REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Objevte svatého Valentýna v Praze!

Praha

PRAHA město svatého Valentýna! Město, kde prožijete nejkrásnější dny svého života! 14. únor je každoročně připomínán jako svátek zamilovaných.
Praha je nejen krásným, ale především romantickým městem. Nezapomenutelné chvíle Vás čekají při procházkách pražskými zákoutími. Hrozí Vám jen jediný problém. Možná se zamilujete ještě jednou! Zamilujete se totiž do Prahy!  
Kdo byl svatý Valentýn?
Snad kněz, který žil ve 3. století v Itálii a jehož jméno se stalo symbolem lásky, zamilovaných, ale také těch, kteří hodlají vstoupit se svazek manželský.Původ tohoto svátku bychom však měli hledat již v antickém Římě, kde se slavil svátek bohyně Juno, ochránkyně manželství a rodiny. Vyprávěla se také legenda, podle níž „se dívka vdá a prožije šťastný život s mužem, kterého na den svatého Valentýna potká jako prvního“.
Pojďte se s námi projít Valentýnskou Prahou.
Praha Vám nabízí hned několik romantických procházek.
Malá Strana
je celá jako stvořená pro svátek zamilovaných. Ať půjdete vzhůru do kopce z Malostranského náměstí nebo naopak dolů od Strahovského kláštera. Ulice Tržiště Vás dovede k několika průchodům či pasážím, jejichž architekturu člověk musí obdivovat téměř proti své vůli. Vydejte potom směrem k Janskému vršku. Tady naleznete kout, který Vás, alespoň v představách, vrátí na počátek 17. století. Pak již potřebujete jen pár minut k tomu, abyste vyšplhali až ke Strahovskému klášteru a dívali se na město z ptačí perspektivy. Nezapomenutelný pohled!
Karlův most a Kampa
Na Karlův most se vydejte těsně před setměním. Doporučuji přijít od Starého Města pražského a nechat za zády Staroměstskou mosteckou věž. Mile Vás překvapí jemné osvětlení mostu, z něhož vystupují obrysy celkem 30 sousoší. Nezapomeňte si užít nádherný výhled na Pražský hrad i kostel svatého Mikuláše a zastavit se u sochy svaté Luitgardy, která byla vytvořena již v roce 1710 sochařem Matyášem Bernardem Braunem. Po několika schodech pak sejdete na Kampu a projdete kolem pitoreskních domků až k řece Vltavě. Přes nevelký ostrov můžete zamířit k můstku přes Čertovku, kolem mlýnského kola a novodobého vodníka k Lennonově zdi. Možná Vás pak zláká pokračování procházky na Petřín. V únoru sice není petřínské návrší plné květů, jako je tomu v květnu, ale symbol českého romantismu v podobě Karla Hynka Máchy tady stojí stále.
Staré Město
má tolik zajímavých uliček, ale nejlépe je vydat se od Anežského kláštera. Snadno se dostanete do Kozí uličky, která Vás pak přivede k Týnskému dvoru či Ungeltu. Prý se tady dříve potkávali obchodníci z celé Evropy i Arábie, proto se mu říkalo veselý dvůr. Jen pár kroků odtud je pasáž do Celetné ulice, která ukrývá zbytky gotické Prahy a přivede Vás k další pasáži, tentokrát Hrzánské. Na dosah budete mít jedno z výstavných pražských divadel – Stavovské, jehož podloubí zdobí socha Anny Chromy s názvem „Il Commendatore“ . Možná se budete i trochu bát, ale ne nadlouho. Vezměte to potom přes Melantrichovu a Havelskou ulici Richtrovým domem na Malé náměstí a budete se cítit báječně.
Nové Město a Vyšehrad
Vydejte se třeba z Karlova náměstí kolem kostela svatého Jana na Skalce. Konečně jsme u cíle. Právě na Vyšehradě, v kostele svatého Petra a Pavla je totiž uložen ostatek svatého Valentýna. Byl objeven náhodou, teprve před deseti lety. Pokud jej chcete vidět, pak musíte až nahoru na Vyšehrad, vyšplhat třeba kolem kubistických domů při Vltavském nábřeží a nebo Neklanovou ulicí, přes mohutnou Cihelnou bránu a zajít dovnitř do interiéru, jehož výzdoba je velmi ojedinělá díky secesním prvkům.
První „Valentýnku“ nebo-li vyznání lásky prý poslal své žene v roce 1415 mladý francouzský vévoda Karel Orleánský. Možná si na to vzpomenete, až budete v Praze hledat tohoto trochu utajeného světce.
Do Valentýnské Prahy Vás zve Pražská informační služba.
www.pis.cz
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA