REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 1.10. a svátek má Igor

Muzeum Brněnska

Muzeum ve Šlapanicích

Muzeum Brněnska tvoří šest poboček.

Podhorácké muzeum

Podhorácké muzeum se nachází v Předklášteří v areálu cisterciáckého kláštera Porta coeli, národní kulturní památky. Klášter roku 1232 založila královna Konstancie Uherská, dnes se jedná o jediný fungující ženský cisterciácký klášter v České republice. Monumentální stavební komplex kláštera zbudovaný ve slohu cisterciácké burgundské gotiky patří mezi naše nejvýznamnější raně gotické památky. Veřejnosti je v současné době přístupné gotické jádro kláštera: kostel, křížová chodba s rajskou zahradou a kapitulní síň. Prohlídky zajišťuje Podhorácké muzeum sídlící v interiérech barokní budovy bývalého proboštství, kde návštěvníci mohou zhlédnout sezónní výstavy a stálé muzejní expozice: Paleontologie a mineralogický systém, Minerály na Tišnovsku, Měšťanský obytný interiér z přelomu 19. a 20. století, Lapidárium kamenných fragmentů.
Adresa: Porta coeli 1001, 666 02 Předklášteří
Telefon: 549 213 933, 549 412 293
E-mail: [email protected]

Vila Löw-Beer v Brně

Reprezentativní secesní vilu si nechal postavit továrník Moriz Fuhrmann v letech 1903–1904 v Černých Polích, brněnské vilové kolonii nad lužáneckým parkem. Návrhem pověřil technicky inovativního vídeňského architekta Alexandra Neumanna, který u vily uplatnil horní osvětlení centrální haly působivým světlíkem či systém teplovzdušného vytápění. V letech 1913–1939 vila patřila Alfredu Löw-Beerovi, židovskému velkoprůmyslníkovi a obchodníku s textilem, který věnoval část pozemku jako svatební dar své dceři Gretě. Ta zde společně s manželem Fritzem Tugendhatem vybudovala v letech 1929-1930 rodinný dům – dnes světoznámou vilu Tugendhat. V památkově obnovené secesní vile je nyní umístěna expozice nazvaná „Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat“, o víkendech se konají prohlídky technického zázemí vily. Odpočinek a relaxaci nabízí volně přístupná zahrada vily, kde se nachází galerie a kavárna Celnice. Vstup do zahrady i galerie je zdarma.
Adresa: Drobného 22, 602 00 Brno
Telefon: 545 211 352
E-mail: [email protected], [email protected]
Web: www.vilalowbeer.cz
Instagram: www.instagram.com/vilalowbeer

REKLAMA

Muzeum ve Šlapanicích

Muzeum sídlí v pozdně renesanční budově někdejší scholasterie na hlavním náměstí městečka. Konají se zde krátkodobé tematické výstavy s řadou doprovodných akcí. Muzeum se ve své činnosti zaměřuje na rodiny s dětmi, ke každé výstavě připravuje interaktivní hernu pro malé i velké návštěvníky. V přízemí muzea jsou vystaveny koněspřežné kočáry z přelomu 19. a 20. století. Ve sbírkách muzea se nachází mimo jiné pozůstalostní fond významného českého krajináře Aloise Kalvody, který se ve Šlapanicích narodil. Město a jeho okolí jsou součástí slavkovského bojiště, v těsné blízkosti Šlapanic se nachází vrch Žuráň, z něhož Napoleon 2. prosince 1805 řídil bitvu u Slavkova.
Adresa: Masarykovo náměstí 18, 664 51 Šlapanice
Telefon: 544 228 029
E-mail: [email protected]

Památník Mohyla míru

Mohyla míru byla na prateckém návrší vystavěna mezi lety 1910–1912 dle návrhu architekta Josefa Fanty. Památník byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze a pedagoga Aloise Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní „místo světla“, memento válek. Je dominantou i přirozeným středem chráněné krajinné památkové zóny Slavkovské bojiště. Návštěvníci mohou s průvodcem absolvovat prohlídku památníku a vyzkoušet jedinečnou akustiku jeho kaple. V sousedícím muzejním objektu pak lze zhlédnout netradičně pojatou multimediální expozici „Bitva tří císařů. Slavkov / Austerlitz 1805“ a v muzejním pavilonu expozici „Fenomén Austerlitz“. Příležitostně jsou v muzejním pavilonu instalovány také rozličné krátkodobé výstavy. V areálu památníku probíhá každoročně na přelomu listopadu a prosince pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy. O státních svátcích a významných dnech je Mohyla míru slavnostně osvětlena. Návštěvníkům je k dispozici prodejna suvenýrů v muzejním objektu a také kavárna.
Adresa: K Mohyle míru 200, 664 58 Prace
Telefon: 544 244 724
E-mail: [email protected]

REKLAMA

Památník písemnictví na Moravě

Památník písemnictví na Moravě se nachází v prostorách benediktinského kláštera v Rajhradě, který byl vybudován na místě středověkého konventu podle projektu Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Památník otevřený v roce 2005 návštěvníkům nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s 18 000 knihami. Celkem však čítá fond knihovny na 65 000 svazků, a patří tak mezi největší klášterní knihovny v České republice. Odborné badatelské veřejnosti je zpřístupněna Knihovna Benediktinského opatství Rajhrad a Knihovna Muzea Brněnska, které spravuje Památník písemnictví na Moravě.
Adresa: Klášter 1, 664 61 Rajhrad
Telefon: 547 229 126
E-mail: [email protected]

Muzeum v Ivančicích

Muzeum patří k nejstarším moravským regionálním muzeím, bylo otevřeno v roce 1894. Pečuje o rozmanité sbírky, včetně fondu slavného ivančického rodáka malíře Alfonse Muchy. Výstavy se konají v galerii Památníku Alfonse Muchy na Palackého náměstí 9.
Adresa: Široká 1, 664 91 Ivančice
Telefon: 546 451 489
E-mail: [email protected]

Muzeum Brněnska

adresa: Porta coeli 1001, 666 02  Předklášteří
telefon: +420 544 228 654
e-mail: [email protected]
www.muzeumbrnenska.cz
 

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA