Okolí Orlické přehrady u Vráže

prehrada.jpgKrajinou výletu byl levý břeh OrRlického jezera na Otavě mezi Vráží, soutokem Otavy a Lomnice a Ostovcem. Krajina je to mírně zvlněná se zaříznutými toky Lomnice a Otavy, do nich ž vtéká množství potoků. Orlické jezero zde vytváří vzdutí a svahy řek se často skalnatě sváží dolů. Okolí Vráže má množství lesů a rybníků, najdete zde u lokality Doupat i oboru s jeleny.

Dědovice
– malá obec součástí Ostrovce leží nedaleko od levých břehů Orlického jezera na Otavě nedaleko soutoku této řeky s Lomnicí. Uprostřed obce stojí malá kaplička na křižovatce.
Vráž – obec nedaleko soutoku Lomnice a Otavy severně od Písku. Obec tvoří jednotlivé části Stará Vráž, Nová Vráž a Jistec. První písemná zmínka o obci je z r. 1323, kdy obec patřila ke Zvíkovskému panství. Později střídala majitele (Šavmberkové, Deymové, Lobkovicové). V 19.st. vzniklo přestavbou loveckého zámečku letní sídlo Popelů z Lobkovic, které záhy vyhořelo a r1881 vznikla novogotická stavba. Od r. 1926 zde postupně vznikalo sanatorium (Pomocný spolek pro péči a zdraví úředníků a zřízenců v Praze), nejdříve v pronájmu a od r.1932 je ve vlastnictví Nemocenské pojišťovny. Od r.1978 nese lázeňský statut, r.1993 bylo privatizováno a svému léčebnému účelu slouží dodnes. V obci dále najdete kapličku sv. Václava z r. 1877 a okolí je bohaté na lesy a rybníky.

Ostrovec
– ves mezi řekami Skalice a Lomnice na cestě ze Zlivic do Čimelic severně od Písku. Tato obec se skládá z Horního, Dolního Ostrovce a patří zde i Dědovice. V okolí se nachází několik rybníků a pěkné lesy, najdete zde i roubené chalupy s kapličkou. narodil se zde A.M.Brousil – významný představitel české kinematografie.
Dědovice je obec, která leží nedaleko Orlického jezera na Otavě. Znalci českého filmu toto údolí jistě znají ze záběrů z filmu Plavecký mariáš, z dob, kdy zde ještě v kaňonovitém údolí tekla řeka. Stráně nad řekou jsou dnes rezervací duboharbrového porostu s množstvím květin.

Orlická přehrada
– je součást vltavské kaskády, hráz se čtyřmi Kaplanovými turbínami je založena v kaňonovitém údolí nad Solenicemi. Stavba probíhala v letech 1954 – 62 a dnes Orlické jezero vytváří vodní hladinu dlouhou přes 60 km a to na Vltavě, Otavě, Lužnici, Lomici. Břehy jezera mají často strmé skály jezero je mnohde široké i přes 800 metrů, mnoho okolních potoků vytváří u vtoku zátoky. Jezero má překrásné okolí a skýtá bohaté rekreační možnosti v četných hotelech, ubytovnách a kempech s možností cestovat osobní lodní dopravou.
Celý článek, včetně popisu cesty, mapy a výškového profilu, naleznete na www.trasovnik.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama