REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Národní technické muzeum

foto_Katerina_Uksova
Národní technické muzeum

Národní technické muzeum, založené roku 1908, je největší českou institucí specializovanou na muzejní exponáty technického charakteru. Shromažďuje sbírky hmotných dokladů vývoje techniky, průmyslu, dopravy, architektury a vědy české i zahraniční provenience.

Dějiny dopravy

Dopravní hala v samostatných příbězích ukazuje historický vývoj automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké a lodní dopravy a v kratších exkurzech pak i úseky z dějin železniční dopravy a vývoje hasičské techniky na území České republiky.

Architektura, stavitelství a design

Muzeum architektury a stavitelství představuje nejvýznamnější architektonické počiny v českých zemích v letech 1860 až 1989. Vystaveny jsou jak původní tak zcela nové architektonické modely staveb včetně sochařských doplňků plus četné skici, plány a fotografie.

REKLAMA

Astronomie

Expozice Astronomie, koncipovaná jako nekonečný prostor vesmíru plný zářících hvězd –unikátních sbírkových předmětů. Expozice je členěna na dva úseky – Z dějin astronomického poznání a Z dějin astronomických přístrojů.

Fotografický ateliér

Vývoj fotografie, její uplatnění a vliv od 19. století až dodnes, je prezentován společně se základními fotografickými procesy a jejich vývojem ve stylizovaném fotografickém ateliéru.

REKLAMA

Tiskařství

Expozice evokuje autentickou atmosféru tiskárny a  prostřednictvím vystavených strojů má návštěvník možnost se seznámit s vývojem hlavních tiskařských technologií a sledovat jejich vývoj od vynálezu knihtisku až po současnost.

Aktuality

Aktuální informace, probíhající expozice a novinky
Otevírací doba:
pondělí zavírací den, úterý – pátek 9 – 17,30 hodin, sobota a neděle 10 – 18 hodin, první čtvrtek v měsíci otevírací doba prodloužena do 20hodin.

Vstupné:
plné: 170 Kč, snížené: 90Kč, rodinné: 370 Kč
Národní technické muzeum - program pro dětiNárodní technické muzeum
Kostelní 42, 170 78 Praha 7
www.ntm.cz

Kalendář akcí

Jak Fingerhut k Náprstkovi přišel – do 31. 3. 2013
Základním námětem výstavy je osobnost Vojty Náprstka (1826-1894) a jeho snahy o obeznámení české společnosti s technickým pokrokem, které vyvrcholily založením Českého průmyslového muzea v roce 1862. Jedná se tak o 150. výročí založení sbírek technického charakteru na našem území.
Drobné perly české architektury – do 31. 3. 2013
Výběr drobných skvostů české architektury navazující na stejnojmennou publikaci nakladatelství Titanic představují barevné fotografie Pavla Friče, básně architekta Davida Vávry a svěží doplňkové texty historika umění Jiřího T. Kotalíka
Výstava je umístěna v rámci stálé expozice Architektura, stavitelství a design ve 3. patře NTM.
Petchkova rezidence – do 31. 3. 2013Výstava předvádí dvě zcela odlišné tváře residence postavené architektem Maxem Spielmannem v letech 1924-1930 pro bankéře Otto Petschka. Na jedné straně sídlo vychází z konzervativního architektonického konceptu luxusní reprezentační vily v neoslohovém pojetí inspirovaném nejvíce francouzským klasicizujícím barokem. Na druhé straně je objekt v nebývalém rozsahu přeplněn všemi špičkové výdobytky dobové techniky v rozsahu prakticky nemajícím srovnání. Na výstavě bude možné shlédnout obě odlišné stránky této vily – jak ukázky z jejího historizujícího zařízení a inventáře, tak i část moderního technického vybavení jejího zázemí. Výstava je pořádána ve spolupráci Národního technického muzea v Praze a Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.
Czech Grand Design 2012 – do 31. 3. 2013
Výstava Czech Grand Design 2012 na rozdíl od výstav z předchozích let, které představily oceněné popř. další vybrané práce, prezentuje veškeré práce z kategorií Designér roku, Grafický designér roku, Módní designér roku, Designér šperku roku a Fotograf roku, které v prvním kole nominací Akademie designu získaly alespoň dva hlasy. Národní technické museum produkuje tuto výstavu společně s tradičním partnerem Cen Czech Grand Design – Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.

Další expozice ve spolupráci s Národním technickým muzeem:

Motocyklová expozice na hradě Kámen
Hrad Kámen, pobočka Muzea Vysočiny Pelhřimov, p.o.
Kámen č.p. 1
394 13 Kámen
Expozice umělecké litiny v Komárově u Hořovic
Komárovské muzeum
Otevírací doba: od května do září, pouze sobota 9 – 11 hodin
Muzeum Františka Křižíka v Plánici (rodný domek vynálezce)
Muzeum Františka Křižíka
Plánice č. 86
340 34 Plánice

Cukrovarnická expozice v Muzeu v Dobrovici

Dobrovická muzea, o.p.s.
Palackého náměstí 2
294 41 Dobrovice
Expozice „Odkaz architekta a mecenáše Josefa Hlávky“ na zámku v Lužanech
Expozici na zámku v Lužanech vytvořilo Národní technické muzeum ve spolupráci s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových v roce 2004. Je možné ji navštívit po dohodě s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.

Expozice času ve Šternberku

ČSA 19
Šternberk
785 01
Železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka
Depo historických vozidel ČD, a. s.
Železniční muzeum ČD Lužná u Rakovníka
ul. 9. května 255, 270 51 Lužná u Rakovníka
Muzeum městské hromadné dopravy v Praze – Střešovicích
Patočkova 4, 160 00 Praha 6
Autorka fotografií: Kateřina Uksová – Národní technické muzeum
 

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA