REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 1.10. a svátek má Igor

Než vyrazíte na rodinný výlet – na co byste měli dát pozor?

1. 6. 2022

Léto se pomalu blíží a s ním i čas rodinných výletů. Ať už plánujete dlouhou cestu k moři nebo jen jednodenní výlet na nejbližší zámek, neměli byste zapomenout na pár věcí. V následujících řádcích se dozvíte, na co si dát největší pozor, abyste si mohli užít ničím nerušené rodinné chvíle.

Zkontrolujte stav svého vozu

Před cestou byste v první řadě měli zkontrolovat stav svého vozu. I když s ním jezdíte každý den do práce, stejně se před výletem podívejte na pár věcí. Předejdete tak nepříjemným potížím.

Nejdříve si otevřete motor a zkontrolujte hladinu oleje a chladící i brzdné kapaliny. Všechny nádobky mají vyznačené rysky, kde by se hladina měla pohybovat. U oleje musíte vytáhnout měrku, otřít ji čistým hadrem a znovu ji zasunout. Po vytažení uvidíte, jak je na tom stav oleje. Hladina by měla být zhruba uprostřed mezi dvěma ryskami, které jsou vyznačené na měrce.

REKLAMA

Nepodceňte ani stav svých pneumatik. Samozřejmě nezapomeňte přezout na zimní gumy, pokud vyrážíte na výlet v zimě. Jestliže se ale chystáte vyrazit v létě, podívejte se, zda mají pneumatiky dostatečnou hloubku dezénu. To zjistíte tak, že zkontrolujete destičku uprostřed gumy, zda není ojetá. Tuto destičku najdete díky označení šipkou na boku pneumatiky.

Nezapomeňte na kvalitní pojištění

Na cestách se může stát cokoliv. Proto je vždy dobré mít v záloze kvalitní pojištění, na které se člověk může spolehnout. I když vyrazíte za hranice, na území Evropské unie vám bude stačit pouze kartička zdravotní pojišťovny. Pokud si nechcete připlácet za další pojištění zdravotních výloh, ty nejnutnější vám pokryje právě vaše veřejné zdravotní pojištění.

REKLAMA

Podobně je tomu i u vašeho vozu, kde vám ve většině Evropy bude stačit pouze povinné ručení, které máte sjednané u nás. Všechny země, kde vám stačí zelená karta, naleznete sepsané právě na tomto dokumentu.

I povinné ručení ale nabízí různou škálu asistenčních služeb, které byste při cestování mohli využít. Pro výběr vhodného pojištění proto využijte online srovnání povinného ručení, kde snadno najdete tu nejvýhodnější nabídku právě pro vás.

Co vždy přibalit na cestu?

Pokud vyrážíte na delší cestu, určitě nezapomeňte přibalit pár důležitých věcí. V první řadě mějte v autě vždy dostatečnou zásobu pitné vody. Nikdy nevíte, kde se můžete zdržet a žízeň vám začne vadit mnohem dříve než hlad, obzvláště pak v létě. Nějaké trvanlivé jídlo pro dodání energie však také určitě neuškodí. Stačí do auta přihodit alespoň pár sladkých tyčinek.

Další položkou na seznamu je svítilna. Ta se může opravdu hodit, když se věci nevydaří podle představ a vy budete muset řešit nějakou poruchu za tmy – třeba jen pouhou výměnu kola. Bez osvětlení by se vám rezerva nasazovala opravdu špatně.

Nezapomeňte ani na povinnou výbavu. Obzvláště pokud vyrážíte za hranice, mohli byste dostat nepříjemnou pokutu, pokud byste nesplňovali všechna pravidla v dané zemi. Obsah povinné výbavy byl sice před pár lety značně omezen, reflexní vesta a lékárnička jsou však stále potřeba. Právě u autolékárničky si dejte pozor, aby neměla propadlou platnost.

Naplánujte si cestu dopředu

Zajisté vám cestu ulehčí, pokud strávíte trochu času jejím naplánováním. Čím dál vyrážíte, tím více pozornosti tomuto kroku věnujte. S teplým počasím totiž nenastává jen ideální čas na rodinný výlet, ale bohužel i na opravy silnic a dálnic.

Určitě si tedy před cestou zkontrolujte, zda na vámi plánované trase nejsou nějaké uzavírky. Kvůli objížďkám se pak může cesta značně protáhnout a vy byste nemuseli stihnout svůj program.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA