Obecní dům slaví 100 let výstavou 1912

Obecní dům
Unikátní výstava „1912“ nabídne ohlédnutí do doby vzniku Obecního domu před 100 lety, kdy se prolínají umělecké styly napříč kulturním a společenským děním počátku 20. století.
Vedle sebe budou vystavena díla předních českých představitelů kubismu či symbolismu, ale do celkového kontextu významně promlouvají i umělci starší generace.
Do Obecního domu se tak po sto letech vrátí díla, která byla představena na historicky prvních výstavách roku 1912 (Jan Preisler, Alfons Mucha, Emil Filla, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý, Josef Váchal a další).
Výstava pod názvem “1912”, která je pořádána k 100. výročí otevření Obecního domu představí historii vzniku této důležité národní památky v širších dobových souvislostech. Centrem pozornosti budou samozřejmě výtvarná díla. Nejen umělců, kteří se bezprostředně podíleli na výzdobě Obecního domu, jako byli např. Alfons Mucha, Jan Preisler, Josef Wenig, Karel Špillar, Max Švabinský, Fr.Ženíšek, J.V.Myslbek, Ladislav Šaloun a další. Jejich díla zdobící interiér Obecního domu můžeme obdivovat doslova na každém kroku. Od počátku svého vzniku se také Obecní dům stal prostorem pro významné výstavy. Proto jsou na této „jubilejní“ výstavě vystavena díla z uměleckého sdružení Sursum (Jan Konůpek, Josef Váchal) i díla českých kubistů (Emil Filla, Otto Gutfreund, Josef Gočár a další), která byla představena právě před 100 lety v rámci prvních výstav Obecního domu.
Program pro děti
V rámci výstavy je připravován rozsáhlý školní program a program pro děti, kdy v prostorách infocentra Obecního domu vznikne výtvarná dílna „Ateliér 1912“, kde si děti budou tvořit svá díla po vzoru secese či kubismu z roku 1912. Celý program připravuje Galerie umění pro děti GUD pod vedením PhDr. Jany Skarlantové.
Obecní dům tak po mnoha letech a pod novým vedením přináší zpět do dění této významné české památky kvalitní umělecký život. “Naším cílem je návrat společenského a kulturního dění české společnosti zpět do Obecního domu, kam patřila po mnoho let,” říká Ježek, ředitel Obecního domu.
Datum výstavy: 24.10. 2012 – 31.1. 2013
Adresa: Obecní dům, nám. Republiky 5, Praha 1
Otevřeno: každý den 10 – 19 hod
www.obecnidum.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama