně patří. Vhodné místo pro občerstvení je například na Pěticestí. Při relaxování tu můžete hledat geokešku nebo zajít na blízkou Kunštátskou kapli. Pokračujte na Mezivrší a Anenský vrch s roztomilou rozhlednou. A pak už jenom sjíždíte na parkoviště u pevnosti Hanička. Pokud zde nemáte auto, sjedete snadno třeba až do Rokytnice v O.h. či jiného místa v podhůří, kde jste již na trase cyklobusu nebo na vlaku.
Třídenní objevné putování Podorlickem
pohled cyklisty_Orlicke hory-1Pokud hledáte tip na prodloužený víkend, skvělou volbou je projet se Podorlickem. Trasy třídenního putování jsou určeny pro průměrné až zdatnější cyklisty. Trasy nejsou výrazně dlouhé, ale první i třetí den si dáte do těla v kopcovité krajině. Odmění vás kouzelné rozhledy do kraje. Druhý den budete doslova relaxovat na hradech a zámcích na Divoké Orlici. Můžete jet nalehko, v penzionech a restauracích se o vás postarají. Každý den má specifické téma:
1. den Mezi synklinálami (45 km + 3 km se  Žampachem)
Výchozím bodem je dopravní terminál v České Třebové, kde zastavují i mezinárodní vlaky a z Prahy či z Brna tu jste za 2 hodiny, terminál má podzemní hlídané parkoviště. První den putování pojedete přes Semanín po hřebeni Třebovských stěn mezi geologickými útvary kyšperské a ústecké synklinály. Synklinály jsou podélná údolí v krajině, vrásy ve svrchní křídě. Napříč synklinál ve směru od severozápadu na jihovýchod protékají řeky Divoké a Tiché Orlice v přesně opačném směru. Sledování toho geologického fenoménu, ojedinělého v Čechách, cyklisty zcela jistě ohromí. Přes Dolní Dobrouč  pojedete do Písečné a kdybyste měli přebytek sil, můžete si vyjet na Žampach a obdivovat arboretum nebo vystoupat na zříceninu hradu. Sjedete zpět do Písečné a do Žamberka pro zasloužený nocleh.
2. den Hrady a zámky na Divoké Orlici (40 km)
Program pro dětiDruhý den vás kromě jízdy údolím Divoké Orlice s mnoha jezy a místy, vhodnými k brodění či koupání, čeká nebývalé množství živoucích hradů a zámků, na kterých můžete potkat i zámecké pány a strefit se do zajímavých akcí i romantických svateb. Začít můžete renesančně – barokním zámkem v Žamberku rodu Parishů – obdivovat můžete nádvoří a jeho exteriéry a rozsáhlý anglický park, o který pečuje David Parish, žijící v rezidenci uprostřed parku. Na kole pak jedete údolím Divoké Orlice do Litic. Na skále sevřené ostrým meandrem řeky se tyčí hrad Litice. Náročnější trasou pokračujte údolím řeky do Potštejna. Zde vás čeká barokní zámek Potštejn, který je výjimečný hranými prohlídkami pro děti – Bubákov a Pohádkov – i pro dospělé,  včetně noční prohlídky 7 hříchů. Pověst si získala i zámecká cukrárna. Jako zámečtí páni se budete cítit při projížďce na koni třeba na tábořiště Vochtánka  s piknikem v trávě – tzv. zámecký Horses time s Petrem Staňkem. Vydat se můžete i na hrad Potštejn, tyčící se nad údolím. Cyklotrasou podél toku dále se dostanete do Doudleb nad Orlicí, na renesanční zámek – letní sídlo pánů Bubnů z Litic. Znáte jej z filmu Báthory, který se zde natáčel. Prohlédnout si můžete zámek i park a užít si třeba pravidelné farmářské trhy místní produktů. Odtud můžete jet kvalitní cyklostezkou až k do Kostelce nad Orlicí, kde můžete navštívit nově zrekonstruovaný empírový Nový zámek Kostelec nad Orlicí. Obdivovat můžete interiéry ve stylu biedermeieru a přírodně pojatý zámecký park. Potěší Toniova kavárna s venkovní zahrádkou v parku s menu podel receptů rodiny Kinských. Akce na zámku představují vytříbenou kulturu, ať jde o expozice v galerii nebo koncerty. Zahlédnout můžete i hraběte Františka Kinského, který provází při speciálních příležitostech. Cyklostezka vede ještě dále do Častolovic, kde odbočte k renesančnímu zámku. Kromě zámeckých prohlídek nabízí cukrárnu, růžovou a vodní zahradu a rozsáhlý park s oborou s bílými daňky, rybníčky a oblíbený zvěřinec exotických i domácích zvířat. O zahradu pečuje i sama hraběnka Sternbergová.
3. den Blíže k nebesům (48 km)
Rozhledna_Vrbice_2Třetí den bude fyzicky náročnější, dostanete se však blíže k nebesům. A to hned ve dvojím smyslu. Jednak vyjedete až na rozhlednu Vrbice. Ale vystoupáte i na Homoli – poutní a nábožensky důležité místo, na které vede křížová cesta a schody. Podle tradice se při výstupu po schodech máte na každém z nich pomodlit otčenáš. My vás však povedeme z jiné strany tohoto vrchu s poutním kostelem. Když nakonec sjedete do Brandýsa n.Orl., pojedete bez převýšení pěknou cyklostezkou údolím Tiché Orlice okolo přírodního bludiště – labyrintu J.A. Komenského do  Ústí n.Orl. a cyklostezkou údolím Třebovky  zpět do České Třebové. A věříme, že odjíždět budete plni zážitků a příjemně utahaní.
Na silničním kole ryzí přírodou mezi Orlickými a Bystřickými horami
Ač se to zdá nemožné, Orlické hory a Podorlicko poskytují úžasný terén také pro vyznavače silniční cyklistiky. Na silničním kole můžete jet po opravených silničkách s tím nejlepším povrchem. Cyklisté pojedou podél horního toku Divoké Orlice, po obou stranách česko-polské hranice sevřené mezi hřebeny Orlických a polských Bystřických hor.
Nejlepší trasou pro silniční cyklistiku je cesta mezi Mladkovem, Českými Petrovicemi, Bartošovicemi v Orlických horách, Orlickým Záhořím a Šerlichem. Trasa po opravených horských silničkách vede po obou stranách česko-polské hranice čistou přírodou. Na tento 25 km dlouhý úsek se dostanete po nefrekventovaných silnicích z řady míst v podhůří, z Lanškrouna, Jablonného nad Orlicí, Letohradu, Žamberka či Rokytnice v Orlických horách a trasu si tak můžete snadno přizpůsobit podle svých sil od 50 do 150 km.
Fenomén jménem koloběžky
horske_kolobezky_SuchyVrchOrlické hory a Podorlicko však nabízí i netradiční zážitky. V poslední době zde mají návštěvníci jedinečnou příležitost vyzkoušet zcela nový fenomén, koloběžky. Výlety horskou přírodou získávají zcela nové kouzlo s adrenalinovým nádechem. Jedna z nejlepších tras pro putování s koloběžkami vedou mezi Suchým vrchem, pevností Bouda a Těchonínem. Další, neméně oblíbenou, je romantická cesta z údolí potoka Bublačka na Pastviny, kde si mohou turisté zapůjčit šlapadla a osvěžit se v místní přehradě. Na závěr jsme vybrali trasu mezi Kašparovou chatou na Adamu, Českými Petrovicemi a Pastvinami, která nabízí adrenalinové horské sjezdy.
Stroje do terénu, trekové i lehké koloběžky na asfalt jsou k zapůjčení od pana Luboše Maryšky (v Žamberku či Pastvinách), který vlastní půjčovnu koloběžek a zajistí dopravu kamkoliv.
A pokud chcete jít ještě dál za hranice nevšedních zážitků, vyzkoušejte terénní kolečkové brusle, které Vám zapůjčí v Deštném v O.h.. Věříme, že nudit se nebudete.
Adrenalin pro mladé
skatepark_UO_1Ani mladí návštěvníci Orlických hor se nemusí bát nudy. O sportovní zábavu se jim postará nově vybudovaný bike park v České Třebové, Freeride Peklák. Návštěvníci zde naleznou tratě různých obtížností, od černých cest pro zkušené jezdce, přes technické červené, které jsou vhodné pro jezdce hravé, vyznačují se totiž spoustou skoků a klopených zatáček, až po tratě modré, které jsou ideální pro začátečníky a širokou veřejnost. A pokud máte chuť vyzkoušet si některou z tratí a nemáte pořádné kolo, což je tady nutnost, můžete si v místní půjčovně vypůjčit kvalitní celoodpružené bikerské kolo i s přilbou a dalším potřebným vybavením.
Další možností, kde trávit čas v podobném duchu, je nový krytý skatepark v Ústí nad Orlicí, který se i přes svůj nízký věk zařadil mezi naprostou špičku skateparků v České republice.
orlicko_eu

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama