REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 1.10. a svátek má Igor

Na kole, na motorce, ve vzduchu, ale hlavně v Poštovním muzeu

Návrh na poštovní známku z emise Historická kola
Návrh na poštovní známku z emise Historická kola

Poštovní muzeum připravilo výstavu s názvem KAMIL LHOTÁK (1912-1990).
Na kole, na motorce, ve vzduchu ve spolupráci  s Alšovou jihočeskou galerií v Hluboké nad Vltavou a Knihovnou Národního muzea . Koná se u příležitosti 100. výročí narození umělce a k vidění na ní jsou vedle výtvarných předloh k československým poštovním známkám, také Lhotákovy litografie a ukázky z jeho knižních ilustrací. Zajímavým doplňkem jsou fotografie z prací na nové poštovní známce Dívka s dlouhými vlasy.
Kamil Lhoták (1912-1990) – Na kole, na motorce, ve vzduchu
Výstava k poctě Kamila Lhotáka se obrací zejména k jeho tvorbě poštovních známek, na nichž se svými návrhy podílel již od roku 1949 (emise 75. výročí Světové poštovní unie). Následující však témata, která patřila k jeho nejmilejším: staré bicykly (1979), motorky (1975) i historické automobily (1988). A samozřejmě nechybí žlutý balón, vznášející se lehce na modravé obloze… Předloha pro tuto známku ze sbírek Poštovního muzea (emise Česká a slovenská grafika, 1973) představuje jeden ze stěžejních motivů Lhotákovy tvorby; originál má v sobě nezaměnitelnou poetiku, nostalgii vzpomínek i onen úchvatný magický realismus…
Výstavu doprovodí i některé originální kresby a grafiky, které laskavě zapůjčila Alšova jihočeská galerie  – kupříkladu barevné litografie Tříkolka, Dvouplošník nebo Balvan. Výstavu navíc doplní i ukázky z jeho díla ilustrátorského, neboť Kamil Lhoták vytvořil obrázky pro více než stovku knih. Za všechny jmenujme alespoň Branaldův román Dědeček automobil. Velkou zajímavostí je bezesporu jeho vlastní kniha z roku 1950 s názvem Kolo, motocykl, automobil, zapůjčená rovněž z fondů Knihovny Národního muzea.
28.11.2012 – 3.2.2013 | Praha
Kamil Lhoták (1912-1990) – Na kole, na motorce, ve vzduchu
Poštovní muzeu Praha
Nové mlýny 2
110 00 Praha 1
Příležitostná dopisnice k výstavě  Motiv příležitostné dopisnice vychází z Lhotákova návrhu na známku z emise Česká a slovenská grafika z roku 1973.
 
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA