REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Načerpejte sílu v Aleji pod Hořínkovou hájenkou

Alej pod Hořínkovou hájenkou
Alej pod Hořínkovou hájenkou

U obce Buchlovice ve Zlínském kraji leží historický hrad Buchlov. A právě k němu se lze dostat krásnou Alejí pod Hořínkovou hájenkou, která nabízí místo k odpočinku od každodenního shonu. Starou javorovou alej se zde povedlo zachránit díky členům Českého svazu ochránců přírody Buchlovice. V rámci podpory programu Blíž přírodě společnosti NET4GAS zde pak byla zpevněna cesta, vybudována posezení a instalován informační panel. Z toho se návštěvníci dozvědí, kdo a proč alej založil i znovu obnovil, a také o aleji jako krajinném prvku, který je důležitým životním prostředím a migrační cestou pro faunu i flóru.
Alej lemující cestu k hradu byla vysázena jíž na počátku 20. století tehdejšími pány hradu Buchlova z rodu Berchtoldů a tehdy byla známá pod názvem Rytířská cesta. Košaté javory zpříjemňovaly cestu k hradu nejen pěším, ale i koňským povozům. V posledních desetiletích ale o alej nikdo nepečoval, a proto značně zarostla náletovými dřevinami a mnohé stromy uhynuly.
To se rozhodli napravit členové místního Českého svazu ochránců přírody Buchlovice a společně alej obnovili. Dobrovolníci zde odstranili nálety, ošetřili staré stromy a vysázeli téměř 50 nových, aby alej nabyla své původní délky.
Celá alej tak dnes měří 460 metrů a po žluté turistické značce skrz ní prochází denně turisté na hrad Buchlov tyčící se na kopci. Cestou vzhůru se návštěvníci mohou kochat javory klenem a mléčem, které jsou krásné zejména na podzim, kdy se jim zbarví listy. Díky zpevněné cestě je cesta vhodná i pro rodiny s dětmi a k aleji se dá dojít po žluté turistické značce za 2,5 km z centra Buchlovic.
Místo: Buchlovice, okres Uherské Hradiště, Zlínský kraj
GPS: N 49°6.19283′, E 17°19.34043′
NET4GAS systematicky a dlouhodobě pomáhá projektům, pro které právě motto „Blíž přírodě“ znamená významnou součást trvale udržitelného rozvoje. Je dlouholetým generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody, se kterým se podílí na zpřístupnění přírodně cenných lokalit veřejnosti. Často se jedná o místa s výskytem vzácných či ohrožených druhů flóry a fauny. Budují naučné stezky, pozorovatelny, informační tabule či interaktivní hrací prvky, které mají za cíl nejen přilákat veřejnost do přírody, ale zároveň vzbudit zájem o její ochranu a úctu k ní. Více informací i tipů na výlety najdete na www.blizprirode.cz.
Foto: ČSOP
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA