REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Muzea a galerie zachvátí horečka muzejní noci…

Muzejní noc 2012

Jednou za rok nastává onen slavnostní okamžik, kdy se zájemcům otevřou dveře muzeí a jiných institucí dokořán v netradičním nočním čase.
Muzea a galerie nabízejí svým návštěvníkům kromě večerních prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Letošní 8. ročník Festivalu muzejních nocí započne dne 18. května a bude probíhat až do 9. června.
 
REKLAMA

Muzejní noc květnová
Muzea, galerie, knihovny, ale i divadla a další instituce se v nočním čase otevřou napříč celou republikou. Festival bude oficiálně zahájen v pátek 18. května v Novém Jičíně na Mezinárodní den muzeí. Téhož dne proběhne muzejní noc také například v Kutné Hoře – Kamenném domě, Rumburku – barokní loretě s ambitem, Masarykově muzeu v Hodoníně, v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou či v Polabském muzeu v Poděbradech, Vlastivědném muzeu Nymburk a Polabském národopisném muzeu Přerov nad Labem.
V sobotu 19. května proběhne muzejní noc ve dvou velkým městech – Brně a Ostravě. V moravské metropoli se návštěvníkům otevře patnáct institucí, mezi nimiž si přijde na své opravdu každý. Můžete se těšit na výklady v expozicích, výtvarné a řemeslné dílny, ale i multimediální performance, jarmarky s historickým zbožím, ochutnávky pokrmů, koncerty i autorská čtení. Navštívit můžete například Moravskou galerii, Technické muzeum, Muzeum města Brna, Moravské zemské muzeum, Hvězdárnu a planetárium nebo klášter Předklášteří u Tišnova, Rajhrad či Mohylu míru v Praci.
V Ostravě se v rámci muzejní noci představí 31 soukromých i státních organizací, které se pravidelně zapojují do kulturního života města i celého Moravskoslezského kraje. Vydejte se za netradičním zážitkem třeba do Galerie výtvarného umění v Ostravě, Divadla loutek, Slezskoostravský hrad, na Novou radnici, do dolu Hlubina, Michal či Landeku.
Mimo tato dvě velká města budou tuto sobotní noc otevřeny všechny expozice Hornického muzea Příbram (včetně památníku Vojna v Lešeticích), památky a muzea mikroregionu Kahan (úzkorozchodná železnice Zbýšov, Včelařské muzeum Rosice, Malý pivovár Rosice, zámek Rosice, Památník Pohádky máje Ostrovačice), Sklářské muzeum Nový Bor, muzeum v Dačicích (včetně Leteckého muzea Viléma Götha) a Muzeum Boskovicka.
Poslední květnový víkend 25. – 26. května zůstane v noci otevřeno například nově zrekonstruované Africké muzeum Dr. Emila Holuba s funkčními Viktoriinými vodopády nebo jaderný kryt Muzea techniky v Sokolově, kde se chystá přehlídka vojenské techniky a ukázky napadení a zadržení nepřítele. V keltském archeoparku v Nasavrkách se zase setkáte s živými Kelty. V případě dobrého počasí si bude možné přisednout k nočnímu ohni v zámecké zahradě. Volný vstup do svých expozic chystá Muzeum Mladoboleslavska s Městským palácem Templ, zámek Benátky nad Jizerou, Regionální muzeum v Mělníku a zámek Kačina. Muzejní noc vypukne také v Hradci Králové, kde bude možné navštívit většinu muzejních expozic včetně Muzea východních Čech a jeho poboček, Expozici sdělovací a zabezpečovací techniky, interaktivní labyrint loutek v Divadle Drak či České farmaceutické muzeum na Kuksu.
V Plzni se 25. května můžete zúčastnit noční prohlídky tajemstvím zastřeného plzeňského historického podzemí, přístupné také bude Pivovarské muzeum a Techmania Science Center. Také v Jihlavě zůstanou brány památek otevřeny dokořán: bude možné navštívit Oblastní galerii Vysočiny, Jihlavské podzemí, vyhlídkovou věž kostela sv. Jakuba nebo Dům Gustava Mahlera. Na jižní Moravě bude otevřeno Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně a zámek v Mikulově.
Muzejní noc a noc kostelů v červnu
První červnovou víkendovou noc v pátek 1. června můžete strávit v Galerie Středočeského krajeKutné Hoře, která připravila komentovanou prohlídku k výstavě Europa Jagellonica. Hlavním tématem prohlídky bude sakrální umění. Návštěvníci obdrží zábavné pracovní listy s postřehy ze života Jagellonců a s možností plnit drobné úkoly. Oživlé prohlídky budou probíhat v Muzeu příhraničí ve Kdyni, na zámku v Blovicích, otevřená bude také železnobrodská roubenka Běliště.
Rok 2012 ve Strakonicích je „Rokem dudáků“, jelikož se bude konat již 20. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu. Muzejní noc v Muzeu středního Pootaví Strakonice bude zaměřena na dudy a dudáctví. Muzejní noc tento pátek proběhne taktéž v Prácheňském muzeu v Písku, Muzeu umění v Olomouci či v expozicích Slezského zemského muzea v Opavě.
V libereckém iQparku se v sobotu 2. června se mohou návštěvníci těšit na několik science show, kde si sáhnou na 500 tisíc voltů, změní banán na kladivo, vyrobí kouzelné bubliny nebo zmrzlinu pomocí tekutého dusíku. Součástí návštěvy bude i prohlídka iQparku, kde mohou návštěvníci zhlédnout a vyzkoušet stovky interaktivních exponátů. O sobotní noci budou zpřístupněné zámky Náměšť na Hané a Slavkov – Austerlitz.
Od 1. do 2. června bude probíhat další zajímavá akce, a to Noc kostelů. Letošního čtvrtého ročníku se účastní více než 1000 objektů, na řadě míst bude probíhat zajímavý kulturní program – nebudou opět chybět koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení, bude i možnost nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii, nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů. Mnoho kostelů nabízí také ochutnávky biblických jídel či mešního vína.
Festival Muzejních nocí uzavře hlavní město Praha v noci ze soboty na neděli dne 9. června. Otevřena bude řada tradičních institucí, například Národní muzeum, Vyšehrad, Národní zemědělské muzeum, Trmalova vila, Muzeum kávy Alchymista a mnoho dalších míst.
Mimo Prahy se však otevírají památky i v dalších regionech – v pátek 8. června bude zpřístupněna Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, Alšova galerie v Hluboké nad Vltavou, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, muzea ve Zlíně, Prachatické muzeum a Východočeské muzeum v Pardubicích. V Hořicích proběhne komentovaná večerní prohlídka muzea s hudebně-dramatickým pásmem k 200. výročí hořických trubiček.
V sobotu 9. června otevře například Husitské muzeum v Táboře – ve spolupráci s Císařským regimentem na rajském dvoře zakusí návštěvníci atmosféru vězení, na Bechyňské bráně se vrátí do období obléhání města a zpřístupněn bude netradiční úsek podzemních chodeb. Otevřené dveře v tuto noc bude mít ještě Muzeum Českého ráje v Turnově, kde se program odehraje ve znamení horolezců. V atriu budou promítány filmy o horolezcích a horolezectví v Českém ráji. O filmech budou vyprávět místní horolezci, spoluautoři a účinkující filmů. Promítání doprovodí Zauzlovaná dílna pro malé i velké horolezce.
V netradičním Muzeu historických toalet a nočníků doprovodí prohlídku ochutnávka vína. Otevřeno bude mít také zámek Kinský ve Valašském Meziříčí, který chystá pro kulturní i přírodovědné programy a hry pro děti i dospělé. Dopravu bude zajišťovat minivláček. Dalšího netradičního programu se můžete zúčastnit na Jizerce, kde ve 20:30 začíná lampionový průvod po osadě a pak zde bude otevřeno Muzeum Jizerských hor po celou noc.
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA