REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Nezlobte Jetíka!

Jetik- po-stopach-020Ještě nedávno sloužil himálajský sněžný muž jako strašidlo pro zlobivé děti. Dnes je ale jejich ikonou a miláčkem. Zasloužil se o to Jetík, maskot poznávací hry, kterou pro malé i velké horaly pořádá Horská služba.
O Jetíkovi a sbírání razítek ukrytých na 150 místech českých hor si přečtěte na jeho webu. Projděte si také dlouhý seznam výletů, které můžete podniknout se svými dětmi nebo zdatnými kamarády v zimě i v létě, pěšky, na kole i na běžkách. Najdete tu oblíbené turistické trasy i výlety do míst méně navštěvovaných, slibujících klid a dokonalé splynutí s přírodou.
Ale jak říká Jetík: „Nic přehánět!“ Jako zkušený světoběžník a kamarád chlapů z Horské služby nasbíral až příliš mnoho zkušeností s nešťastnými výletníky, kteří tak splynuli s přírodou, že je museli hledat záchranáři s vrtulníkem nad hlavou.
I Jetík sám jako nezvedené jítě nadělal spoustu hloupostí, ovšem poučil se. Totéž dnes radí svým následovníkům: „Poučte se.“ Asi jste si všimli, že Jetík toho moc nenamluví. Je to přece jen sněžný muž, kterého doma ho učili jen základním slovíčkům jako Baf! nebo To koukáte! Ale co řekne, to sedí. S pomocí svých příznivců dokonce své zkušenosti sepsal a vy byste si je, milé děti, měly před výšlapem do hor pozorně přečíst.
Nejdůležitější poučení shrnuje známé Jetíkovo desatero, mezi lidmi občas přezdívané i jako desatero Horské služby. S dalšími desatery pomohl Jetík cyklistům, běžkařům a sjezdařům. Své zkušenosti dále rozvedl v několika zásadních článcích o tom jak zodpovědně naplánovat pěší, cyklistickou a lyžařskou túru, jak se na ní chovat a co udělat, aby skončila u chladné limonády nebo horkého čaje, a ne na nosítkách nebo ve sněhovém záhrabu.
Právě hrozbám zimních hor věnuje Jetík zvláštní pozornost. Proč? „Kloužou a studí,“ vysvětluje. A zase má pravdu! Většina úrazů a nehod se v horách stane během zimní sezóny. Jetík pak zimy prozachraňuje, místo aby se věnoval svým oblíbeným radovánkám, lízání rampouchů a zadkování.
Rada na závěr: chcete-li potkat Jetíka a skamarádit se s ním, nepodnikejte žádné nepředloženosti. Například se rozhodně neschovávejte pod lavinu ani neztrácejte v mlze. Ani Jetík nemá oči všude, nemusí se o vás dozvědět a nezachrání vás. Kdyby přesto, nebude se ani trochu podobat milému maskotovi, nýbrž naštvanému himálajskému strašidlu, z něhož jde strach.
Tak rozum do hrsti na cestě do hor i z hor.
logolink

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA