REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Než se zavřou jeskyně

Masarykův dóm na Punkvě

Nejen v pohádkách se jeskyně zavírají.
I některé za čtrnácti zpřístupněných jeskyní v České republice přes zimu omezují provoz, některé zcela a některé z nich můžete navštívit, i když je venku sníh a mráz.
Koněpruské jeskyně poblíž Prahy jsou asi nejznámější jeskyně Českého krasu a kromě sintrové výzdoby a nálezů z mladšího paleolitu s kosterními pozůstatky člověka je tu i tajná penězokazecká dílna ze středověku.
Až do konce listopadu ještě můžete využít čas k prohlídkám, ale už pouze ve všední dny. Nová sezóna začíná až v dubnu. Bozkovské dolomitové jeskyně v Libereckém kraji mají  průzračně čisté podzemní jezero, největší v Čechách. V listopadu a prosinci je provoz omezen na dny úterý-pátek.
V Jihočeském kraji nabídne starobylý ráz prohlídek Chýnovská jeskyně až v příštím roce v dubnu.
Zbrašovské aragonitové jeskyně můžete stihnou ještě v listopadu, ale pouze na objednávku více než deseti osob. Pak se také uzavírá, ale znovu otevřena bude již únoru. Podobně podzemní systém Javoříčských jeskyní a jejich komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí vás očekává ještě v listopadových všedních dnech a pak až v lednu. Stejně jsou na tom i Mladečské jeskyně v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, kromě prosince, kdy je zcela zavřeno můžete již v lednu znovu obdivovat zdejší krápníky. Po celou zimní sezónu jsou uzavřeny Jeskyně Na Pomezí, sem můžete zamířit až v dubnu od úterka do neděle. Jeskyně Na Špičáku se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Návštěvu však odložte až na období ledna až března, kdy je možno učinit prohlídku po dohodě, nebo od dubna v běžném návštěvním režimu. Punkevní jeskyně s propastí Macochou jsou na vás připraveny bez přestávky i zimním období. Jejich suchá část byla zpřístupněna již v roce 1909. Vozíčkáři mohou navštívit Přední dóm a s menší pomocí průvodců při nastupování do lodičky mohou absolvovat i vodní plavbu na ponorné řece Punkvě. Vzhledem k velké návštěvnosti v plné sezóně je tento čas ideální pro klidnou prohlídku bez rezervací a čekací doby. Poblíž ležící Jeskyni Balcarku stihnete ještě v listopadu, kromě pondělků a pak až březnu. Významnou paleontologickou lokalitu Kateřinské jeskyně letos si můžete prohlédnou v listopadu a pak pro vás bude přichystána v březnu. Rozsáhlý komplex domů, chodeb a podzemních propastí vytvořený ve dvou patrech, ležící na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup, to jsou Sloupsko-šošůvské jeskyně s významným nalezištěm koster jeskynní fauny (medvědi, lvi, hyeny). Těší se na vás po celou zimu kromě pondělků. Nabídka je obohacena o Historickou trasu, návštěvníci jsou při této odlehčené prohlídce humornou formou seznámeni s historií objevování jeskyní. K prohlídce největšího jeskynního systému v jurských vápencích u nás v Jeskyni Na Turoldu se připravte na duben. Od poloviny listopadu je také uzavřena. Jeskyně Výpustek která patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Má bohatou a z velké části i smutnou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka. Podle záznamů jej navštěvovali již v 17. století mastičkáři, kteří zde nacházeli kosti pravěké zvířeny. Vy ji můžete obdivovat celou zimní sezónu kromě pondělí.
V zimních měsících probíhají v jeskyních přípravy na novou sezónu, jeskyně se také čistí od tzv. lampenflóry, která vzniká v průběhu provozu od osvětlování prostor. Příměrem z pohádky jsme začali a také s ním můžeme skončit – jeskyně se naštěstí otevírají častěji než jednou za rok a už teď se znovu chystají na zájemce o jejich prohlídku. Pro více informací o otevíracích dobách, cenách vstupů nebo případných slevách či o akcích v jeskyních, ale i pro poučení navštivte naše webové stránky www.caves.cz.
Těšíme se na vás.
REKLAMA

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA