REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Největší výstava Lego modelů v České republice a její deset "nej"

Kam s dětmi na výstavu
Lego na Lipně

Největší výstava Lego modelů v České republice již od svého zahájení 1. června přivítala více než 10 000 návštěvníků.
Jedinečné až čtyřmetrové modely z kostek jsou k vidění v areálu Sportareny resortu LIPNO Point až do konce září. Návštěvníci si mohou prohlédnout precizně propracované modely hradů a zámků Hluboká nad Vltavou, Rožmberk, Červená Lhota a dalších nebo významných architektonických skvostů jako jsou Staroměstská radnice, katedrála sv. Bartoloměje či Vila Tugendhat. Kromě toho je k vidění vesmírná základna Space Point, vláčkodráha, modely z řady Lego Technic a Star Wars nebo třeba socha Terminátora v životní velikosti.
Jednotlivé modely postavili fanoušci Lega, přičemž stavba jednoho modelu může trvat až dva roky s použitím tisíců kostiček, jejichž hodnota je až 200 000 Kč.
1. Nejdelší stavbou celé výstavy je model hradu Rožmberk, tak jak vypadal dle dobových kreseb v 15. Století. Jeho délka je 4,1 m.
2. Nejvyšší stavbou výstavy je hrad Minas Tirith z trilogie Pán Prstenů včetně detailů Trůnního sálu, výška věže 2,04 m.
3. Nejtěžší stavbou výstavy je tzv. Space point. Vesmírná pozemská základna, na které právě přistála vesmírná loď z planety Země. Model byl složen z 230 000 kostiček a stavitel ho stavěl podle své fantazie více než 500 hodin. Váha stavby je přibližně 200 kg. Kulisy stavbě navíc tvoří šest téměř metrových postav pozemšťanů a mimozemšťanů, na které bylo spotřebováno dohromady téměř 60 000 kostiček.
4. Největší oficiální LEGO set, který je na výstavě k vidění, je stavba indického chrámu Taj Mahal z 5 922 kostek. Stavba má rozměry 51 x 51 x 41 cm.
5. Nejpropracovanějším exponátem je model vily Tugenhat 120 x 60 x 40 cm, postavený z 25 000 kostiček. Stavbu je možné složit dohromady nebo rozložit po patrech (takto je vystavována).
V modelu je vidět i tajná trezorová místnost, technické zázemí i s šachtou na uhlí a mnoho dalších detailů včetně vybavení nábytkem.
6. Největší nosnost má Minas Tirith. Stavba o rozměrech 2,40 x 1,35 x 2,04 m by měla mít při rovnoměrném rozložení zátěže nosnost až 11 tun. Je toho dosaženo kombinací vlastní nosnosti LEGO kostiček a důmyslného nosného systému celé stavby. Nádvoří hradu bez problému udrží i dospělého člověka.
7. Nejobdivovanější stavbou, jak vyplývá z reakcí návštěvníků, je model zámku Hluboká nad Vltavou, 2,80 x 1,50 x 1 m. Jejím stavitelem je osmadvacetiletý Michal Horáček z Brandýsa nad Labem.
8. Nejmladším stavitelům Martinovi a Matějovi, kteří vystavují svůj model LEGO města, je 13 a 12 let.
9. Nejvzácnější minifigurkou LEGO k vidění na výstavě je „Mr. Gold“, třetí zaregistrovaný v ČR. Těchto figurek bylo celosvětově dáno do oběhu pouze pět tisíc kusů a minifigurka má sběratelskou hodnotu v desítkách tisíc korun, přestože pořizovací náklady jsou pouhých 50 Kč.
10. Nejvíce kostiček Lega na jedné výstavě. Výstava na Lipně je největší svého druhu v ČR. Modely a Lego sochy se vystavují na celkové ploše 650 m2 a na modely bylo použito přes 3 miliony kostiček. Při průměrné délce kostičky 3 cm, by dohromady vytvořily hada o délce téměř 90 km.
Všechny podrobnosti o výstavě najdete na www.ujizdimenalegu.cz
lego_lipno
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA