Na zmrzlinu i za Saudkovými plakáty do Světozoru

Kája Saudek - velikán (nejen) filmového plakátu

Navštivte se svými dětmi výstavu Káji Saudka


Jestliže chodíte se svými dětmi na vyhlášenou zmrzlinu do pasáže Světozor (u Václavského nám.), vězte, že v místním kině je k vidění ojedinělá výstava představující všechny filmové plakáty nejvýznamnějšího českého komiksového tvůrce Káji Saudka.
Spojte příjemné s příjemným a dejte si nejen zmrzlinu, ale navštivte i tuto fantastickou výstavu.
VÝSTAVA V KINĚ SVĚTOZOR – FILMOVÉ PLAKÁTY KÁJI SAUDKA
Nejvýznamnější český komiksový tvůrce Kája Saudek se výrazně zapsal také do dějin české kinematografie. Nezaměnitelný rukopis učinil z tvůrce výtvarného pojetí filmů Kdo chce zabít Jessii? (1966) a Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1971) jednoho z nejpopulárnějších autorů filmových plakátů. Nadcházející výstava v kině Světozor poprvé mapuje celou Saudkovou tvorbu v tomto žánru, a to včetně mnoha návrhů, které nedošly realizace. Díky přímému srovnání realizovaných a nerealizovaných plakátů jsou často dobře patrné zásahy cenzury, která dusila Saudkovu tvorbu zejména po roce 1971. Vernisáž výstavy proběhne dne 23. května od 18 hodin za osobní přítomnosti paní Johany Saudkové, manželky autora. Ve foyer Kina Světozor budou Saudkovy plakáty k vidění až do 31. července.
Výstavu doprovodí vydání kompletního katalogu
Výstavním cyklem Zlatá éra českého filmového plakátu filmová galanterie Terryho ponožky dlouhodobě připomíná význam českého výtvarného plakátu. 19. pokračování cyklu, věnované Kájovi Saudkovi, doprovodí vydání kompletního 32 stránkového katalogu všech Saudkových návrhů v limitované edici 500 kusů. Terryho Ponožky katalog připravily ve spolupráci s Galerií Mona Lisa. „Sehnat podklady pro publikaci, která vyčerpávajícím způsobem dokumentuje tvorbu Káji Saudka na poli filmových plakátů, nebylo jednoduché. Jsem rád, že se to podařilo,“ komentuje vydání katalogu kurátor Terryho ponožek Pavel Rajčan. „Publikace obsahuje mnoho raritních návrhů a bude proto bonbónkem pro početnou obec Saudkových fanoušků. Vedle nerealizovaných variant se jedná také o cizojazyčné verze – například Rumunskou a Jugoslávskou verzi plakátu k filmu Kdo chce zabít Jessii.“
Bravurní tvůrčí kresbu uťaly zásahy cenzury
„Nejplodnější období Saudkovy plakátové tvorby, stejně jako jeho tvorby komiksové, končí rokem 1971, kdy mu bylo zakázáno veřejně publikovat. Tento zákaz byl vlastně likvidační,“ vysvětluje druhý z kurátorů výstavy, Libor Gronský. I přes pozdější zmírnění zákazu se Saudek volnosti při tvorbě plakátů již nedočkal.  „Návrhy na různé typy písma u schvalovatelů procházely, bravurní tvůrčí komiksová kresba už méně, komunisté ji nebyli schopni strávit.“ Konečné verze plakátu mnohdy úplně potlačují autorův rukopis, když obsahují tištěné písmo a foto z filmu. Represe režimu však nepřipravila Saudka o uznání, kterého se mu dostává ve stále větší míře i v zahraniční. Jeho komiksová tvorba je vysoce ceněná a i o jeho filmové plakáty je mezi sběrateli velký zájem. Bohužel, Kája Saudek nemůže stoupající oblibu jeho díla registrovat, od dubna 2006 totiž leží v kómatu. Jeho posledním filmovým plakátem tak zůstává Kameňák z roku 2003.
Výstava potrvá od 24. května do 31. července 2013
KAREL SAUDEK
Narozen 13. května 1935 v Praze. Ilustrátor a filmový výtvarník. Nejvýznamnější český komiksový tvůrce.
Studoval na reálném gymnáziu v Praze – Botičské ulici, absolvoval soukromou uměleckou školu v oboru grafika, v letech 1950–1954 pracoval jako technický kreslič. Živil se mimo jiné i jako metař, čistič oken, kulisák nebo pomocný architekt ve Filmovém studiu na Barrandově (např. u filmů: Zlatokopové z Arkansasu, Černí orli ze Santa Fé). Od roku 1968 žil na volné noze – věnoval se komiksu, ilustracím, malbě a plakátové tvorbě. Vytvořil desítky plakátů (filmových, divadelních, hudebních…) a stovky ilustrací.
FILMOVÁ GALANTERIE TERRYHO PONOŽKY: www.terryhoponozky.cz
LINK DO SEKCE AUTOŘI PLAKÁTŮ : www.terryhoponozky.cz/plakaty/parametr-1-autori/34-saudek-karel

Kája Saudek - velikán (nejen) filmového plakátu

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama