Olomoucký kraj potěší rodiny s dětmi

Milujete přírodu, památky, pohodu a krásné prostředí? V tom případě vyražte do Olomouckého kraje. Rozhodně se nebudete nudit, protože tenhle kraj vás 100 % zaujme. Jaká místa stojí za návštěvu? Více v článku.

Aktivity se tu najdou pro každého

Rozhodně se nebojte toho, že tu nebudete mít co na práci. Nuda? Tak ta tu určitě nehrozí. Seznam zajímavý míst by se nevešel ani do jednoho článku. Abyste nemuseli při prozkoumávání kraje spěchat, zarezervujte si chalupu nebo chatu. Jednou zkusíte a jiný typ ubytování už nebudete chtít. Do kufru si nezapomeňte zabalit outdoor oblečení. Využijete ho na procházkách i toulkách po památkách.

Hrad Bouzov jako místo pro filmaře a turisty

Na úplném konci 13. století tu vyrostl krásný hrad Búzov (původní pojmenování), který se během války využíval jako císařská pevnost a vězení. Bohužel v 18. století se o hrad nikdo nezajímal a nestaral, takže chátral. Po 2. světová válce se stal majetkem státu. Naštěstí dnes už je možné ho navštívit, což doporučujeme i vám.

Připravená prohlídková trasa vás seznámí s těmi nejkrásnějšími místnostmi z 19. a 20. století, kdy proběhla rozsáhlá přestavba. K prohlédnutí je tu i dobový, na míru vyrobený, nábytek, umělecká díla a předměty a obrazy.

Zaujmou četná cimbuří, arkýře, střílny, chrliče a dva funkční padací mosty a mříže.

Protože je hrad opravdu nádherný, mohli jste ho spatřit v mnoha filmech, např. O medvědu Ondřejovi, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, Rumplcimprcampr, Dvanáct měsíčků, O zakletém králi a odvážném Martinov.

Vstupné do hradu se pohybuje od 160 Kč za sníženou cenu až po 200 Kč za dospělého. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Hrad Bouzov, zdroj: Depositphoto

Pojďte se podívat na zvířata

Zoo Olomouc najdete na Svatém kopečku cca 10 km od centra Olomouce. Z hlavního nádraží se do zoo dostanete autobusy č. 11 a 111, cesta trvá asi 20 minut. Ze stanice je to pak ještě pár minut chůze.

Zoo nabízí asi 350 druhů fauny, což není vůbec málo. Přes 1700 kusů zvířat si můžete prohlédnout v 18 expozicích (např. africký pavilon, obří voliéra, pavilon pro levharty, ubikace pro malé šelmy, výběhy medvědů, vlků, psounů, klokanů, …). Pro milovníky výšek je k dispozici 32 m vyhlídková věž, ze které dohlédnete až na Olomouc.

Vstupné v sezóně se pohybuje od 100 Kč do 140 kč. Parkovné vás vyjde na 70 Kč.

Trocha toho umění

Začátky Muzea umění v Olomouci najdeme v 50. letech minulého století. Předtím se muzeum nazývalo Galerie výtvarného umění. Ve správě má neuvěřitelné množství uměleckých děl (cca 196 000). Funguje ve třech budovách – Muzeum moderního umění, Arcidiecézní muzeum Olomouc a Arcidiecézní muzeum Kroměříž. Díky rozsahu je muzeum jedno z nejdůležitějších v ČR.

  1. MUZEUM MODERNÍHO UMĚNÍ vás obohatí skrz expozice a krátkodobé výstavy výtvarné kultury z 20. a 21. století.
  2. ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM OLOMOUC představuje tisíc výtvarné a duchovní kultury na Moravě. V podzemních prostorech je představen středověk a v prvním patře najdete klenoty a slavnostní barokní kočár. Dále se v něm vyskytují barokní a renesanční díla. A to není vše. Prohlédnout si můžete i různé sály, síně, chodby a věže.
  3. ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM KROMĚŘÍŽ má ve správě zámeckou sbírky (malířskou, kresebnou a grafickou sbírku, kolekce mincí a medailí, hudební archiv, sbírka mobiliáře a knihovna) v celkovém počtu asi 105 000 exemplářů. Dále je tu zpřístupněna obrazárna a historická knihovna. Můžete tu také najít různé kabinety (např. kabinet zahradní kultury, hudby, mincí a medailí, kresby a grafiky). Muzeum v Kroměříži bylo zapsáno na seznam UNESCO.
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama