REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

O velikonočních prázdninách s dětmi do jeskyní


Letošní Velikonoce vyšly kalendářně na začátek dubna.
Děti se jistě budou radovat z prodlouženého volna, které jim začíná dvoudenními prázdninami od čtvrtka 5. dubna a končí Velikonočním pondělím 9. dubna. Pokud byste rádi v těchto dnech svoje děti nebo vnoučata zabavili a navíc jim udělali dobrodružný výlet, zavítejte do tajemných jeskyní. Dozví se v nich od vyškolených průvodců, ale i z mnoha názorných doprovodných expozic, spoustu zajímavých informací, které se jim třeba budou hodit v hodinách přírodopisu, dějepisu a dalších. Jeskyně jsou podzemní prostory, které vznikaly různými geologickými procesy, svoje úkryty v nich nacházelo mnoho zvířat, svůj život tam žil člověk, který v nich zachoval mnoho stop po své existenci a kulturách. Návštěva unikátního podzemního dědictví je v poslední době často spojená s oblíbeným cestováním na kole nebo pěšky.
V České republice je ze všech, téměř 4 000 jeskyní zpřístupněných veřejnosti čtrnáct. Jsou odlišné svým vznikem a vývojem, výzdobou, historií objevování a zpřístupňování, náročností a délkou prohlídkových tras. V těchto jarních dnech jsou už všechny pro návštěvníky otevřeny.
V Libereckém kraji se nacházejí Bozkovské dolomitové jeskyně s průzračně čistým a překrásně prosvětleným největším podzemním jezerem v Čechách, ve Středočeském Koněpruské jeskyně se známým sintrovým útvarem Varhany, a v Jihočeském Chýnovská jeskyně se zachovalým starobylým rázem prohlídkové trasy a s jedinečnými přírodními kresbami na stěnách a stropech v tónech bílé, žluté a hnědé barvy. Na jižní Moravě najdete jeskyni Na Turoldu, největší jeskynní systém v jurských vápencích u nás a s tzv. turoldskou výzdobou, a pět jeskyní Moravského krasu – Punkevní jeskyně se světoznámou propastí Macochou a plavbou po podzemní říčce Punkvě, jeskyni Balcarku jako významnou paleontologickou a archeologickou lokalitu s expozicí o pravěku, Kateřinskou jeskyni s unikátním seskupením úzkých, až 4 metry vysokých hůlkovitých krápníků, Sloupsko-šošůvské jeskyně se světově proslulou archeologickou lokalitou, jeskyní Kůlnou, a jeskyni Výpustek se zachovalým, přísně tajným velitelským pracovištěm bývalé československé armády. V Olomouckém kraji jsou Mladečské jeskyně, nejstarší a největší sídliště moderních lidí (cromagnonců) ve střední Evropě, Javoříčské jeskyně, výjimečné nejen svými rozměry, ale i mohutnou a bohatou krápníkovou výzdobou a největším zimovištěm netopýrů v ČR, jeskyně Na Špičáku s unikátním srdcovitým profilem chodeb a množstvím historických nápisů a kreseb na stěnách, jeskyně Na Pomezí, nejdelší krasový systém v ČR vytvořený v krystalických vápencích – mramorech s bohatou krápníkovou výzdobou, a Zbrašovské aragonitové jeskyně, jediné zpřístupněné jeskyněmi hydrotermálního původu u nás s unikátní výzdobou minerálu aragonitu.
Jeskyně budou ožívat během své návštěvnické sezóny také mnohými odbornými i kulturními akcemi, které jsou turisty velmi vyhledávané. Průběžně budeme veřejnost o termínech informovat, některé již teď můžete vyhledat na oficiálních stránkách Správy jeskyní ČR www.caves.cz nebo jeskynecr.cz.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA