REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 2.12. a svátek má Blanka

Na návštěvu zámku Mníšku na podzim i v zimě

Mníšek pod Brdy

Zámek Mníšek pod Brdy zve stále návštěvníky na prohlídky svých komnat.
Nabízí klasický výklad pro dospělé i prohlídky a akce zaměřené na rodiny s dětmi. Dále také dvě expozice ve výstavních místnostech zámku.
V expozici o historii módy se na 77 panenkách představují módní trendy různých období od egyptské královny Kleopatry až po Sissi a pankačku z 20. století.
Výstava paní Taťjany Krechové je plná přírodnin a obrázků lesních skřítků.
PROHLÍDKY S KLASICKÝM VÝKLADEM:
1. Bydlení drobné šlechty za první republiky
Procházka zámeckými interiéry, připomínajícími spolu s portrétní galerií mníšecké majitele od baroka až po 20. století, zavede návštěvníky do místností určených k reprezentaci. Mezi nejcennější prostory náleží zámecká kaple zasvěcená patronu stavitele zámku sv. Serváci. Kaple je zdobená původní štukovou barokní klenbou a vybavená vzácným originálem oltářního obrazu od známého českého malíře Karla Škréty. Mezi další místnosti patří plně zařízené jídelny, salóny, knihovna, pracovna nebo lovecký salonek. V poslední pracovně neboli kanceláři barona Kasta se návštěvníci dostanou do doby ne tak dávné, a to do počátku minulého století. Drobné předměty osobní potřeby i tehdy moderní technické vymoženosti nás zavedou do období první republiky. K vidění je unikátní sbírka vycházkových holí s hlavami psů, kapesní popelník vyrobený z kopýtka určený k použití do interiérů i exteriérů, telefon, psací stroj dovezený s Ameriky nebo staré rádio.
2. Soukromé pokoje posledních majitelů
Soukromé komnaty umístěné v západním zámeckém křídle jsou zařízené, jako by je jejich obyvatelé jen na chvilku opustili. Nahlédneme do života pana barona Theodoricha Kasta a jeho ženy hraběnky Terezie, kteří na Mníšku žili až do své smrti ve 30. letech minulého století. Zavítáme do ložnic, které sloužily nejen ke spánku, ale i k trávení volného času, dále do koupelen, jež byly vybaveny teplou vodou, do dětského pokojíčku s hračkami zámeckých dětí i vnuků nebo do hostinského pokoje s kolébkou pro miminko. V pokoji pro děti s překvapením zjistíme, že se hrála hra Dostihy a sázky, že v domečku pro panenky svítila elektřina nebo že na zámku bydlela i rosnička, která měla předpovídat počasí. Jak vypadal její příbytek? A měla také malý žebřík? To vše a mnoho dalšího čeká na návštěvníky zámku Mníšku.
Prohlídky v listopadu a prosinci 2012:
úterý – pátek 11:10 – 14:10
sobota, neděle 10:00 – 15:50
Otevřeno do 21.12.
NEJBLIŽŠÍ AKCE PRO RODINY S DĚTMI:
1. Loutková prohlídka s čertem – sobota 24.11. ve 13:40, 14:30 a 15:30 hodin
Zámecká čertice zavede děti i jejich rodiče mezi velké pohádkové loutky a představí jim svého pekelného kolegu čertíka Brdíka, jeho známou ježibabu i s létajícím koštětem, kamarády vodníka a Jezerní vílu, princeznu, prince i pana krále. Ještě předtím ale navštívíte bohatě zařízené pokoje pro pana barona, paní hraběnku i jejich děti a uvidíte spoustu zajímavých předmětů. Domeček pro rosničku, sklápěcí hůlku, fén paní hraběnky, starý masážní přístroj, pokojíčky pro panenky na elektřinu, funkční žehličku pro holčičky na hraní, foťák, co vypadá jako harmonika a mnoho dalšího.
Na tyto prohlídky se doporučuje rezervace na tel. 318 590 261.
2. Cesta za pohádkou – neděle 25.11. ve 13:40, 14:30 a 15:30 hodin
Při těchto prohlídkách se z dětí stanou detektivové, kteří budou v každé místnosti podle přichystaných indicií pátrat po ukryté pohádce. Během prohlídky zámeckých komnat je musí najít úplně všechny, aby si na konci mohly zasloužit drobnou odměnu. Na objevení čekají pohádky, ve kterých vystupují rytíři, čerti, skřítkové i zvířátka. Děti si společně s pohádkovou bytostí, která je bude provádět, zazpívají známé písničky i přeříkají říkanky z pohádek.
Na prohlídky se doporučuje rezervace na tel. 318 590 261.
3. Peklo i nebe aneb s čerty nejsou žerty – sobota 1.12. od 11:00 do 16:00 hodin
V zámeckém sklepení, které zatím nikdy nebylo zpřístupněné očím veřejnosti a má tedy nyní svou premiéru, již finišují přípravy na návštěvu pekelných i nebeských bytostí. Ve sklepě budou nastěhováni čerti i andělé a spolu s nimi Mikuláš, aby mohl nadělovat. Zájemci o peklo už se mohou rezervovat na tel. 318 590 261, rezervace NUTNÁ! Čekají vás hry i zábava. Rodiče mohou před vstupem předat nenápadně peklu balíčky se sladkostmi, které si přichystají pro své ratolesti.
Ve stejný den jsou pro rodiny připravené Loutkové prohlídky s čertem, které budou začínat v 11:30, 12:30, 13:40, 14:30 a 15:30 hodin.
4. Vánoční prohlídky na zámku Mníšku
Ve dnech 2., 8., 9., 15. a 16. prosince nabízí zámek kromě dvou klasických prohlídkových tras pro dospělé i Vánoční prohlídky pro rodiny s dětmi. Na těchto prohlídkách děti mohou poznat a třeba si i vyzkoušet nejznámější a nejoblíbenější vánoční  zvyky. Pouštění lodiček, házení střevíčkem, krájení jablíček. Dozví se i o pranostikách a věštění budoucnosti. Jak se děvečka dozvěděla, jestli se vdá nebo zůstane na ocet? Jak lidé zjišťovali, zda se ve zdraví sejdou u vánoční tabule zase příští rok? A co všechno na té vánoční tabuli nesmělo chybět? Co jedli na zámku a co v podzámčí, jak se říkalo vánočce a jaká pravidla se musela dodržovat při pečení, aby se vánočka povedla? Od kdy se zdobily adventní věnce a od kdy vánoční stromeček? Proč se nesmíme zapomenout pusinkovat pod jmelím?
To vše v předvánočním čase na prohlídkách na zámku Mníšku pod Brdy. Prohlídka povede reprezentačními místnostmi, mezi něž  patří slavnostní jídelny, zámecká kaple, salónky nebo knihovna. Výklad je veden tak, aby zaujal i ty nejmenší návštěvníky. Děti nám určitě také rády pomohou dozdobit stromeček ve Velkém sále a za to za odměnu pod ním najdou malé překvapení.
Zámkem provádí živé pohádkové bytosti!
Prohlídky se konají od 12,30 do 15,30 hodin a je vhodné se rezervovat na tel. 318 590 261.
5. Nový rok
I nový rok chce zámek Mníšek přivítat tím, že pozve do svých komnat návštěvníky.
Na 1. ledna se připravují speciální Prohlídky pro děti s Novým rokem. Probíhat budou ve 13,30; 14,30 a 15,30 hodin.
www.zamek-mnisek.cz
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA