Nově zrekonstruovaná stezka Svatojánské proudy otevřena!

Tip na výlet
Kdysi oblíbená výletní trasa nedaleko Prahy, naučná stezka Svatojánské proudy, po letech pustnutí dostala nový kabát.
Kompletně zrekonstruovaná stezka byla díky programu Blíž přírodě v polovině října slavnostně předána veřejnosti.
Naučná stezka Svatojánské proudy vede skalami nad řekou Vltavou, místy s bohatou historií i krásnou přírodou. Kdysi divoký kaňon, postrach vorařů, si i dnes, po výstavbě Štěchovické přehrady, zachoval mnoho ze svého půvabu. Místo si pro svou atmosféru oblíbili trampové, kteří zde založili jednu z prvních osad, známou Ztracenku, i turisté. Protože před mnoha lety vybudovaná naučná stezka byla ve velice špatném stavu, rozhodl se ČSOP Zvoneček zapojit do programu NET4GAS Blíž přírodě. Díky němu a podpoře Středočeského kraje se mu podařilo stezku kompletně zrekonstruovat. Pět měsíců práce na obnově naučné stezky bylo dnes zakončeno jejím slavnostním otevřením.
Naučná stezka Svatojánské proudy je dlouhá 8,5 km a má 15 zastavení, věnujících se životu v řece, na skalách a v oboře, historii vorařství i trampingu, přehradám Vltavské kaskády i obcím Třebenice a Štěchovice. Naučné cedule obsahují QR kódy, pomocí nichž si mohou návštěvníci prostřednictvím chytrého telefonu např. poslechnout trampské písně nebo prohlédnout rozsáhlé fotogalerie. Pro děti jsou navíc připraveny čtyři interaktivní prvky, třeba bludiště nebo dřevěná doplňovačka, a také poučné úkoly na každé z cedulí. Na trase jsou i dvě nová odpočívadla.
Práce na naučné stezce začaly shromažďováním materiálů. Díky nadšencům do historie tohoto místa, Blance a Honzovi Reichardtovým, se například podařilo shromáždit neuvěřitelné množství historických fotografií a starých kolorovaných pohlednic. S dalšími cennými informacemi pomohli místní osadníci. Na jedné z informačních tabulí je věnována tichá vzpomínka manželskému páru, který zde zahynul letos na jaře v důsledku povodní, kdy přívalové vody strhly kus svahu, na němž stála jejich chatka, a ta se i s nimi zřítila. Je nutné v této souvislosti též upozornit návštěvníky, že naučná stezka je určena pouze pro pěší! Důrazně se nedoporučuje jízda na kole. V minulosti došlo v lokalitě k několika vážným i smrtelným úrazům cyklistů.
A jak probíhalo samotné umísťování cedulí v tak nepřístupném terénu, jako je kaňon Svatojanských proudů? Jediné dopravní spojení bylo možné po vodě. „Tabule jsme naložili ve Skochovicích u mostu na loď a vypluli proti proudu směr Svatojánské proudy. Plavební komora ve Štěchovicích nás pustila dovnitř i ven a po 3 hodinách jsme šťastně dopluli na místo, aniž bychom nějakou tabuli utopili. Zažili jsme i krušné chvilky, kdy se při jedné plavbě porouchal motor, a museli jsme být taženi jinou lodí. Nakonec ale vše dobře dopadlo, tabule jsou na místě a spokojení návštěvníci budou pro nás tou největší odměnou za vynaložené úsilí,“ uvedl předseda ČSOP Zvoneček Petr Janeček.

„Svatojánské proudy jsou již třetí naučnou stezkou, obnovenou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě v tomto regionu. Členům ČSOP Zvoneček patří velký dík. Věřím, že i tato stezka se bude návštěvníků líbit stejně jako ty na Medníku a Zvolské Homoli,“
řekla Zuzana Kučerová ze společnosti NET4GAS.
Bližší informace o naučné stezce najdete na webových stránkách ČSOP Zvoneček www.cev-zvonecek.cz.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama