REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Jánský vršek 8, Praha 1, 11800, Zobrazit na mapě

Praha je zlatá, tajemná a stověžatá a to vše i díky alchymistům, kteří k ní patří zcela neodmyslitelně. Pozlacena jejich kamenem mudrců vyrobeném v jedné ze sta věží snad ve věži Mihulka, snad v Kelleyho věži v domě U osla v kolébce v tajemné laboratoři. Právě do ní se dostanete při návštěvě Muzea alchymistů a mágů staré Prahy, kde nahlédnete pod pokličku kotlů rudolfínských alchymistů.

Nejprve se ponoříte do moudrých textů o alchymistech, alchymii i osobnostech s alchymií spojených ať již jde o alchymisty samé, či nečekaně například Karla IV či Williama Shakespeara. Projdete magickou místností Faustova domu a pak lehce zasvěceni vystoupáte po spirále života vzhůru k nebesům. Spirálou života myslíme točité schodiště postavené Kelleym v 16. století a takřka v nebesích, na půdě mezi trámy z dob rudolfinských naleznete autentickou atmosféru laboratoře jednoho z nejslavnějších rudolfinských alchymistů magistra Edwarda Kelleyho, který v tomto domě skutečně žil. I z jeho životního příběhu pochopíte, že „K magii vede mnoho cest, od ní jen jedna jediná…“

Muzeum má tři části. Tak jako adept alchymie stráví první roky čtením a bádáním, tak i pro vaše první okamžiky jsou připraveny informace o alchymii i alchymistech od předních odborníků včetně profesorů Univerzity Karlovy v přízemní části budovy. Najdete zde také nejrůznější interaktivní exponáty a můžete vstoupit do tajemné místnosti Faustova domu, kde najdete jednak pověsti o alchymistech i kouzelnících staré Prahy, ale také základní motto našeho muzea: „K magii vede mnoho cest, od ní jen jedna jediná“. Kam ona jediná cesta vede, Vám naznačí nohy Doktora Fausta odnášeného čertem dírou ve stropě do pekel.

Poté co zdoláte 60 schodů jednoho z nejstarších dřevěných schodišť v Praze, které měl v 16. století navrhnout sám Edward Kelley, vstoupíte do prostorné půdní laboratoře tohoto slavného alchymisty. Ten zde žil poslední tři roky života a nejen zde, ale v celé Praze nechal nezapomenutelné stopy. První místnost laboratoře slouží jednak jako skladiště, knihovna, ale především jako čekárna pro ty kdo chtějí vstoupit do laboratoře. Takto zde čeká Rudolf II, John Dee, ale i William Shakespeare. Pokud pochybujete o jeho místě zde, naslouchejte pečlivě výkladu průvodce, který Vás provede celou půdní části expozice. Druhá místnost pak je samotnou laboratoří, kde uvidíte výrobu homunkula, pece, křivule, můžete si zadměchat měchem, i prohlédnout kostru pod lupou, zahlédnete i spoustu zvířat na pokusy a především uvidíte zastavený výbuch, kterému osobně přihlíží Edward Kelley.

Alchymistická hospůdka Kellyxír je třetí částí expozice. Všechny elixíry vyrobené v laboratoři jsou stáčeny a podávány přímo zde, v tajemné hospůdce plné vědy, magie a kouzel, a ihned testovány na lidech. Návštěvníkům muzea jsou poskytovány zajímavé slevy. Rovněž se dá na pokladně zakoupit výhodná dvojvstupenka společně s Muzeem pražských pověstí a strašidel v Mostecké ulici.

Otevírací doba

denně 10:00 – 20:00

Vstupné

Dospělí: 220 Kč
Studenti: 160 Kč
Děti a důchodci: 90 Kč
Rodina (2 dospělí + 2 děti): 490 Kč, dítě v rodině navíc: + 40 Kč

www.muzeumalchymistu.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA