REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Olomouc

Olomouc náměstí
Olomouc –  centrum  střední Moravy, jedno z nejstarších a nejvýznamnějších historických měst České republiky známé svými památkami, množstvím kostelů, rozlehlými parky, květinovými výstavami i starobylou univerzitou.
HISTORIE
Již v raném středověku patřilo mezi hlavní centra Moravy. Takzvané Václavské návrší, na němž dnes stojí novogotický dóm svatého Václava, bylo sídlem údělných knížat z rodu Přemyslovců. Po založení biskupství v 11. století zde nechal biskup Zdík vystavět románský biskupský palác, jehož cenné fragmenty se dochovaly dodnes. Václavské návrší je rovněž místem, kde byl v roce 1306 zavražděn poslední Přemyslovec, český král Václav III.
V období renesance byla Olomouc coby hlavní město Moravy druhým největším městem v českých zemích. Renesanční prvky zdobí dodnes například budovu radnice na Horním náměstí. Na průčelí radniční věže se nachází další z unikátů – olomoucký orloj. Roku 1576 založili jezuité v Olomouci druhou nejstarší univerzitu v českých zemích, na jejíž tradici navázala Univerzita Palackého. Dnes na jejích osmi fakultách studuje na pětadvacet tisíc studentů.
Po zpustošení Olomouce během třicetileté války započala její obnova v barokním slohu, který se na dnešní tváři města podepsal nejvýrazněji. Vedle řady paláců, kostelů a kašen vznikl v polovině 18. století ojedinělý barokní monument, jenž dnes tvoří dominantu Horního náměstí – čestný sloup Nejsvětější Trojice. Unikátní kamenické a sochařské dílo je od roku 2000 zapsáno na Seznamu UNESCO.
Osmnácté a 19. století přineslo výstavbu nového opevnění a věnce předsunutých fortů. Město se proměnilo v císařskou pevnost a stalo se významným vojenským centrem rakouské monarchie.

SOUČASNOST

Stotisícová moravská metropole je po Praze největší památkovou rezervací v České republice, zároveň je správním centrem Olomouckého kraje, sídlem Arcibiskupství olomouckého, vrchního soudu, ale také Moravského divadla Olomouc či Moravské filharmonie a dalších významných institucí. Unikátem je Arcidiecézní muzeum, jediné svého druhu v Česku, založené z podnětu papeže Jana Pavla II.  Od roku 2011 se návštěvníkům otevřely brány také do Arcibiskupského paláce, který je svou historií ojedinělý na Moravě a je jediným veřejnosti zpřístupněným biskupským úřadem ve střední Evropě. V roce 1848 zde nastoupil na trůn  panovník František Josef I.

ZAJÍMAVOSTI

Pro rodiny s dětmi je nejoblíbenějším cílem výletů olomoucký aquapark či ZOO a poutní chrám na Svatém Kopečku. Za zmínku stojí také největší soukromé muzeum historických automobilů u nás, známá VETERAN ARENA s téměř stovkou exponátů. O historických podobách olomouckého orloje i historii města vypovídá nová expozice v budově radnice, volně přístupná veřejnosti. Město lze shlédnout z radniční věže, s průvodcem na kole, na raftu nebo si můžete naplánovat procházku se zapůjčeným audioprůvodcem, multimediálním průvodcem nebo vybaveni dalšími informacemi z Informačního centra Olomouc.

KULTURA

Hanácká metropole je dějištěm pravidelných kulturní akcí a mezinárodních festivalů, jako jsou Academia Film Olomouc, Mezinárodní varhanní festival, Svátky písní nebo Dvořákova Olomouc. Oblibě se těší také Oslava maršála Radeckého s přehlídkou vojenských hudeb a každoročně v červnu konané Svátky města Olomouce či významná sportovní událost Olomoucký půlmaraton.
Mnoho návštěvníků sem míří za známou květinovou výstavou Flora Olomouc, která se koná třikrát ročně na výstavišti v nádherném prostředí městských parků. Také v době adventu a o Vánocích má město co nabídnout. Sváteční atmosféru Olomouce dotváří stánky s vánočním zbožím a nejrůznějšími druhy punčů. Náměstí s vánočně zdobeným kluzištěm přímo v centru města se těší stále větší oblibě nejen u Olomoučanů.
DOPRAVA
Olomouc je díky své poloze přímo ve středu Moravy snadno přístupná jak po silnici, tak vlakem. Z Prahy je rychlé spojení po dálnici přes Brno, z Vídně se nejsnáze dostanete po dálnici přes Břeclav a Brno. Pohodlně se do Olomouce dostanete autem i z Polska či Slovenska.
KONTAKT

tourism.olomouc.eu
Informační centrum Olomouc
Horní náměstí – podloubí radnice
tel.: +420 585 513 385, +420 585 513 392
e-mail: [email protected]
web: tourism.olomouc.eu
www.facebook.com/informacni.centrum.olomouc
otevírací doba: denně 9.00–19.00

Více informací získáte na tourism.olomouc.eu nebo v Informačním centru města Olomouce v podloubí olomoucké radnice.

REKLAMA

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA